Kredi Dayı
Eşimin Banka Borcunun Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?
Yazar: - 02 Nisan 2021
84
0

Evliliklerde yaşanan en büyük maddi sorunlardan birisi, eşlerin birbirinden habersiz kredi çekmesi ya da kredi kartı borcu yapmasıdır. Özellikle kadınlar, eşlerinin banka borcu olup olmadığı konusunda büyük endişe yaşayabilirler. Birçok kadın eşinin banka borcu hakkında bilgi almanın yolunu aramaktadır. Bu yazımızda Eşimin Banka Borcunun Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim? Sorusuna cevap vereceğiz.

Maddi geçimsizlik ya da para ihtiyacı nedeniyle günümüzde hemen her vatandaş bankalardan kredi çekmeyi tercih etmektedir. Ancak bu durum bazen evliliklerde sorunların oluşmasına neden olabilir. Eşlerinden gizli kredi çeken ya da kredi kartı alan birçok kişi, ödemede yaşadığı sorunlar nedeniyle evliliğinde de sorun yaşamaya başlamaktadır.

EŞİM BENDEN HABERSİZ KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Eşim benden habersiz kredi çekebilir mi? Sorusuna ne yazık ki evet şeklinde cevap verilebilir. Tüketiciler, eşlerinin rızası olmadan da bankadan kredi çekme hakkına sahiptir. Eşin rızası sadece konut kredisi başvurularında geçerlidir.

Eşinin kendisinden habersiz kredi çekmesine yasal olarak engel olma hakkı olmayan kişilerin en büyük korkularından birisi, çekilen kredinin ödenmemesi durumunda borçtan kendilerinin de sorumlu tutulma durumudur. Ancak bu konuda korkulacak bir şey yoktur. Bir tüketicinin çektiği kredi ödenmediğinde bu borçtan eşi sorumlu tutulamaz.

EŞİMİN BANKA BORCUNDAN DOLAYI BANA HACİZ GELİR Mİ?

Eşimin banka borcundan dolayı bana haciz gelir mi? Sorusuna hayır şeklinde cevap verilebilir. Banka, borcu kişisel borç olarak görerek sadece krediyi çeken kişiden tahsil edecektir. Kredi çeken kişinin eşinden borcun tahsil edilmesi, bu konuda eşe haciz gönderilmesi ise mümkün değildir.

Eşi kendisinden habersiz kredi çekmiş ya da kredi kartı borcu yapmış olan kişilerin ödeme ya da haciz ile ilgili bir korku yaşamasına gerek yoktur. Banka borcu krediyi çeken kişiden ya da gösterdiği kefilden talep edecektir. Eş üzerinden bir borç tahsili asla olamaz.

EŞİMİN BANKA BORCUNUN OLUP OLMADIĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Eşimin Banka Borcunun Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bankalar eşinin borcunu öğrenmek için kimseye hak vermemektedir. Yani kimse eşine ait banka borcunu bankalar üzerinden öğrenme şansına sahip değildir.

Bankalar, müşterileri ile ilgili eşlerine dahi hiçbir şekilde bilgi vermezler. Bu nedenle banka üzerinden bilgi almaya çalışmak gereksiz zaman kaybı olacaktır. Eşin banka borcu ile ilgili başka yollar kullanarak bilgi almak mümkün olabilir.

Eşimin Banka Borcunun Olup Olmadığını öğrenme yolları şu şekilde söylenebilir;

  • İnternet bankacılığı üzerinden eşin banka borcunu öğrenme
  • Mobil bankacılık uygulaması üzerinden eşin banka borcunu öğrenme
  • Vekalet ile eşin banka borcunu öğrenme
  • Findeks üzerinden eşin banka borcunu öğrenme

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN EŞİN BANKA BORCU NASIL ÖĞRENİLİR?

İnternet bankacılığı üzerinden eşin banka borcunu öğrenmek için eşin internet bankacılığına giriş yapıyor olmak gerekir. Eşe ait müşteri numarası ya da kredi kartı numarası ve şifresini bilen kişiler, internet bankacılığına giriş yaparak eşin banka borcu olup olmadığını kolaylıkla görüntüleyebilecektir.

MOBİL BANKACILIK UYGULAMASI ÜZERİNDEN EŞİN BANKA BORCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Mobil bankacılık uygulaması üzerinden eşin banka borcunu öğrenmek için eşin mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılabilir. Mobil bankacılık uygulamasına giriş yapmak için eşin kullandığı şifreyi biliyor olmak gerekmektedir. Şifre ile uygulamaya girdikten sonra bankacılık ile ilgili tüm işlemler kolaylıkla görüntülenebilir.

VEKALET İLE EŞİN BANKA BORCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Vekalet ile eşin banka borcunu öğrenmek için noterden alınmış bir vekalet belgesine sahip olmak gerekir. Vekalet belgesi, kişinin eşine kendisi ile ilgili her türlü işlemi yapma ve bilgi alabilmesi adına verilmiş bir belgedir. Bu belgeye sahip olan eşler, istedikleri zaman eşlerinin banka borcu olup olmadığını öğrenebilirler.

FİNDEKS ÜZERİNDEN EŞİN BANKA BORCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Findeks üzerinden eşin banka borcunu öğrenmek için eşin Findeks kredi notu sistemi üzerinden kullandığı şifreyi biliyor olmak gerekmektedir. Findeks sisteminin şifresini bilen kişiler, eşlerinin cep telefonlarına gönderilecek olan mesajı da görüntüleme şansına sahiplerse tüm bankacılık bilgilerini de kolaylıkla öğrenebilirler.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ