Kredi Dayı
EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir, EFT İptal Yolları Nelerdir?
Yazar: - 27 Nisan 2020
47
0

Bankacılık işlemleri arasında en çok kullanılanlardan birisi de EFT işlemidir. EFT, bankalar arasında yapılan para gönderme işlemi olarak bilinir. EFT işlemi bazen yanlış gönderime bağlı olarak iptal edilmek istenebilir. Bu yazımızda EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir, EFT İptal Yolları Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

EFT, Elektronik Fon Transferi işlemidir. Farklı bankaların hesapları arasında gerçekleştirilen para gönderme işlemi olacak bilinir. EFT göndermek için hesap sahiplerinin belirlenmiş saatlere uygun olması gerekir. Belirlenen saatler dışında yapılan EFT işlemleri gerçekleştirilemez ve bir sonraki güne aktarılır.

EFT İŞLEMİ NASIL İPTAL EDİLİR?

EFT işlemi bazen yanlış yapılabilmektedir. Gönderilen kişinin yanlış olması ya da yanlış tutarda gönderim yapılması durumunda EFT işlemi iptal edilebilir. Yapılan EFT işlemi eğer onaylanmamış ise hemen iptal edilmesi mümkündür. Ancak onaylanmış bir EFT işlemini iptal ettirmek için bazı işlemler gerçekleştirmek gerekir.  EFT işlemi nasıl iptal edilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • İnternet bankacılığı üzerinden EFT işlemini iptal etmek
  • Müşteri hizmetleri üzerinden EFT işlemini iptal etmek
  • Banka şubesinden EFT işlemini iptal etmek

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN EFT İŞLEMİ NASIL İPTAL EDİLİR?

İnternet bankacılığı üzerinden EFT işlemi iptal etmek için EFT işleminin yapıldığı bankaya ait resmi internet sitesine giriş yapmak gerekir. İnternet bankacılığına girdikten sonra Yapılan İşlemler menüsünden EFT işlemini bulup iptal etmek mümkün olacaktır.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÜZERİNDEN EFT İŞLEMİ NASIL İPTAL EDİLİR?

Müşteri hizmetleri üzerinden EFT işlemini iptal etmek için EFT işleminin gerçekleştirildiği bankanın müşteri hizmetleri numarasını aramak gerekir. Müşteri hizmetleri menüsünden EFT işlemleri bölümüne giriş yaptıktan sonra müşteri temsilcisinden EFT iptal talebinde bulunmak gerekir.

BANKA ŞUBESİNDEN EFT İŞLEMİ NASIL İPTAL EDİLİR?

Banka şubesinden EFT işlemini iptal etmek için EFT işleminin gerçekleştirildiği banka şubesine girmek ve yüz yüze görüşerek işlemin iptal edilmesini talep etmek gerekmektedir.

KARŞI TARAFA ULAŞMIŞ OLAN EFT İŞLEMİ NASIL İPTAL EDİLİR?

EFT işleminin tamamlanmaması durumunda iptal edilmesi oldukça kolaydır. Ancak işlem karşı tarafa ulaşmış ise iptal ettirmek için biraz daha çabalamak gerekir. Karşı tarafa ulaşmış olan EFT işlemini iptal ettirmek zor bir işlem olsa da elbette ki mümkündür. EFT karşı tarafa geçmiş ise öncelikle bankalar arasında bir yazışma yapılması ve iptal talebinin iletilmesi gerekir.

EFT işlemi yanlış bir hesaba gönderilmiş ise otomatik olarak iptal edilir. Aynı şekilde hesap numarasının yanlış girilmesi, EFT gönderilen kişinin ad soyadının yanlış ya da eksik girilmesi gibi durumlarda da işlemin iptal edilmesi mümkündür. Böyle durumlarda banka çalışanı yapılmış ufak tefek hataları işlem içeriğinde hemen düzelterek EFT’nin doğru iletilmesini sağlayabilir.

YANLIŞ EFT İŞLEMİNDE NE YAPILMASI GEREKİR?

Yanlış EFT işleminde ne yapılması gerekir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; yanlış bir EFT gönderimi yapan kişinin bu durumu hemen bankaya bildirmesi gerekir. Banka, bir müşterisinin yanlış EFT işlemi yapması durumunda hemen karşı banka ile iletişime geçecektir.

Yazışma sonrasında banka, yanlış EFT işleminin yapıldığı hesaba bloke koyarak paranın çekilmesini engeller. EFT yapmış olan kişi dilekçe ile başvuruda bulunduktan sonra banka alıcı taraf ile iletişime girdikten sonra EFT işlemi teyit edilir ve sonrasında tutar göndericiye geri iade edilir.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ