Kredi Dayı
CVV Kodu Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Yazar?
Yazar: - 24 Haziran 2020
37
0

Kredi kartı kullanıcılarının en çok merak ettiği kodlardan birisi CVV kodudur. Tüm internet alışverişlerinde mağazalar mutlaka güvenlik açısından CVV kodunu talep eder. Bu yazımızda CVV Kodu Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Yazar sorularına cevap vereceğiz.

İnternet üzerinden alışveriş yapan kredi kartı sahiplerinin bilmesi gereken bilgilerden birisi de CVV kodudur. CVV kodu girilmeden internetten alışveriş işleminin tamamlanması mümkün değildir. Bu nedenle kredi kartı sahiplerinin mutlaka CVV kodunu bilmesi gerekir.

CVV KODU NEDİR?

CVV kodu, açık şekli ile Card Validation Value olarak bilinir. Kredi kartının güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir koddur. CVV kodu 3 haneli bir sayıdan oluşmaktadır. Bu kod VISA ve Mastercard türündeki tüm kartlarda bulunmaktadır.

1 Ocak 2001 yılında alınan resmi kararın ardından kredi kartlarında CVV kodunun mutlaka bulunması zorunlu hale getirilmiştir. CVV kodu kredi kartlarında kart numarası gibi kabartılı şekilde değil, güvenlik açısından baskı olarak yazılmaktadır.

CVV KODU NE İŞE YARAR?

CVV kodu ne işe yarar sorusuna şu şekildec cevap vermek mümkündür; CVV kodunun amacı, kredi kartı sahiplerinin internet üzerinden yapacakları alışverişlerde yaşanabilecek dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek ve kart kullanımını en üst seviyede korunur hale getirmektir.

CVV kodu sayesinde internet üzerinden güvenli şekilde alışveriş yapmak mümkün hale gelecektir. CVV kodu sayesinde alışveriş sırasında kredi kartının şifresinin sisteme girilmesine gerek kalmaz. Bir kredi kartı sahibi internet üzerinden alışveriş yaparken, kredi kartı numarası, kredi kartı üzerinde yazan isim ve soyadı, kartın son kullanma tarihi ve CVV kodunu girerek alışverişini güvenle tamamlayabilmektedir.

CVV KODU NEREDE YAZAR?

Kredi kartlarının güvenlik kodu olarak bilinen CVV kodu, her kredi kartında aynı yerde bulunur. CVV kodu nerede yazar sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür; CVV kodu, kredi kartlarının arka tarafında yer alan güvenlik bandının üzerinde yazılıdır. Bu bant üzerinde yazan rakamların son 3 hanesi CVV kodunu oluşturur.

Örnek vermek gerekirse; bir kredi kartının arka yüzündeki güvenlik bandında yazan numara 1111 2222 3333 444 555 ise CVV kodu olarak kullanılacak olan kısım son 3 haneye den gelen “555” rakamıdır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde CVV kodu istenilen bölüme bu 3 basamaklı rakamın girilmesi gerekmektedir.

Kredi kartı sahipleri, kredi kartlarının arka yüzünde kaç rakam olursa olsun sadece son üç rakamı CVV kodu olarak baz almak zorundadır. CVV kodu, internet alışverişlerinde mutlaka kullanılmak zorundadır. Kredi kartının CVV kodunun bilinmemesi ya da istenilen alana girilmemesi durumunda banka internet üzerinden yapılan bu alışverişe onay vermeyecektir. Bu nedenle diğer istenen bilgiler ile birlikte CVV kodunun da mutlaka alışveriş yapılan internet sitesinde belirlenmiş olan alana girilmesi zorunludur.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ