Kredi Dayı
Adıma Çekilmiş Kredi Var mı, Nasıl Öğrenirim?
Yazar: - 14 Ocak 2020
84
0

Bankalar, en fazla kredi başvuruları için ziyaret edilen adreslerdir. Ekonomik zorluklar nedeniyle birçok kişi azıcık nefes almak adına kredi başvurusunda bulunur. Kredi, rahatlatıcı olduğu kadar tedirgin edici bir etkiye de sahiptir. Birçok kişi, adına bankadan çekilmiş bir kredi olup olmadığı sorusunun cevabını merak eder. Bu yazımızda Adıma Çekilmiş Kredi Var mı, Nasıl Öğrenirim sorusuna cevap vereceğiz.

Bankadan kredi almak için bireysel başvuruda bulunmak gerekir. Bireysel başvuru sonucunda olumlu yanıt almayı başaran kişiler kredilerini alabilirler. Kredi başvurusunda herkese olumlu dönüş yapılması mümkün değildir. Bir kişinin olumlu sonuç alabilmesi için belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekir.

BAŞKASININ ADINA KREDİ ÇEKİLİR Mİ?

Kredi başvurularında kişisel bilgiler bankaya verilir. Bu bilgilerin bir başkasının elinde olması, başkasının adına kredi çekme ihtimalini ortaya çıkaracaktır. Bu yöntemle birçok dolandırıcı başkasının bilgilerini kullanarak kredi çekmektedir. Banka müşterilerinin en büyük korkularından birisi, başkasının kendi adına kredi çekmesidir.

Bir kişinin kredi çekebilmesi için kimlik belgesi, gelir belgesi ve imza gibi taleplerin yanı sıra bankanın talebine göre ek belgeler de hazırlaması gerekir. Tüm bu bilgileri elinde barındıran bir kişi kolaylıkla kredi çekebilir.  Hal böyle olunca birçok banka müşterisi adlarına kredi çekilebileceği korkusunu yaşarlar.

ADIMA ÇEKİLMİŞ KREDİ VAR MI, NASIL ÖĞRENİRİM?

Bir kişi adına kredi çekilip çekilmediğini anlamak için birçok farklı yol kullanabilir. Adıma çekilmiş kredi var mı nasıl öğrenirim sorusunun cevabı şu şekilde verilir;

  • İnternet bankacılığı üzerinden kredi çekilmiş mi öğrenme
  • Banka şubesi üzerinden kredi çekilmiş mi öğrenme

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN KREDİ ÇEKİLMİŞ Mİ NASIL ÖĞRENİLİR?

İnternet bankacılığı üzerinden kredi çekilmiş mi öğrenmek için, banka müşterilerinin internet bankacılığını kullanıyor olması gerekir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılacak olan bu işlem ücretlidir. Ücret karşılığında internet bankacılığı üzerinden risk dökümü talep edilir. Bu dökümde kişinin adına çekilmiş tüm krediler yer alacaktır. Banka müşterisi, risk dökümünü inceleyerek adına çekilmiş kredi olup olmadığını kolaylıkla görebilir.

BANKA ŞUBESİ ÜZERİNDEN KREDİ ÇEKİLMİŞ Mİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Banka şubesi üzerinden kredi çekilmiş mi öğrenmek için, bankaların aranması ve bilgi talep edilmesi gerekir. Ancak banka üzerinden bilgi almak için tek tek tüm bankaları aramak oldukça zahmetli ve yorucu bir iştir. Kimsenin böyle bir işle uğraşacağı düşünülemez. Bu nedenle adına kredi çekilmiş mi öğrenmek isteyen kişilerin Kredi Kayıt Bürosu’ na giderek bilgi alması çok daha kolay olacaktır. Türkiye Bankalar Birliği’ de kredi kayıtlarını saklı tutar. Buradan da bilgi almak mümkündür.

ADIMA KREDİ ÇEKİLMİŞ NE YAPMALIYIM?

Bir kişi yaptığı araştırmalar sonucunda adına kredi çekildiğini öğrenirse bu durumu en kısa sürede bankaya bildirmelidir. Adıma kredi çekilmiş ne yapmalıyım sorusunun en net cevabı Cumhuriyet Savcılığı’na gitmektir. Bankayı bilgilendirdikten sonra savcılığa giden kişi, gerekli şikayette bulunduktan sonra davanın süreci hakkınsa bankaya da bilgi vermelidir.

Ülkemizde adına kredi çekilmiş ve hemen harekete geçtiği için davayı kazanmış çok sayıda banka müşterisi bulunmaktadır. Burada önemli olan kişinin adına kredi çekildiğini tespit etmesinin ardından hemen şikayet başvurusunda bulunmasıdır. Yapılan incelemeler sonucunda banka suçlu bulunacak ve kişinin adına verilmiş olan kredi iptal edilecektir. Gerekli adımları atmayan ya da önemsemeyen kişilerin adına çekilmiş krediden sorumlu olması ve ödemek zorunda kalması mümkündür.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ