Kredi Dayı
ATM Eksik Para Verirse Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Yazar: - 22 Mart 2021
57
0

Para çekme işlemi için sıklıkla tercih edilen ATM’lerde bazen işlemlerde sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların başında ise ATM’nin eksik para vermesi geliyor. Bu yazımızda para çekme işlemi sırasında sorun yaşayanlar için ATM Eksik Para Verirse Yapılması Gerekenler Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

ATM’ den para çekerken eksik para vermesi sorunu sıklıkla banka müşterilerinin yaşadıkları problemlerden birisidir. ATM’ nin eksik para vermesi durumunda yaşanan sinir bozukluğunun yanı sıra birçok kişi kalan parasını almak için ne yapması gerektiği hakkında bilgi sahibi değildir.

 

ATM EKSİK PARA VERİRSE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

ATM’ler bazı durumlarda hatalı işlem yaparak banka müşterisinin talep ettiğinden daha düşük tutarda para ödemesi yapabilirler. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan banka müşterilerinin ATM’nin eksik verdiği parayı alması için bazı yolları kullanması mümkündür.

Bankalar ATM’ ler üzerinden yapılan tüm işlemlerin kayıtlarını saklı tutmaktadır. Bu sayede yaşanan bir sorun durumunda hemen inceleme yapmak ve sorunu gidermek mümkün olmaktadır. ATM’nin eksik para vermesi durumunda banka tarafından incelenecek olan kayıtlar sayesinde sorun kısa sürede giderilerek müşterinin hesabına eksik tutar geri iade edilecektir.

ATM Eksik Para Verirse Yapılması Gerekenler Nelerdir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • İşlem bilgilerini kaydetmek
  • Banka ile iletişime geçmek
  • Banka şubesinden destek almak

 

ATM EKSİK PARA VERDİĞİNDE İŞLEM BİLGİLERİNİ KAYDETMEK

ATM Eksik Para Verdiğinde işlem bilgilerini kaydetmek, ilk yapılması gereken işlerden birisidir. Banka müşterisinin ATM üzerinden para çekme işlemi sırasında eksik para ödemesi yapıldığı anda işlemin tarihi, saati ve yeri, istenilen para tutarı, ATM’ nin verdiği para tutarı gibi bilgileri kaydetmesi gerekmektedir.

Bu tür bilgiler, banka ile iletişime geçildiği anda ilk sorulacak sorular arasındadır. Banka yetkilisi ile görüşürken kaydedilmiş bu bilgilerin net şekilde verilmesi, işlemin çok daha kısa sürede sonuçlanması anlamına gelecektir.

ATM EKSİK PARA VERDİĞİNDE BANKA İLE İLETİŞİME GEÇMEK

ATM Eksik Para Verdiğinde banka ile iletişime geçmek, ilk yapılması gereken işlerden birisidir. Bu yöntem genel olarak banka şubesinden ayrı hizmet veren ATM üzerinden yapılan işlemlerde kullanılmaktadır. ATM ile yaşanan eksik para verme sorunu ile ilgili bilgileri kaydettikten sonra zaman geçmeden bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Banka aranarak müşterisi temsilcisine bağlandıktan sonra ATM ile yaşanan sorun temsilciye kaydedilen bilgiler ile birlikte iletilmelidir. Banka müşteri temsilcisi, mağduriyet yaşanan müşteri için bir talep oluşturarak yaşanan sorun ile ilgili inceleme başlayacaktır. Başlatılan incelene genelde aynı gün olmakla birlikte en geç 10 iş günü içerisinde sonuçlanacak ve eksik olan para müşterinin hesabına iade edilecektir.

ATM EKSİK PARA VERDİĞİNDE BANKA ŞUBESİNDEN DESTEK ALMAK

ATM Eksik Para Verdiğinde banka şubesinden destek almak, ilk yapılması gereken işlerden birisidir. ATM’ nin eksik para vermesi sorunu eğer bankada bulunan ATM üzerinden gerçekleşmiş ise işlem sonrasında hemen şubedeki yetkililerden destek almak gerekmektedir.

ATM’ de sorun yaşayan banka müşterisi, içeride hizmet veren banka yetkilisi ile görüşerek yaşadığı sorunu hemen iletmelidir. Bankada iade talep formunu doldurduktan sonra yaşanan sorun kısa sürede işleme alınacaktır. İşleme alımın ardından müşterinin hesabına eksik yatırılan tutar tekrar hesaba yatırılarak sorun giderilecektir.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ