Kredi Dayı
Bankadan Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Yazar: - 25 Mart 2021
82
0

Tüketiciler acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve satın almak istedikleri bir ürün için maddi desteğe ihtiyaç duydukları zamanlarda bankalardan kredi çekmeyi tercih ederler. Bankalar hemen her koşulda müşterilerinin ihtiyaçlarını kredi ile karşılamaktadır. Ancak kredi çekmek için başvuruda bulunan tüketicilerin belirlenmiş şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu yazımızda Bankadan Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalar kredi başvurusunda bulunan tüketicileri değerlendirirken belirledikleri şartlara ne kadar uygun olduklarına bakarlar. Şartlara uygun olan tüketicilerin kredi talepleri onaylanırken şartlara uygun olmayan bir başvuru olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

Bankadan Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar şu şekilde sıralanır;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kredi notu yüksek olmak
  • Düzenli bir gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek
  • Sigortalı bir işte çalışıyor ya da yeterli süre çalışmış olmak
  • İpotek için eş rızasını yazılı olarak bankaya iletmek
  • Banka talep ederse kefil sunmak

BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İÇİN 18 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAK

Bankadan kredi çekmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş bireyler reşit olarak sayılmaktadır. Bu nedenle 18 yaşını doldurmuş her tüketici bankadan kredi başvurusunda bulunma hakkına da sahip olmaktadır. 18 yaşın altında kredi başvurusunda bulunulmaz ve talepler olumsuz değerlendirilir.

BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İÇİN KREDİ NOTU YÜKSEK OLMAK

Bankadan kredi çekmek için kredi notu yüksek olmak gerekir. Bankaların kişileri değerlendirmedeki en önemli kriterlerinden birisi kredi notlarıdır. Kredi notu, kişinin bankacılık kimliği olarak da gösterilebilir. Bankacılık işlemlerini düzenli ve sorunsuz yapan, kredi kartı ve kredi ödemelerini zamanında yapan tüketicilerin kredi notu yüksek olacaktır. Bankacılık ödemelerini aksatan, banka borcu yüzünden icralık olmuş kişilerin kredi notları düşürülür. Bankalar kredi notuna bakarak kişinin ne kadar güvenilir olduğunu görecek ve kredi talebini ona göre değerlendirmeye alacaktır.

BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İÇİN DÜZENLİ BİR GELİRE SAHİP OLMAK VE BU GELİRİ BELGELEYEBİLMEK

Bankadan kredi çekmek için düzenli bir gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek gerekir. Bankalar kredi verecekleri kişilerin her ay düzenli gelir sahibi olmasını ister. Geliri düzensiz olan kişilerin kredi ödemelerinde sıkıntı yaşama ihtimallerini göz önünde bulunduran bankalar, kredi başvurusunu onaylama konusunda tereddüt yaşayacaktır.  Bankalar, kredi tutarı taleplerinin aylık taksitinin en fazla 2 katı olacak şekilde aylık geliri olanlara kredi vermeyi uygun görürler.

BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İÇİN SİGORTALI BİR İŞTE ÇALIŞIYOR YA DA YETERLİ SÜRE ÇALIŞMIŞ OLMAK

Bankadan kredi çekmek için sigortalı bir işte çalışıyor ya da yeterli süre çalışmış olmak gerekir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin sigorta süresi bankanın kendi inisiyatifinde olan bir durumdur. Bankalar sigorta süresini kendileri belirlerken bazı ortak genellemeler de bulunmaktadır. SGK ‘lı bir çalışanın son iş yerinde en az 3 ay toplamda ise en az 12 ay sigortalı çalışmış olması gerekmektedir. Vergi levhalı olarak çalışan kişilerin ise işletmeyi en az 1 yıl önce kurmuş olması gerekmektedir. Memur ya da emeklilerin kredi başvurularında ise sigorta değerlendirmesine gerek yoktur. Onlar zaten belirlenen sürede sigortalı çalıştığı için bankalar bu kişilerde sigorta şartı aramazlar.

BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İÇİN İPOTEK İÇİN EŞ RIZASINI YAZILI OLARAK BANKAYA İLETMEK

Bankadan kredi çekmek için ipotek için eş rızasını yazılı olarak bankaya iletmek gerekir. Bankalardan yüksek tutarlı kredi talebinde bulunan kişilerden kredi karşılığında bir ipotek göstermesi talep edilmektedir. İpotek gösterilecek mal için ortak sahip olunan eşin de rızasını almak gerekmektedir. Bankalar konut gibi ortak ipotek konularında kredi başvurusunda bulunan kişinin eşinin de imzalı onay belgesini talep edecektir.

BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İÇİN BANKA TALEP EDERSE KEFİL SUNMAK

Bankadan kredi çekmek için banka talep ederse kefil sunmak gerekir. Bankalar, kredi başvurusunda yüksek tutarlar ya da kredi talep eden kişinin bir teminat sunmasını istediklerinde genelde kefil talebinde bulunurlar. Özellikle kredi isteyen tüketicinin ipotek göstereceği bir malı olmadığında kefil şartı sunulmaktadır. Kredi kefili, kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi taksitlerini düzenli ödememesi durumunda başvurulan kişidir. Kredi çeken kişi ödemelerini yapmazsa kredi taksitleri kefilden talep edilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ