Kredi Dayı
Bankalar Ev veya Araca Haciz Koydurabilir mi?
Yazar: - 26 Mart 2021
98
0

Bankalar, nakit ihtiyacı olan tüketicilerin bu ihtiyaçlarını karşılamak için kredi fırsatı sunarlar. Bununla birlikte alışverişlerde kolaylık sağlamak adına kredi kartı da verilmektedir.  Verilen bu kredinin ve kredi kartının düzenli ödenmesi, sorun yaşanmaması için oldukça önemlidir. Bankalar, kredi borcunu ödemeyen tüketiciler için bazı yaptırımlar uygulayabilir, haciz koydurabilirler. Bu yazımızda Bankalar Ev veya Araca Haciz Koydurabilir mi? Sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalardan ihtiyaçları karşılamak için kredi alan ya da kredi kartı kullanan tüketicilerin ödemelerini her zaman düzenli olarak yapması gerekmektedir. Düzenli ödeme yapılmaması durumunda bankalar alacaklarını tahsil etmek için farklı yollara başvurabilir.

BANKA BORCU ÖDENMEZSE NASIL BİR SÜREÇ İZLENİR?

Bankalar, kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemeyen tüketicilere belirli bir süre vermektedir. Ortalama 90 günlük süre veren bankalar, bu süreye rağmen borcunu ödemeyen müşterileri için bazı yasal işlemler başlatacaktır.

Bankalar, kredi ya da kredi kartı borcunu ödemeyen tüketicilerin belirlenen yasal süreci aşması durumunda ilgili borç hakkında işlem başlatarak devreye avukatları sokarlar. Avukata intikal etmiş olan bir kredi ya da kredi kartı borç dosyası bu süreçten sonra sadece avukat üzerinden işleme alınmaktadır. Banka devrettiği borç için herhangi bir işlem yapmayı keser.

Avukata verilmiş olan kredi kartı ya da kredi borcu için borçlu ve avukat arasında görüşme sağlanmaktadır. Avukat, borcun kapatılması için belirli uzlaşma yolları ve taksit seçenekleri sunarak bankanın borcunu tahsil etmeye çalışır. Bu yöntemin işe yaramaması durumunda avukat tarafından banka borcuna karşılık haciz işlemi başlatılacaktır.

BANKALAR EV VEYA ARACA HACİZ KOYDURABİLİR Mİ?

Bankaya borcu olan ve bu borcu ödeyemeyen tüketicilerin en büyük korkularından birisi, borçlarından dolayı bankanın haciz gönderme ihtimalidir. Birçok banka müşterisi, borçlarını ödemedikleri zaman nasıl bir sonuç ile karşı karşıya kalacaklarını bilemezler.

Bankalar Ev veya Araca Haciz Koydurabilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; banka borçları nedeniyle eve ya da arabaya haciz gelmesi durumu eskiden sıklıkla yaşanan bir durum olmakla birlikte günümüzde bu tür haciz işlemleri yerine borçlunun maaşına haciz gelmesi yöntemi daha sıklıkla kullanılmaktadır.

SGK’lı olan ve düzenli bir gelire sahip olan banka borçlularının ev ya da aracı yerine maaşına haciz getirilir. Bankalar, maaşın tamamına haciz işlemi uygulayamazlar. Borcun ödenmesi için maaşın üçte birlik kısmına haciz işlemi uygulanacaktır. Maaşa getirilen haciz sonucunda her ay borçlunun maaşının üçte biri kesilerek banka borcunun taksiti karşılanacaktır.

DÜZENLİ GELİRİ OLMAYAN BORÇLULARIN EVİ VEYA ARACINA HACİZ KONUR MU?

Düzenli geliri olmayan borçluların evi veya aracına haciz konur mu? Sorusuna ne yazık ki evet şeklinde cevap verilecektir. Düzenli gelire sahip olan borçlular bu borçlarını banka üzerinden karşılarken düzenli geliri olmayan borçluların sahip oldukları ev ya da araç üzerinden haciz işlemi ile borç tahsilatı yapılacaktır.

Eve haciz gelmesi durumunda borca karşılık alınacak olan mallar öncelikle acil ihtiyaçların dışında kalan mallar olacaktır. Temel ihtiyaç olarak görülen cihazlar ilk planda hacizlenmez. Ancak bir evde birden fazla olan elektronik cihazların tamamı haciz yolu ile borca karşılık alınacaktır. Aynı şekilde borçlu olan kişinin kendi üzerine kayıtlı olan aracına da haciz gelmesi söz konusudur. Bankaya kredi ya da kredi kartı üzerinden borcu olan kişilerin bu borç için ev ya da araçlarının hacizle alınmaması için üzerlerine herhangi bir taşınmazın olmaması gerekmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ