Kredi Dayı
İkinci El Konut Kredisinde Değişiklik Yapıldı!
Yazar: - 25 Temmuz 2020
195
0

Pandemi sürecinde emlak piyasasını canlandırmak adına hazırlanan konut kredi kampanyaları sona erdi. Kampanyaların bitmesiyle birlikte özellikle ikinci el konut kredilerinde bazı değişiklikler yapıldı. Konut kredilerinin faiz oranları yükseltilirken erteleme dönemi de kaldırıldı. Bu yazımızda İkinci El Konut Kredisinde Değişiklik Yapıldı! Başlığının detaylarını anlatacağız.

Corona virüsün ülkemizde etkili olmaya başlamasının ardından özellikle emlak sektöründe büyük bir durgunluk yaşandı. Bu duruma son vermek isteyen devlet, bankalar ile yaptığı görüşmeler sonrasında birbirinden ilgi çekici kampanyalar hazırlanmasını sağlayarak kısa sürede sektörü canlandırdı.

İKİNCİ EL KONUT KREDİSİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI!

Pandemi sürecinde bankaların art arda açıkladığı konut kredisi kampanyalarının ardından adeta konut satış patlaması yaşandı. Bu süreçte hazırlanan konut kredisi kampanyalarında ertelemeli ödeme özelliğinin yanı sıra çok düşük faiz oranı ve uzun vadeler de vatandaşlara sunuldu.

Konut kredisi kampanyalarının sonlanması ile birlikte ikinci el konut kredilerinde değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeye göre konut kredisi almak isteyen vatandaşlar artık ödemesiz dönem özelliğinden faydalanamayacak. Konut kredisi faizlerinde de yükselme görülürken vade süresinde ise bir değişiklik gerçekleştirilmedi.

İKİNCİ EL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI ARTTI

İkinci el konut kredilerinde yapılan değişiklik kapsamında kredi faiz oranları artırıldı. Kredi kampanyaları sürecinde faiz oranları %0,64 – %0,74 bandında tutulmuştu. Yapılan yeni düzenlemenin ardından ise bu faiz oranı %0,79’a çıkartıldı. İkinci el konut kredisi için sunulan 180 ay vade ise 120 aya çekildi.

İkinci el konut kredisindeki yeni düzenlemeye göre pandemi sürecinde vatandaşlara sunulan 12 ay geri ödemesiz konut kredisi avantajı da sonlandırıldı. Yeni düzenlemeye göre konut kredisi çekecek olan vatandaşlar, ödemelerine hemen başlamak zorunda kalacak.

SIFIR KONUT KREDİSİNDE AVANTAJLAR DEVAM EDİYOR

İkinci el konut kredisi için yapılan yeni düzenleme sonrasında sıfır ev için kredi almak daha avantajlı bir hale geldi. Bankalar ikinci el konutlar için sundukları fırsatları geri çekerken, sıfır konutlar için birçok avantaj hala devam ediyor.

Sıfır konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar 3 ay ertelemeli kredi fırsatından yararlanmasının yanı sıra düşük faiz oranı ve 180 ay vade fırsatından da yararlanabiliyorlar. Bazı bankalar ise sıfır konut için 12 ay ödemesiz dönem ve %0,64 faiz oranı avantajını hala sunmaya devam ediyor.

İKİNCİ EL VE SIFIR KONUT KREDİLERİNDE CİDDİ FARK OLUŞTU

Konut kredisi kampanyalarında Corona virüs sürecinde hem ikinci el konutlarda hem de sıfır konutlarda birçok avantaj sunulmuştu. Yapılan yeni düzenlemenin ardından ikinci el konut ve sıfır konut kredileri arasında ciddi bir fark oluştu.

İkinci el konut kredi düzenlemesinin ardından artık ikinci el bir ev satın almak isteyenler daha az avantaj sağlayacak ve yüksek faiz oranı ile ödemelerini gerçekleştirecekler. Hala sıfır konut alma niyetinde olan vatandaşlar ise bu konuda daha şanslı olacak. Sıfır konut kredilerinde hala birçok avantajla karşılaşmak mümkün olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ