Kredi Dayı
İşletmelere 80 Milyon Lira Faizsiz Kredi Desteği
Yazar: - 05 Nisan 2020
6.380
1

Corona virüs ile mücadele kapsamında işletmelere verilen destekler devam ediyor. Hayatın durma noktasına geldiği son günlerde çalışma yönünden sıkıntı yaşamaya başlayan işletmelere 80 milyon lira faizsiz kredi desteği sunulacağı açıklandı. Bu yazımızda İşletmelere 80 Milyon Lira Faizsiz Kredi Desteği hakkında bilgi vereceğiz.

Corona virüs salgını ne yazık ki ülkemizde de oldukça etkili olmaya başladı. Alınan önlemler kapsamında birçok işletme, çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Virüs salgını nedeniyle kapatılan işletmelerin maddi yönden zarar görmemesi için devletten bazı destek projeleri gelmeye başladı.

İŞLETMELERE 80 MİLYON LİRA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ NEDİR?

İşletmelere 80 Milyon Lira Faizsiz Kredi Desteği, KOSGEB tarafından işletmelere yönelik hazırlanmış bir destek projesidir. Daha önceleri sadece sanayi şirketlerine destek veren KOSGEB, yaşanan Corona virüs salgını nedeniyle artık tüm işletmelere destek verileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yürürlüğe giren kredi desteği projesi kapsamında geri ödemesiz olarak sunulan faiz desteği 300 bin TL’ den 3 milyon TL’ ye yükseltildi. Böylece işletmelere verilen faizsiz kredi desteği 80 milyon liraya çıkmış oldu.

İŞLETMELERE 80 MİLYON LİRA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ NASIL ALINIR?

İşletmelere 80 Milyon Lira Faizsiz Kredi Desteği nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün olacaktır; Corona virüs nedeniyle kapanmak zorunda kalan işletmelerin sahipleri, bankalardan alacakları destek kredileri için faiz ödemesi gerçekleştirmeyecek. Kullanılan kredinin faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak.

İşletmelere bankalardan sunulan kredi desteğinde bir kolaylık da vade üzerinden yapıldı. Daha önce işletmelerin kredilerine uygulanan en üst vade miktarı 48 ay olarak biliniyordu. Corona virüs ile mücadele kapsamında bu vade oranı da 60 aya çıkartıldı.

İŞLETMELERE 80 MİLYON LİRA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ ÖZELLİKLERİ

İşletmelere 80 Milyon Lira Faizsiz Kredi Desteği projesi kapsamında Corona virüsten etkilenerek kapatılmak zorunda kalınan işletmelerin sahipleri, maddi sıkıntı yaşamamak adına başvuracağı banka kredilerinde 80 milyon liraya kadar faizsiz 60 ay vadeli kredi çekebilecek.

İşletmelerin bankalardan çekeceği bu kredinin faizi ise tamamen KOSGEB tarafından üstlenilecek. KOSGEB, işletmelerin bankadan çekeceği kredinin faiz kısmını ödeyerek işletmelerin üzerindeki maddi yükün birazını almaya çalışacak.

KOSGEB ADINI DEĞİŞTİRDİ

Corona virüs ile mücadele kapsamında işletmelere verdiği desteği artıran KOSGEB, adında da değişiklik yaptı. Daha önceden Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinen ve sadece sanayicilere destek sunan KOSGEB, adını Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak değiştirerek tüm işletmelere destek verdiğini açıkladı.

Bu değişikliğin ardından Corona virüs nedeniyle de kapanmak zorunda kalan işletmelerin kullanacağı kredi tutarının faizini ödeyecek. Yeni düzenleme sonucunda KOSGEB tarafından üstlenilecek faiz tutarı da 300 bin TL’ den 3 milyon TL’ ye yükseltilmiş oldu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Murat dedi ki:

    Kullanmakta olduğum bir kredim var yeni bir kredi kullanıp diyer krediyi kapatabilirmiyiz mümkün se yardımcı olur musunuz

BİR YORUM YAZ