Kredi Dayı
Başkasının Kredi Notunu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Yazar: - 12 Nisan 2021
4.177
0

Kredi çekmek isteyen kişilerin öncelikle yüksek kredi notuna sahip olması gerekir. Kredi notu, bir kişinin bankacılık kimliğidir. Bankacılık işlemlerinde düzenli ödeme sağlayan kişilerin kredi notu her zaman yüksek olur. Bir banka müşterisi kendi kredi notu ile birlikte bir başkasına ait kredi notunu da öğrenme şansına sahiptir. Bu yazımızda Başkasının Kredi Notunu Sorgulama Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi notu, bankaların en önem verdiği konuların başında gelmektedir. Kredi notu sayesinde banka müşterilerinin ne kadar güvenilir olduğu anında anlaşılabilir. Bir banka müşterisinin kullandığı kredi ya da kredi kartına düzenli ödeme yapması sayesinde kredi notu her zaman yüksek olacaktır. Ancak ödemeleri sorunlu ise kredi notu düşürülecektir. Kredi notu düşük olan kişiler ise güvensiz görülerek bankaların imkanlarından yararlanamazlar.

BAŞKASININ KREDİ NOTU SORGULANABİLİR Mİ?

İnsanlar, bankadan kredi kartı almadan ya da kredi çekmeden önce kredi notunu mutlaka sorgulamalıdır. Kredi notunun düşük olması durumunda notu yükseltene kadar herhangi bir başvuruda bulunmamak akıllıca olacaktır. Kredi notunu yükseltmek için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Kişi ödemelerini düzene sokar, bankadan kredi kartı alır ve faturalarını otomatik ödemeye verirse kısa sürede kredi notunu yükseltecektir.

Kredi notunu sorgulamak için Findeks kredi notu sistemine giriş yapmak gerekir. Bu sistem üzerinden kısa sürede kredi notunu sorgulamak mümkündür. Kişi, kendi kredi notuyla birlikte bir başkasının kredi notunu da sorgulayabilir. Buradan yola çıkarak başkasının kredi notu sorgulanabilir mi sorusuna evet şeklinde cevap verilebilir.

BAŞKASININ KREDİ NOTUNU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bir kişi kredi notunu sorgulamak istediğinde Findeks kredi notu sorgulama sistemine giriş yaparak gerekli bilgileri yazmak zorundadır. Bilgilerin girilmesinin ardından kişinin cep telefonuna gönderilen 4 haneli doğrulama kodunu sistemde uygun yere girmek gerekir. Bu sayede kişi kredi notunu kolaylıkla görebilecektir.

Başkasının Kredi Notunu Sorgulama Nasıl Yapılır sorusunun cevabı ise şu şekildedir; kişi, bir başkasına ait kredi notunu sorgulamak istiyorsa mutlaka o kişinin cep telefonunun yanında olması gerekir. Findeks kredi notu öğrenme sistemine kredi notu öğrenilecek olan kişinin bilgileri girildikten sonra kişinin cep telefonuna gelecek olan şifrenin belirlenen alana girilmesi gerekir.

Başkasının kredi notunu sorgulama işlemi sırasında eğer sorgulanan kişinin cep telefonu yakında değil ise şifre alınamayacağı için kredi notunun öğrenilmesi mümkün olmayacaktır. Başkasının kredi notunu öğrenmek için o kişinin bilgilerini sisteme girdikten sonra yine o kişinin cep telefonuna gelen şifreyi sisteme girmek zorunludur. Bu işlemin tamamlanmasıyla birlikte başkasının kredi notunu öğrenmek de mümkün olacaktır.

BAŞKASINDA HABERSİZ KREDİ NOTUNU ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜ?

Başkasının kredi notunu o kişiden habersiz öğrenmek pek mümkün değildir. Cep telefonu ayrıntısının önemi göz önünde bulundurulduğu zaman kişinin haberi olmadan kredi notunun öğrenilmesi oldukça güç olacaktır. Ancak kişinin cep telefonu kullanılabilecek durumda ise başkasının kredi notu habersiz şekilde de öğrenilebilecektir. Elbette bunun ne kadar doğru bir yol olduğu tartışmaya açıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ