Kredi Dayı
Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?
Yazar: - 22 Ağustos 2020
97
0

Esnaf kefalet kredisi, esnaflara yönelik hazırlanmış bir kredi türüdür. Esnafların yaşayacakları muhtemel maddi sıkıntıları gidermek amacıyla sunulmaktadır. Esnaf kefalet kredisini almak için öncelikle belirlenmiş başvuru şartlarına uygun olmak gerekir. Bu yazımızda Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir? Sorularına cevap vereceğiz.

Ülkemiz ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan kuşkusuz esnaflardır. İş hacminin genişlemesi ve gelişmesi için oldukça önemli bir yere sahip olan esnaflar, dönem dönem maddi sıkıntı içerisine girebilirler. Bu durumda esnaflara biraz olsun nefes aldırmak için esnaf kefalet kredisi devreye girmektedir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ NEDİR?

Esnaf kefalet kredisi, büyük ve küçük ölçekli esnafı maddi anlamda desteklemek ve nakit ihtiyacını karşılamak için verilen bir kredi türüdür. Tüm esnaflara yönelik olarak sunulmaktadır. Esnaf kefalet kredisinden faydalanmak için başvuruda bulunacak tüketicilerin öncelikle belirlenmiş şartlara uygun olması gerekmektedir.

Esnaf kefalet kredisi, kooperatiflere kayıtlı olan esnafa yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu kredinin temel amacı, esnafın faaliyetlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu maddi desteği sağlamaktır. Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olan ve 6 aydan uzun süredir esnaflık yapan tüm tüketiciler bu krediden yararlanabilir.

ESNAF KEFALET KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunmak için öncelikle belirlenmiş başvuru şartlarına uygun olmak gerekmektedir. Şartları taşımayan esnaf başvuruları olumlu olarak değerlendirilmeyecektir. Esnaf kefalet kredisi başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

 • Esnaf olmak
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine kayıtlı sicile sahip olmak
 • Kefalet veren kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste oturuypr ya da iş yeri bulunuyor olmak
 • Eş zamanlı olarak birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine üye olmamak
 • Vergi borcu bulunmamak
 • Banka kredi notu yüksek olmak
 • En az 1 yıl süreyle esnaflık yapıyor olmak

ESNAF KEFALET KREDİSİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunmak için şartları taşıyan esnafın başvuru sırasında talep edilecek olan belgeleri hazırlaması gerekir. Belgelerin önceden hazırlanması, başvuru işlemlerini çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır.

Esnaf kefalet kredisi başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet )
 • Vergi levhası fotokopisi (2 adet )
 • Oda kayıt belgesi ( 2 adet )
 • Esnaf sicil günlük tasdiknamesi ( 2 adet )
 • Yeni üye olacak esnaf için (4 adet ) resim
 • İkametgah belgesi ( nüfus kayıt örneğiyle birlikte) (2 adet )
 • Vergi dairesi mükellefiyet belgesi ( 2 adet )
 • Yıllık ciroyu gösteren belge ( 2 adet )
 • G.B. (Bağkur-SSK-İsteğe Bağlı) Fotokopi
 • Şoför Esnafı İçin Ticari Araç Ruhsat (Aslı ve Fotokopisi)

ESNAF KEFALET KREDİSİ NASIL ALINIR?

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunacak olan kişiler, bu başvuruyu bağlı oldukları kooperatif üzerinden yazılı olarak gerçekleştirmek zorundadır.

Yapılan başvuruya 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz şekilde cevap verilecektir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda kooperatif tarafından gerekli bilgiler Halkbank ’ a iletilir. Halkbank, kendisine iletilen bilgileri bir kez daha değerlendirmeye aldıktan sonra olumlu sonuçlanan kredilerin işlemlerini başlatacaktır.

ESNAF KEFALET KREDİSİ İÇİN TEMİNAT YA DA KEFİL GEREKİR Mİ?

Esnaf kefalet kredisi için teminat ya da kefil gerekir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; banka genel olarak esnaf kefalet kredisi için başvuru sahiplerinden teminat talep etmektedir. Ancak esnafın ipotek edebileceği bir malının olmaması durumunda 2 tane kefil talep edilir.

Esnaf kefalet kredisi için gösterilen kefillerin de mutlaka esnaf ve sanatkar olması ve kooperatif kayıtlı olması gerekmektedir. İpotek ya da kefil gösteren esnafın başvuruda bulunduğu esnaf kefalet kredisi olumlu sonuçlanacaktır.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ