Kredi Dayı
Esnaf Kredileri Yapılandırılacak mı?
Yazar: - 02 Eylül 2020
88
0

Corona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve maddi sıkıntı nedeniyle kredilerini ödemekte zorlanan esnafın en büyük sorularından birisi, kredi borçlarının ertelenip ertelenmeyeceği konusunda oldu. Bu yazımızda Esnaf Kredileri Yapılandırılacak mı? Sorusuna cevap vereceğiz.

Ülkemizde Mart ayından bu yana etkili olmaya devam eden Corona virüs, özellikle esnafın maddi sıkıntı içerisine girmesine neden oldu. Bu dönemde çalışmalarında gecikme yaşayan esnaf, kredi borçlarını da ödemekte zorlanınca gözler Ticaret Bakanlığından gelecek müjdeli habere çevrildi.

ESNAF KREDİLERİ YAPILANDIRILACAK MI?

Esnafın büyük bir merakla beklediği esnaf kredi yapılandırma müjdesi nihayet geldi. Kredi yapılandırması ile ilgili açıklamayı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptı. Pekcan, esnaf kredilerinin faizsiz olarak 3 ay boyunca ertelenmesi kararını aldıklarını açıkladı.

Pandemi sürecinde olumsuz etkiler yaşayan ve bu olumsuz etkilerin esnafın kredi ödemelerine de yansıdığını belirten Pekcan, bu durumda esnaf ve sanatkarların yanında olduklarını ve kredileri konusunda beklenen desteğin verileceğini açıkladı.

ESNAF KREDİLERİ YAPILANDIRMASI NASIL OLACAK?

Esnaf ve sanatkarlara müjdeli haberi veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kredi yapılandırmasının nasıl olacağının ayrıntılarını da açıkladı. Sosyal hayatın temek direklerinden birisi olarak gösterilen esnaf ve sanatkarlara büyük önem verdiklerini belirten Pekcan, onlara kredi borçları konusunda her türlü desteği sunacaklarını ifade etti.

Esnaf kredileri yapılandırması nasıl olacak sorusuna şu şekilde açıklama yapıldı; Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatirleri Birlikleri Merkez Birliği çatısı altında hizmet veren 1,7 milyon esnaf, Halkbank üzerinden düşük faizli olarak kullandığı krediyi pandemi nedeniyle 3 ay daha erteleyebilecek.

Yapılan bu erteleme işlemi için esnaftan herhangi bir faiz uygulaması söz konusu olmayacak. Borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşmüş olan esnafın ise söz konusu kredisi uygun faiz oranları ile yeniden yapılandırılacak. Yapılandırma sonucunda takibe düşmüş olan kredi borcu, uygun taksitler halinde esnafın kolay ödeme yapabileceği bir şekle getirilecek.

ESNAF KREDİ YAPILANDIRMASI BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Esnaf kredi yapılandırması başvurusu nasıl yapılacak sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; 30 Haziran 2020 tarihi öncesinde kredi borcu nedeniyle kooperatif takibine düşmüş olan esnaf, Kredi Kefalet Kooperatifine yazılı olarak yapılandırma talebini iletecek. Talebin alınmasının ardından esnafın borcunun tekrar yapılandırılması için gerekli çalışmalar başlatılacak.

Esnaf kredi yapılandırması sayesinde 220 bin esnafın gecikmiş durumda olan 2 milyar liralık kredi borcu yeniden düzenlenerek ödemelerin daha kolay şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak. Bunun yanı sıra yapılandırma sürecinde biriken borç üzerinden işletilmiş olan faizin de düşürülmesi söz konusu olacak. Bu sayede takibe düşmüş olan esnaf, biriken borcun kredisini ödeme yükünden de kurtulmuş olacak.

Esnaf kredi yapılandırması sayesinde binlerce esnafın maddi sıkıntıdan kurtulması ve düştükleri yasal takip sürecini sorunsuz şekilde atlatması bekleniyor. Hazırlanan yapılandırma programı sayesinde ekonominin can damarı olarak gösterilen esnafın yaşadığı maddi sıkıntılar biraz olsun telafi edilmiş olacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ