Kredi Dayı
Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
Yazar: - 15 Ocak 2020
11.662
0

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin başvurusunu değerlendirirken öncelikle gelir durumlarına bakarlar. Bir müşterinin kredi alabilmesi için yüksek ve düzenli gelire sahip olması gerekir. Kişinin gelirinin düşük olması, birçok bankadan olumsuz sonuç alması anlamına gelecektir. Bununla birlikte bazı bankalar, asgari ücretliye de kredi fırsatı sunmaktadır. Bu yazımızda Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Ülkemizde milyonlarca kişi asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücretin yaşam şartlarının altında kalması, bu kişilerin çoğunluğunun maddi sıkıntı yaşaması ve ek gelir ihtiyacı duymasına neden oluyor. Asgari ücretle çalışan birçok kişi, bankalara başvurarak kredi çekmek ve biraz olsun rahat nefes almak istiyor.

ASGARİ ÜCRETLİ BANKADAN KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Asgari ücreti, bir ailenin bir aylık geçimini en alt sınırdan sağlayan gelir anlamına gelmektedir. Asgari ücretli çalışan kişiler tabiri caizse kıt kanaat geçinmek ve idareli yaşamak zorundadır. Alınacak olan fazladan bir ürün, ailenin ekonomisinin bozulmasına dahi neden olabilir.

Asgari ücretli olanlar, bazı zamanlarda nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalara başvurarak kredi talep edebilir. Asgari ücretin düşük olması ve ancak ailenin genel ihtiyaçlarına yetebildiği için birçok banka asgari ücrete kredi verilmesini onaylamaz. Bununla birlikte asgari ücretliye de kredi veren bankalar yer almaktadır.

ASGARİ ÜCRETLİYE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar, asgari ücret alan müşterilerine de kredi verme imkanı sunmaktadır. Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar şu şekilde sıralanır;

 • com (QNB Finansbank)
 • Cepteteb (TEB Bankası)
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank

ASGARİ ÜCRETLİ EN FAZLA NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Asgari ücretli çalışanlara söz ettiğimiz bankalardan kredi çekme fırsatı sunulur. Ancak gelirin belirli olması ve yüksek ödeme yapılamaması göz önünde bulundurulduğu zaman belirli oranın üzerinde kredi çekmek mümkün olmayacaktır.

Asgari ücretlinin kredi başvurusunda aylık ödeyebileceği en yüksek taksit tutarı belirlenir. Bu tutar üzerinden kredi hesaplaması yapılarak onay verilir. Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabı şu şekildedir;

 • 10,300 TL 12 Ay    1014 TL
 • 18,000 TL 24 AY    1.025 TL
 • 23,500 TL 36 AY    1.023 TL
 • 30,000 TL 48 AY    1.010 TL
 • 33,000 TL 60 AY    982 TL

ASGARİ ÜCRETLİYE KREDİ ÇIKMA ŞARTLARI NELERDİR?

Asgari ücretli olan kişilerin bankadan kredi çekme şansı elbette vardır. Ancak bankalar asgari ücretliye kredi verirken bazı şartlara uygun olmalarını talep ederler. Asgari ücretli bir kişide ilk aranan şart, kredi notunun yüksek olması ve kredi sicilinin iyi olmasıdır. Kredi notu düşük olan kişinin zaten hiçbir bankadan kredi alması mümkün değildir.

Asgari ücretli kişinin kredi alabilmesi için başka borcunun da mümkünse olmaması gerekir. Borcu olan bir asgari ücretlinin, çekeceği kredinin taksitlerini ödeyebilmesi için başka borcunun olmaması gerekir. Şartlara uygun olan ve gerekli belgeleri tamamlayarak bankaya teslim eden tüm asgari ücretliler kredi almaya hak kazanır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ