Kredi Dayı
İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler Nelerdir?
Yazar: - 12 Ocak 2020
953
0

İhtiyaç kredisi bankalardan en çok alınan kredi türlerinden birisidir. Nakit ihtiyacını çok fazla olması, ihtiyaç kredilerine başvuru sayısını da artırmaktadır. Bu yazımızda İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

İHTİYAÇ KREDİSİ NEDİR?

İhtiyaç kredisi, bireysel krediler arasında yer alan ve nakit ihtiyaçların karşılanması için kullanılan bir kredi türüdür. Bu kredinin tutarı ve vadesi tek seferlik olarak belirlenir. Kredi seçimi belirlendikten sonra artırma ya da değiştirme söz konusu olmaz.

İhtiyaç kredisi başvurularının en yaygın şekilde yapıldığı yer internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı üzerinden kısa sürede ihtiyaç kredisi başvurusu yapılarak kısa sürede sonuç alınabilir. İhtiyaç kredisi başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin banka şubesine gitmesi ve kendisinden istenen belgeleri hazırlaması gerekir.

İHTİYAÇ KREDİSİ ALIRKEN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Bankalar, belirledikleri şartlara uygun olan tüm müşterilerine ihtiyaç kredisi vermektedir. İhtiyaç kredisi başvurusu olumlu sonuçlanmış olan kişilerin öncelikle belirlenen belgeleri hazırlaması gerekir. İhtiyaç kredisi başvurusunda ilk talep edilen belge elbette ki nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanının T.C. kimlik numarası rahatlıkla okunur şekilde olmalıdır. Bununla birlikte nüfus cüzdanının fotokopisini de hazırlamak doğru olacaktır.

Nüfus cüzdanı ile birlikte ikametgah belgesi de talep edilir. Eğer kredi başvurusunda bulunan kişinin bankada kaydı var ise ikametgah belgesi talep edilmez. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişinin banka ile ilk çalışması ise mutlaka ikametgah belgesi getirmesi istenecektir. İkametgah belgesi ile birlikte başvuruda kredi çekecek kişinin adına kayıtlı son 3 aya ait faturanın da yer alması gerekir.

İhtiyaç kredisinde talep edilen belgelerden birisi de gelir belgesidir. Gelir belgesi, kredi başvurusunda bulunan kişinin düzenli maaş alıp almadığını görmek için istenir. Bunun için kredi başvurusunda bulunan kişinin resmi geçerliliği bulunan bir gelir belgesi beyan etmesi gerekmektedir. Kişi kendi çalıştığı banka üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunduğu zaman gelir belgesi sunması gerekmez. Banka, kişinin geliri ile ilgili tüm bilgilere zaten sahip olur. Ancak başka bir bankadan başvuru yapılıyor ise mutlaka gelir belgesi gösterilmelidir.

İhtiyaç kredisi başvurusu yapan kişi emekli ise, emekli maaşı aldığına dair belge sunmalıdır. Emekli gelir belgesi, en kolay şekilde e – devlet üzerinden alınabilir. Emekliler düzenli maaş aldıkları için kredi başvurularında çok daha şanslı durumda olurlar.

Şirket sahipleri ya da ortaklarının şirket adına yapacakları ihtiyaç kredilerinde ise mutlaka vergi levhası, gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve oda kayıt belgesi talep edilmektedir. Bu başvurularda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise başvuruda bulunulan şirketin vergi levhasında az da olsa kar ediyor gözükmesidir.

İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler Nelerdir sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir;

  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet
  • İkametgah ya da başvuranın adına gelmiş olan son 3 aya ait fatura
  • Gelir belgesi özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir.
  • Emekliler için emekli hesabı cüzdanı yeterli.
  • Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu veya ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ