Kredi Dayı
Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?
Yazar: - 12 Ocak 2020
8.209
1

Devlet, konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için yeni bir yardım projesi hazırladı. Proje kapsamında konut kredisi alacak olan banka müşterilerine devlet desteği verilecek. Bu yazımızda Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Devlet, artık konut kredisi ile ev alacaklara da destek vermeye başladı. Devlet desteği kapsamında konut kredisi başvurusunda bulunan kişilerin konut kredisinin %15’lik kısmının ödemesi devlet tarafından karşılanacak.

DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ ŞARTLARI NEDİR?

Devlet destekli konut kredisinden yararlanmak için kişilerin belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekir.  Şartlara uygun olan tüm banka müşterileri, konut kredisi başvurularında devletten %15 oranda destek görürler. Devlet destekli konut kredisi şartları şu şekilde sıralanır;

  • Türk vatandaşı olmak
  • Konut sahibi olmamak
  • İlk evini Türkiye’den almak
  • Türk Lirası cinsinden konut hesabı açmak
  • Asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmak

Bu şartlara uygun olan tüm vatandaşların konut kredisi başvurusunda bulunma hakkı vardır. Şartlara uygun kişiler, konut kredisi başvurusu yaparak devlet desteğinden yararlanabilir.

DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR?

Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bankalar, konut kredisi verirken evin değerinin tamamı için ödeme yapmaz. Konut kredisi başvurusunda bulunan kişilerin almak istedikleri ev ekspertiz tarafından incelenir. Ekspertiz tarafından belirlenen evin değerinin %75’i oranda konut kredisi verilir. Konut kredisinin kalan 525’lik kısmı ise krediyi çekecek kişi tarafından karşılanmalıdır.

Konut kredisinde devlet desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin, konut kredisi başvurusundan önce kredi çekecekleri bankadan bir hesap açtırmaları gerekir. Bu hesapta kredinin %25’lik kısımlık peşinatı biriktirilmelidir. Konut kredisi peşinatı için para biriktirecek olan kişiler, hesap açtırdıktan sonra “Ben konut almak için para biriktiriyorum” diyerek devlet desteğinden yararlanma hakkına sahip olurlar.

KONUT KREDİSİ ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ NE KADAR OLACAK?

Konut kredisi almak için devlet desteğinden yararlanmak isteyenler, açtırdıkları birikim hesabında biriktirdikleri paranın %15’i oranında devletten destek alacaklardır. Örnek vermek gerekirse; konut kredisi için başvuracak olan bir banka müşterisinin açtıracağı hesapta 50 bin TL biriktirmesi durumunda %15 devlet katkısı ile birlikte bu para 57,500 TL olacaktır. Biriktirilen para 100 bin TL ise devlet desteği ile birlikte 15 bin TL biriktirilmiş olacaktır.

Bu hesap göz önünde bulundurulduğunda konut kredisi için peşinat biriktiren kişiler isterlerse %25’lik katkının tamamını biriktirip üstüne kar elde edebilirken isterlerse %15’lik devlet desteğini de göz önünde bulundurarak daha az peşinat biriktirmeyi tercih edebilirler.

Devlet destekli konut kredisi fırsatından yararlanmak isteyen kişilerin, ilk evini alıyor olması gerekir. İkinci ya da üçüncü evini alacakların bu destekten faydalanması mümkün değildir. Devlet destekli konut kredisinin tek amacı, ev sahibi olmak isteyenleri daha uygun koşullar ile ev sahibi yapabilmektir. Bu nedenle evi olanların bu kredi kampanyasından faydalanma hakkı bulunmamaktadır.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Arif Sayman dedi ki:

    acil paraya ihtiyacim var ama destej cok az

BİR YORUM YAZ