Kredi Dayı
10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Nasıl Alınır?
Yazar: - 03 Nisan 2020
28.947
7

Corona virüs ile mücadele kapsamında ekonomik olarak sıkıntı yaşaması muhtemel olan vatandaşların bu dönemi rahatça geçirmesi adına devlet tarafından bazı destekler sunulmaya başladı. Devlet desteklerinden birisi de bankalar ile yapılan anlaşma ile birlikte 10 bin TL temel ihtiyaç desteği oldu. Bu yazımızda 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Nasıl Alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça etkili olmaya başladı. Her geçen gün vaka sayısında artış olması, tedbirlerin de gün geçtikçe sıkılaşmasına neden oluyor. Corona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla birçok işyeri kapanma kararı aldı ya da buna mecbur kaldı. Bu durumda birçok kişinin maddi sıkıntıya düşmesine neden oldu.

10 BİN TL TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ NEDİR?

Virüs salgını nedeniyle birçok işyeri çalışanlarının sağlığını korumak adına tatile gitme kararı aldı. Bununla birlikte işten çıkartılanlar ya da iş yerini kapadığı için maddi sıkıntıya düşenlerin sayısı da oldukça arttı.

Tüm bu kişilerin maddi açıdan sıkıntıya düşmemesi adına devlet tarafından önemli bir karar alındı. Devlet, Temel ihtiyaç desteği adı altında ihtiyaç sahiplerine kredi desteği sunulacağını açıkladı. 10 bin TL tutarındaki bu destek kapsamında ihtiyaç sahiplerine 3 kamu bankasından kredi desteği sağlanacak.

10 BİN TL TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ NASIL ALINIR?

10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Nasıl Alınır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. 10 bin TL temel ihtiyaç desteği kredisi alarak biraz olsun nefes almak isteyenler için devlet ve kamu bankaları arasında bir anlaşma gerçekleştirildi. Anlaşma kapsamında 3 kamu bankası, ihtiyaç sahiplerine kredi vereceğini açıkladı.

10 bin TL temel ihtiyaç kredisini verecek olan bankalar şu şekilde sıralanıyor;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank

10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi almak isteyen vatandaşlar, tercih ettikleri bankanın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden başvuruda bulunacak. Şubeye gitmeye gerek kalmadan alınabilecek olan bu kredi, onaylanması durumunda başvuran kişinin hesabına otomatik olarak yatırılacak. Kredi çeken müşteriler, kendilerine en yakın ATM üzerinden kredilerini çekebilecekler.

10 BİN TL TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

3 kamu bankasından 10 bin TL tutarında kredi alma hakkına sahip olan kişiler, bu kredi ödemesini 6 ay ertelemeli olarak gerçekleştirebilecek. İlk 6 ay ödeme yapmayan ihtiyaç sahipleri sonrasında ise 30 ay eşit taksitler halinde kredi taksit ödemelerini gerçekleştirecek. Uygun faiz oranı ile sunulan 10 bin TL temel ihtiyaç desteği kapsamında tüm başvuru yapan kişilere standart 1280 TL faiz uygulanmış olacak.

10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi hesaplaması şu şekilde olacak;

 • Kredi türü: İhtiyaç kredisi
 • Kredi tutarı: 10 bin TL
 • Kredi vadesi: 36 ay (6 ay ertelemeli 30 ay geri ödemeli)
 • Aylık taksit ödeme tutarı: 376 TL

10 BİN TL TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisinden kimler yararlanabilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • 5 bin TL altında maaşı olanlar
 • Asgari ücretle çalışanlar
 • Emekliler
 • Serbest meslek çalışanları
 • Orta ve düşük gelir grubu
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 7 Yorum Var)
 1. İlker dedi ki:

  Kredi onaylandığı takdirde hesap açtırılmasi gerekiyormu başka banka üzerinde hesabı olması yeterlimi

 2. Türkan dedi ki:

  10 BİN TL İÇİN MÜRACAAT ETTİM. Olumlu sonuçlandı diye mesaj geldi. başvuru takipten onaylamak için yönlendirildiğim de 5 bin için onay çıktı kabul ediyorsanız hesaba aktarılacak denmiş bunlar insanların sabrıyla alay ediyor. Üstelik maaşımı da o bankadan aldığım halde. Sanırım bunlardan sayın CUMHURBAŞKANI mızın haberi bile yoktur.

 3. Dursun Ali secer dedi ki:

  Müracaatimiz olumsuz veya beklemede neden verilmeyecektir neden söyleniyor anlamış deyilim

 4. Emre bstz dedi ki:

  3 haftadır onay bekliyoruz değerlendiriliyor diyor şuna bak en ihtiyaç döneminde yaptıklarına

 5. Abdurrahman dedi ki:

  10000 bin TL bireysel kredi baş vurusu yaptım mesai olumlu geldi hesaba indirdim ama 3000tl verdi bu nasıl olur cumhurbaşkanımız a ilettim bu konuyu

 6. Gökhan çelikay dedi ki:

  Bende kıredi basvurusu yaptim onbin teleye onaylandi sonra verilmedi anlamisdeyilim bununaçiklamasini yapilmasini istiyorum

 7. Hamdi dedi ki:

  Bende 10bin baş vurdum 3bin verdi bunlar geçiyor anlamadım

BİR YORUM YAZ