Kredi Dayı
Hesap İşletim Ücretinin İadesi Nasıl Alınır?
Yazar: - 22 Eylül 2020
67
0

Bankalar, müşterilerinin hesapları üzerinden gerçekleştirdikleri işlemlerden kaynaklı giderleri tahsil etmek için belirli aralıklarda ücret talep ederler. Bu ücret hesap işletim ücreti olarak isimlendirilir. Hesap işletim ücreti tüm bankalar tarafından talep edilmesine karşılık bu ücretin iade alınması da söz konusudur. Bu yazımızda Hesap İşletim Ücretinin İadesi Nasıl Alınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Hesap işletim ücreti, bankaların vadesiz hesaplardan belirli aralıklarla tahsil ettiği bir ücrettir. Bu ücretin alınmasının temel nedeni, bankadan alınan hizmet karşılığında oluşan borçtur. Bankalar, hesap işletim ücreti sayesinde tahsil ettikleri para ile yaptıkları masrafı en aza indirmeye çalışırlar.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ HANGİ DURUMLARDA ALINMAZ?

Hesap işletim ücreti genel olarak tüm banka müşterilerinden alınmaktadır. Hesap işletim ücreti alınması ile ilgili yasal olarak herhangi bir dayanak olmamasına karşılık bankalar bu ücreti düzenli olarak tahsil ederler. Hesap işletim ücreti alıp almamak tamamen banka inisiyatifinde olan bir durum olmakla birlikte bazı durumlarda bu ücretin alınması da söz konusu değildir.

Hesap işlerim ücreti hangi durumlarda alınmaz sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Üniversitede okuyan öğrencilerin kullandığı hesaplardan
  • Emekli ya da maaşını bankadan alan çalışanlardan
  • Bankaya otomatik ödeme talimatı veren müşterilerden
  • Bankanın özel kredi kartını kullanan müşterilerden
  • Vadesiz altın hesabı bulunan müşterilerden
  • Ticari hesap kullanan ve düzenli olarak ödemelerini yapan hesaplardan
  • Özel sağlık sigortası bulunanlardan
  • Bireysel emeklilik hizmetini kullananlardan

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ÖDEMEK İSTEMİYORUM NE YAPMALIYIM?

Hesap işletim ücreti ödemek, birçok banka müşterisi için rahatsızlık verici durumlardan birisidir. Birçok müşteri, hesap işletim ücretini ödememenin yollarını araştırmaktadır. Hesap işletim ücreti ödemek istemiyorum ne yapmalıyım şeklinde soru soran bir müşteriye cevap olarak bankaların sunduğu çözüm yolları gösterilebilir.

Banka müşterisi, hesap işletim ücretini ödemek istemiyorsa bankanın sunmuş olduğu tekliflerden yararlanabilir. Otomatik ödeme talimatı vermek, bankanın kredi kartını kullanmak, banka hesabını mümkün olduğunca kullanmamak gibi birçok işlem sayesinde bu ücretten kurtulmak mümkündür.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİN İADESİ NASIL ALINIR?

Bankalar belirli durumlarda müşterilerinden almış oldukları hesap işletim ücretlerini geri iade etmektedir. Bu durumlar genel olarak işlem hatasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra banka müşterisi yaptığı başvuru üzerinden 10 yıllık geriye dönüş hesap işletim ücretini geri alma hakkına da sahiptir.

Hesap işletim ücretini geri almak için tüketicilerin iade talebinde bulunması gerekmektedir. Bankadan yapılan iade talebinin gerçekleştirilmemesi durumunda tüketiciler ellerinde bulunan dekont ve hesap ekstreleri ile birlikte Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunabilirler. Tüketici Hakem Heyetleri üzerinden yapılan başvurularda 6860 TL’ ye kadar olan hesap işletim ücreti ödemeleri için işlem gerçekleştirilecektir.

Hesap işletim ücreti ödemesini geri almak isteyen tüketiciler başvurularını Tüketici Hakem Heyetlerinin internet sitesi üzerinden yapabilecekleri gibi dilekçe ile il ya da ilçe kaymakamlıklarına da başvuruda bulunabilirler. Başvuru sonrasında tüketiciler ödedikleri hesap işletim ücretini geri alma hakkına sahip olacaktır.

Hesap işletim ücreti iade başvurusu için TIKLAYIN

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ