Kredi Dayı
Bankalar Kredi Ertelemesinde Cari Faiz Oranlarını Kullanacak!
Yazar: - 23 Nisan 2020
46
0

Corona virüs salgını nedeniyle vatandaşların ekonomik anlamda en az etkilenmesi için bankalardan destek kredileri sunulmaya başladı. Bu kapsamda ödeme güçlüğü çeken firmalara ve bireysel müşterilere faiz ve anaparası cari faiz oranlarına göre hesaplanacak ertelemeli krediler sunuluyor. Bu yazımızda Bankalar Kredi Ertelemesinde Cari Faiz Oranlarını Kullanacak başlığının detaylarını anlatacağız.

Türk Bankacılık sektörü, Corona virüs nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan ve ödeme zorluğu çeken vatandaşların bu süreci daha rahat atlatması için önemli bir karar aldı. Bu karar kapsamında firmalar ve bireysel müşterilerin kredi ödemelerinden cari faiz oranları kullanılacak.

BANKALAR KREDİ ERTELEMESİNDE CARİ FAİZ ORANLARINI KULLANACAK!

Geçtiğimiz aylardan bu yana ülkemizde Corona virüs etkisini sürdürmeye devam ediyor. Corona virüs nedeniyle kapanan birçok iş yerinde çalışan vatandaşlar maddi sıkıntı yaşamaya başladı. Bu sürecin daha sorunsuz geçirilebilmesi adına bankalar da üzerine düşen görevi yapmaya başladı.

Bankalar tarafından yapılan açıklama kapsamında kredi borcunu ödeme güçlüğü çeken firmaların ve bireysel müşterilerin kredi ertelemesi yapabilmesinin önü açıldı. Kredi erteleme kampanyası sayesinde kredi borçları 3 ay ya da 6 ay ertelenebilecek.

KREDİ BORÇLARINDA VADE ENGELİ KALDIRILDI

Kredi borcu olan firma ve bireysel müşterilere Corona virüs döneminde kredi ertelemesiyle birlikte 12 – 24 ay vadeli kredi sunulmaya başladı. Bu sayede kredi ertelemesi talebinde bulunmuş olan kişiler Haziran ayından itibaren ödemelere başlayacağı gibi bu süreci Eylül ayına kadar da uzatabilecek.

Kamu bankaları, 3 ay erteleme kapsamında belirlenecek olan faiz tutarını eşit taksitler halinde kredi ödemesinin tamamına yansıtacak. Bu sayede kredi erteleme yapan firma ya da bireysel müşteriler, faizin ödenmesinde zorluk çekmeyecek.

KREDİ ERTELEMESİNE YENİ TAKSİT DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Kredi erteleme talebinde bulunan firma ya da bireysel müşteriler, erteledikleri kredi üzerinden yeni bir taksitlendirme düzenlemesi ile ödemelerine devam edecek. Örneğin; 10 bin TL kredi almış olan bir kişi 60 ay vadeli ve %1,05 faiz oranı ile kullandığı kredi için 238 TL taksit tutarı öderken, 3 aylık kredi ertelemesi talebinde bulunduğu zaman yeni faiz hesaplaması ve taksitlendirme ile aylık ödeme tutarı 15 TL yükselerek 253 TL’ ye yükselecek. Bu kapsamda 3 ay erteleme sonucunda belirlenen 318 TL tutarındaki faiz, kredi taksitlerine eşit olarak paylaştırılmış olacak.

Çekilmiş olan kredi miktarı göz önünde bulundurularak erteleme sonucunda işletilecek olan faiz miktarı da değişiklik gösterecek. Daha yüksek kredi tutarlarında otomatik olarak 3 aylık erteleme faizi de daha yüksek olacak.

Kamu bankaları tarafından sunulan 3 ay ve 6 ay ertelemeli kredi fırsatı sonucunda kredi erteleme talep eden vatandaşlara uygulanacak olan erteleme faizi cari faiz oranına göre belirlenerek uygulanacak. Bu sayede kredi erteleme talep eden vatandaşlar çok daha düşük oranda faiz uygulanmış olacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ