Kredi Dayı
Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi? İşsize Kredi Veren Bankalar
Yazar: - 09 Mart 2020
3.530
0

Kredi çekmek her zaman çalışanlar için bir bankacılık işlemi olarak görülür. Ancak bazı bankalar çalışmayanlara da kredi fırsatı sunmaktadır. Çalışmayan kişiler belirlenen şartlara uygun olması koşuluyla kredi çekebilecektir. Bu yazımızda Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi sorusuna cevap verirken, İşsize Kredi Veren Bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Çalışmak ve bir gelir belgesine sahip olma, kredi çekmenin ilk koşullarında birisidir. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerden ilk olarak gelir belgesi talep eder. Bu nedenle çalışmayanın kredi çekemeyeceği şeklinde bir düşünce oluşmuştur.

ÇALIŞMAYANLAR KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Çalışmayanların kredi çekmesinin mümkün olmadığı düşünülse de aslında birçok banka çalışmayanlara da kredi vermektedir. Çalışmayan bir kişinin kredi alabilmesi için bazı istisnai durumlara sahip olması gerekir.

Çalışamayan kredi çekebilir mi sorusuna evet diyerek cevap vermek mümkündür. Çalışamayan kişilerin kredi çekmesi için sahip olması gereken durumlar şu şekilde sıralanır;

 • Çalışmayan kişinin kendi adına kayıtlı bir gayrimenkulden kira gelirine sahip olması
 • Çalışmayan kişinin şirket ortaklarından gelen düzenli gelire sahip olması
 • Çalışmayan kişinin çiftçilik faaliyetlerinden dolayı kayıtlandırabildiği gelire sahip olması

İŞSİZE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

İşsizlere kredi veren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalar, kişilerin iş sahibi olmasından çok kredi taksitlerini ödeyebilecek herhangi bir gelire sahip olup olmadığına bakarlar. İşsize Kredi Veren Bankalar şu şekilde sıralanır;

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Şekerbank
 • Denizbank
 • Aktif Bank
 • CEPTETEB
 • Enpara.com
 • ING Bank
 • QNB finansbank

Söz konusu bankalar, çalışmayan müşterilerinden kredi karşılığında bazı teminatlar talep ederler. Kişi var ise gelirini yok ise herhangi bir teminat göstermek zorundadır. Teminat karşılığında bankalardan çalışan olsun olmasın kredi çekmek mümkündür.

Çalışmayanların bankadan kredi çekmesi için teminat olarak bir belge göstermesi gerekir. Kişi, kredi başvurusunda eğer kira geliri ile başvuruda bulunacak ise o zaman aldığı kiraya ait belgeyi sunmalıdır. Kira geliri yok ancak ipotek ettireceği bir malı varsa, o malın değerini gösterecek bir belge sunmalıdır.

ÇALIŞMAYAN İPOTEKLE KREDİYİ NASIL ÇEKER?

Çalışmayan kişilerin ipotek göstererek kredi çekmesi için ipotek ettireceği mal ile ilgili belge vermesi gerekir. İpotek olarak gösterilecek olan malın değerinin yarı fiyatı kadar kredi çıkması mümkündür. Banka ipotek gösteren çalışmayan kişilere de ödemelerini yapıp yapamayacakları yönünde inceleme yapılacaktır.

Bankalar çalışmayanlara kredi vermek için bazı şartlar da öne sürmektedir. Çalışmayana kredi veren bankalar genel olarak kredi notu yüksek kişilere kredi çıkmasına olumlu yanıt verirler. Bununla birlikte kredi alma şansına sahip olan kişilerin hesap açtırması ve bankaya otomatik fatura ödeme talimatı da vermesi gerekecektir. Tüm şartları yerine getiren banka müşterilerine kolaylıkla kredi çıkması mümkündür.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ