Kredi Dayı
Harcama İtirazı Nasıl Yapılır, Kaç Günde Sonuçlanır?
Yazar: - 26 Mart 2020
120
0

Günümüzde hemen hemen herkeste bir kredi kartı bulunuyor. Kredi kartı kullanımının çok fazla olduğu son yıllarda kart kullanımına bağlı problemler de sıklıkla yaşanıyor. Kredi kartı sorunlarının başınca yapılan harcamalardan kaynaklı hatalar geliyor. Bu yazımızda Harcama İtirazı Nasıl Yapılır, Kaç Günde Sonuçlanır sorularına cevap vereceğiz.

Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetler arasında en çok dikkat çekenlerden birisi de kredi kartları. Kredi kartı kullanımı ülkemiz genelinde oldukça yüksek seviyelerde. Aktif şekilde kullanılan kredi kartları, bazen kullanıcılara sorun da oluşturabiliyor.

KREDİ KARTIYLA YAŞANAN SORUNLAR NELERDİR?

Kredi kartı kullanan kişiler, bazen kullanım sırasında sorunlarla karşılaşabilirler. Kredi kartı kullanımında yaşanan başlıca sorun kişinin bilgisi dışında harcama ile karşılaşmasıdır. Bir kredi kartı kullanıcısının bilgisi dışında bir harcama ile karşılaşması durumunda mutlaka en kısa zamanda bu harcamaya itiraz etmesi gerekir.

Kart harcamasına itiraz için acele etmek ve fark edildiği anda hemen gerekli adımların atılması çok önemlidir. Kredi kartından yapılan ve kullanıcının haberdar olmadığı harcamaların fark edilmemesi, daha sonradan kart sahibinin bu borcu ödemek zorunda kalmasına neden olacaktır.

KART HARCAMA İTİRAZI NASIL YAPILIR?

Kart harcama itirazı, bir kredi kartı kullanıcısının bilgisi dışında yapılmış bir harcamayı fark etmesi durumunda hemen yapması gereken bir işlemdir. Kredi kartı kullanıcısı harcama itirazı yapmak için öncelikle bankanın müşteri hizmetlerini aramalıdır.

Kişi bilgisi dışında yapılmış olan harcama tespit ettiğinde bankanın müşteri hizmetleri üzerinde kayıp veya çalıntı kart başvurusu yaparak kartını kullanıma kapattırabilir. Bununla birlikte bilgisi olmadan yapılan harcamaları ayrı bir bölüme yazarak ne kadar harcama yapıldığını belirlemelidir.

Kredi kartı sahibi müşteri hizmetleri ile görüşmesi sırasında yetkiliden harcama itiraz formu talep etmelidir. Bu formun doldurulmasının ardından kart sahibinin savcılığa suç duyurusunda bulunması gerekir. Kart sahibi, aldığı harcama itiraz formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmak zorundadır. Formun doldurulmasının ardından ıslak imza atılması ve bankaya teslim edilmesi gerekir.

HARCAMA İTİRAZ SÜRESİ NE KADARDIR?

Kredi kartından sahibinin bilgisi dışında yapılmış olan bir harcama varsa ve bu harcamaya itiraz yapılacaksa, bu işlem için kart sahiplerinin 45 – 90 gün arasında süreleri bulunmaktadır. Harcama itiraz süresi kredi kartları için 45 gün, banka kartları için 90 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde gerekli başvurunun yapılması gerekir. Başvuru yapılmaması durumunda kart sahibinin sonradan itiraz etmesi kabul edilmeyecektir.

 HARCAMA İTİRAZI NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR?

Harcama itirazı ne kadar sürede sonuçlanır sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Harcama itirazının yapıldığı karta göre süre değişiklik gösterecektir. VISA ve MasterCard özelliklerine göre süre farklılık gösterir.

Harcama itirazında dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de itiraz edilmiş olan harcamaya SMS ile onay verilmemiş olmasıdır. Bir kart kullanıcısı, yapılan harcamaya SMS ile onay verdiyse o harcamaya itiraz edilmesi mümkün değildir. İtiraz edilse bile para iadesi yapılmayacaktır. Harcama itiraz formunun tam ve doğru şekilde doldurulması durumunda 1 hafta sonra Chargeback Ekibi tarafından itiraz işleme alınır ve gerekli inceleme işlemleri tamamlanır.

HARCAMA İTİRAZI OLUMSUZ SONUÇLANIRSA NE YAPMAK GEREKİR?

Bir kart sahibinin yaptığı harcama itirazının olumsuz sonuçlanması durumunda yapılması gereken tek şey yasal yollara başvurmaktır. Yasal sürecin başlatılmasının ardından harcamaya ait olan itiraz savcılık üzerinden suç duyurusu şeklinde yapılabilir. Çünkü harcama için kart sahiplerine ikinci bir itiraz hakkı verilmemektedir. Bu nedenle harcama itirazı için savcılığa gitmek ve suç duyurusunda bulunmak doğru olacaktır.

 

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ