Kredi Dayı
18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir mi?
Yazar: - 17 Şubat 2020
262
1

Kredi kartı günümüzde hemen herkesin cebinde bulunan banka ürünlerinden birisidir. Kredi kartı günlük hayatta sıklıkla kullanılır. Kredi kartı almak için genel olarak 18 yaşın üzerinde olmak gerekir. Bu yazımızda 18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı almak, oldukça kolaydır. Hemen herkesin cebinde birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı başvurusunda bulunmak için 18 yaş üstü olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak özellikle üniversite öğrencileri kredi kartı sahibi olmak istemektedir.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER KREDİ KARTI ALABİLİR Mİ?

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; ülkemizde bankalar 18 yaş altında olanlara kredi kartı vermemektedir. Piyasada yaş sınırı olmadan kredi kartı verildiğine dair reklamlar bulunsa da hiçbir banka bu yaş altına kredi kartı vermez.

Kanunen 18 yaş altı bireylerin kredi kartı alma hakkı bulunmamaktadır. 18 yaş altında yapılan kredi kartı başvuruları da otomatik olarak reddedilir. 18 yaşından küçük olan kişilerin kredi kartı alabilmesinin tek yolu ek kart almaktır.

EK KART NASIL ALINIR?

18 yaş altı kredi kartı kullanmak isteyen kişiler, ancak anne ya da babalarının adına verilmiş olan kredi kartlarına ek kart çıkarttırma şansına sahip olurlar. Ek kart çıkartmak için asıl kart sahibinin başvuruda bulunması gerekir.

Ek kart nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür; asıl kredi kartı sahibi olan kişi, banka şubeleri, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden banka ile görüşme yaparak ek kart talebinde bulunmalıdır. Ek kart çıkarttırmada herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bankalar 16 – 18 yaş arası tüm gençlere ek kart başvurusunu onaylamaktadır.

EK KART LİMİTİ NASIL BELİRLENİR?

18 yaş altı gençlere yönelik olarak verilen ek kartın limiti tamamen asıl kart sahibi tarafından belirlenir. Asıl kredi kartı sahibi, sahip olduğu kart limitinin %20’ si kadar ek kart limiti belirleyebilir. Örneğin; kredi kartı limiti 9 bin TL olan bir kişi ek kart limiti olarak 1800 TL belirleyebilir.

Kredi kartı limitinden eksilmesini istemeyen kredi kartı kullanıcıları ise daha düşük oranlarda bir ek kart limiti belirleyebilir. Asıl karttan bağımsız olarak belirlenecek bu limit 500 -750 TL arasında değişebilir.

EK KART BORCU NASIL BELİRLENİR?

Ek kart kullanımı sonrasında belirlenen ek kart borcu, asıl kartın ekstresine yansır. Asıl kart sahibinin talebine göre ek kart için ayrıca ekstre hazırlanması da mümkündür. Ek kart borcunun ödenmemesi durumunda sorumluluk tamamen asıl kart sahibinin olacaktır.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE KREDİ KARTI YERİNE BANKA KARTI VERMEK

18 yaşından küçüklere kredi kartı verilmemesiyle birlikte isteğe bağlı banka kartı verilmesi mümkündür. Birçok kişi, 18 yaş altı gençlere kredi kartı yerine banka kartı almayı tercih ederler. Banka kartına ailenin yatırdığı tutar kadar harcama yapılabilir. Bu sayede gençlerin harcamalarında belirli bir kısıtlama ve kontrol de sağlanmış olacaktır.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Gacha Evi Tr dedi ki:

    Ama ben 17 yaşımdayım mmmm bilmem niye geldigini

BİR YORUM YAZ