Kredi Dayı
Bankada Parası Olanlar Dikkat! O Tarihe Kadar Almazsanız El Konulacak 
Yazar: - 27 Mayıs 2020
542
0

Bankalarda birçok vatandaşa ait hesap bulunuyor. Bu hesapların birçoğunda bulunan paralar zamanla hesap sahiplerince unutulabiliyor. Zaman aşımına uğrayan hesaplardaki paraya ise devlet tarafından el konuluyor. Bu yazımızda Bankada Parası Olanlar Dikkat! O Tarihe Kadar Almazsanız El Konulacak başlığının detaylarını anlatacağız.  

Bankalardan parasını unutanlara önemli bir uyarı geldi. Zaman aşımından dolayı bu yıl da birçok hesapta unutulan paralara el konulacak. Bankalarda yapılan açıklamaya göre 2018 yılından bu yana 838 bin hesapta unutulan 100 milyon lira hazineye devredildi.  

BANKADA PARASI OLANLAR DIKKAT! O TARIHE KADAR ALMAZSANIZ EL KONULACAK 

Bankalar, 10 yıl boyunca banka hesabını kullanmayan kişilerin hesaplarında bulunan paraya el koyma yetkisine sahip. Bir banka müşterisi, 10 yıl boyunca bankadaki parası üzerinde herhangi bir işlem yapmazsa banka bu paraya el koyacak.  

Bankalarda bu sene de zaman aşımına az bir zaman kaldı. Bankalar, hesabında parası olanlara bu konuda önemli uyarılarda bulundu. Bankada hesabı olan ve 10 yıldır herhangi bir işlem yapmayan kişilerin paralarına 15 Haziran itibari ile el konulacak.  

HAZİRAN AYINDA ZAMAN AŞIMINA UĞRAYAN PARALARA EL KONULACAK 

Bankada parası olan ve 10 yıldır bu parayla ilgili herhangi bir işlem yapmayanlara yönelik olarak zaman aşımı sürecine girildi. Bu sene de Haziran ayı itibari ile birçok mevduat hesabında bulunan paraya bankalar tarafından el konularak TMSF’ ye gönderilecek.  

Bankaların el koyacağı hesaplar, Bankacılık Kanunu 62. Maddeye göre mevduat hesapları, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahiplerinin en son işlem tarihinden başlayarak son 10 yıl içerisinde işlem yapılmayan hesaplarda uygulanacak.  

HESABIN ZAMAN AŞIMINA UĞRADIĞI NASIL GÖRÜLÜR? 

Bir hesabın zaman aşımına uğrayıp uğramadığını öğrenmek için Türkiye Bankalar Birliği ve TÜrkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitesi üzerinden hizmet vermeye başladı. Mayıs ayı sonuna kadar bankada hesabı olan kişiler, bu internet sitesi üzerinden hesaplarının zaman aşımına uğrayıp uğramadığını kolaylıkla görebilecek.  

Hesabının zaman aşımına uğrayıp uğramadığını görmek isteyen hesap sahipleri, e – devlet üzerinden ya da TMSF üzerinden kolaylıkla hesapları hakkında bilgi sahibi olabilecekler. 

Hesabın zaman aşımına uğradı mı görmek için TIKLAYIN 

TMSF BANKA HESAPLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR? 

TMSF banka hesapları sorgulama nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından belirlenmiş adrese giren hesap sahipleri, adrese adlarını, soyadlarını yazarak arama yaptıkları takdirde hesaplarının zaman aşımına uğrayıp uğramadığını görmek mümkün olacaktır.  

TMSF tarafından hazırlanan site üzerinden son 10 yıla ait tüm hesapları görüntülemek ve hangi hesabın zaman aşımına uğrayacağını, hangi hesapta ne kadar para bulunduğunu görmek oldukça kolay olacaktır. Bu sayede para bulunan bir mevduat hesabını unutan vatandaşlar, zaman aşımına uğramadan hesaplarındaki parayı çekme şansına sahip olacaklar.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ