Kredi Dayı
Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?
Yazar: - 20 Ocak 2020
230
0

Nakit ihtiyacı olan kişiler, ilk olarak bankalara başvuruşa bulunarak kredi talep ederler. Ancak her başvurunun olumlu sonuçlanması mümkün olmaz. Banka şartlarına uygun olmayanların kredi çekmesi mümkün değildir. Bir kişi kredi çekme ihtimalini artırmak istiyorsa, mutlaka bir ipotek göstermek zorundadır. Günümüzde en fazla gösterilen ipotek araç olarak gösterilebilir. Bu yazımızda Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi çekmenin en kolay ve garantili yolu bir malı ipotek olarak göstermektir. İpotekli kredi çekiminde bankalar garanti aldıkları için çok daha kolay onay verirler. Bu nedenle özellikle acil nakit ihtiyacı olan kişilerin var ise araç ya da evlerini ipotek etmeleri çok akıllıca olacaktır.

ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak isteyenler, sahip oldukları aracı ipotek göstererek kolayca kredi çekebilirler. Araç ipoteği ile ihtiyaç kredisi kolaylıkla çekilebilir. Ancak konut kredisi için araç ipoteği yeterli olmayacaktır.

Günümüzde araç ipoteği ile ihtiyaç kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar şu şekilde sıralanır;

 • Vakıfbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi
 • Ziraat Bankası araç ipotekli ihtiyaç kredisi
 • Akbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi
 • Türkiye Ekonomi Bankası araç ipotekli ihtiyaç kredisi
 • Halkbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi

VAKIFBANK ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Vakıfbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi, kredi başvurusuna bulunan kişinin elindeki aracı rehin göstererek çekebileceği bir kredi türüdür. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi 48 ay vadeye kadar alınabilir. Bu krediden yararlanmak için başvuruda bulunan kişinin düzenli bir geliri olmalıdır.

Vakıfbank araç ipotekli kredi başvurusunda kişinin kredi notu ve kredi sicili öncelikli olarak incelenecektir. Başvurusu olumlu yanıtlanan müşteriler aylık ya da 3 aylık taksit ödeme seçenekleri ile geri ödeme gerçekleştirebilir. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi ile birlikte hayat sigortası da yapılmaktadır. Vakıfbank, ipotek gösterilen aracın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi vermektedir.

Vakıfbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • T. C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İpotek ettirilecek aracın ruhsat fotokopisi
 • Başvuru sahibinin ikametgah adresi
 • Başvuru sahibinin adına kayıtlı güncel faturanın fotokopisi
 • Gelir belgesi

ZİRAAT BANKASI ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Ziraat Bankası araç ipotekli ihtiyaç kredisi, yüksek miktarda nakde ihtiyacı olan müşteriler için uygundur. Ziraat bankası ipotekli kredilerde kredi notu ya da kredi sicili gibi detaylara bakmaz. İpotek karşılığında kredi verildiği için kredi notu önemsiz bir detay olarak görülebilir. Ziraat Bankası araç ipotekli ihtiyaç kredisi 60 aya kadar vadeli olarak sunulabilir.

Kredi fırsatından yararlanmak için kişinin üzerine kayıtlı bir aracı ipotek olarak göstermesi gerekir. Banka, çekilecek kredi miktarına göre ek güvence talep edebilir. Ziraat Bankası araç ipotekli ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Kredi başvuru formu
 • Başvuran kişinin T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • İpotek adilecek araca ait belgeler
 • Gelir belgesi

AKBANK ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Akbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi, yüksek limitli kredi başvurularında kullanılabilir. Akbank üzerinden kredi çekmek için başvuru yapan kişinin 18 yaşının üstünde olması gerekir. Kişinin düzenli bir gelirinin olması da şartlar arasındadır. Akbank ipotekli ihtiyaç kredisinde araç ipoteği nedeniyle başvuru yapan kişinin kredi notu geri planda tutulmaktadır.

Akbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda gösterilen aracın ekspertiz değerinin %50’si oranda kredi çekme hakkı bulunur.

TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Türkiye Ekonomi Bankası araç ipotekli ihtiyaç kredisi, kişinin kredi notu ve kredi sicilinin yüksek olması şartı ile verilmektedir. Bankaya ipotek olarak gösterilen aracın ekspertiz değerinin %60’ı oranda verilir. TEB araç ipotekli ihtiyaç kredisi, 60 aya varan vadeler şeklinde çekilebilir. Vade bitene kadar faiz oranları sabit tutulmaktadır.

TEB araç ipotekli ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İpotek edilecek araca ait belgeler

HALKBANK ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Halkbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi, yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyenler için verilmektedir. Kredi çekmek için ipotek edilen aracın ekspertiz değerinin %80’ i oranında kredi verilmektedir. Araç ipotekli ihtiyaç kredilerinde 60 ay vade uygulanmaktadır.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ