Kredi Dayı
Kara Listede Miyim? Banka Kara Liste Sorgulama
Yazar: - 14 Ocak 2020
7.904
1

Banka müşterileri, çalıştıkları bankalardan gerçekleştirdikleri tüm kredi ve kredi kartı işlemlerinde düzenli ödeme yapmak zorundadır. Bir banka müşterisi, çektiği kredinin taksitini ya da kullandığı kredi kartının taksitini ödemez ve sürekli geciktirirse, banka tarafından bir süre sonra uyarılır. Ödemelerin aksaması sonucunda ise banka kendisini korumaya almak ve diğer bankaları bilgilendirmek adına kişiyi kara listeye alır. Bu yazımızda Kara Listede Miyim sorusuna cevap verirken, Banka Kara Liste Sorgulaması nasıl yapılır bilgisini de paylaşacağız.

Bankalar, faaliyet gösterdikleri ülkede yaşayan milyonlarca insanla çalışmak zorundadır. Bankacılık işlemleri yapan her insan ne yazık ki düzenli ödeme yapmaz. Böyle durumlarda verdiğini geri alamayan banka, sıkıntıya düşer. Bankalar, müşterileri ile sıkıntı yaşamamak adına bir sistem geliştirmiştir. Kara liste adı verilen bu sistemde, bankacılık işlemlerinde güven vermeyen, ödemelerini zamanında yapmayan ve sorunlu müşterilerin isimleri yer alır. Kara listeye girmiş bir kişi, bu listeden çıkana kadar hiçbir banka ile çalışamaz.

KARA LİSTE NEDİR?

Kara liste, bankaların kendilerini güvene almak amacı ile kurdukları bir sistemdir. Merkez Bankası tarafından kurulan bu sistemde tüm bankaların müşterileri yer alabilir. Herhangi bir banka ile çalışan kişi, aldığı kredinin ya da kredi kartının borcunu ödemezse, belirlenen süre dahilinde banka tarafından uyarılır. Ödemenin yapılmaması ve sürekli geç ödeme durumunda ise kişinin adı banka tarafından kara listeye eklenir.

Kara liste, Merkez Bankası sisteminde olduğu için bu listeye giren tüm isimler tüm bankalar tarafından görüntülenir. Kara listede yer alan kişiler güvenilmez kişilerdir. Ödemeleri sorunlu olan bu kişiler ile hiçbir banka çalışmak istemez. Bankacılık işlemlerinin sorunsuz yapılabilmesi için kara listeye asla girmemek gerekir.

KARA LİSTEYE NASIL GİRİLİR?

Kara listeye nasıl girilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Banka müşterileri düzenli ödeme yapmadıklarında kara listeye girmekle yüz yüze kalırlar. Kara listeye girmek için kişinin kredi ya da kredi kartı ödemesini 90 gün geciktirmesi gerekir. 90 günlük gecikme sonrasında yasal takip süreci başlar. Bu süre içerisinde kredi notu da düşürülen banka müşterisi, ödemesini tüm uyarılara rağmen gerçekleştirmez ise kara listeye alınır.

KARA LİSTEDE MİYİM? BANKA KARA LİSTE SORGULAMA

Bir kişinin kara listede miyim sorusuna cevap olarak banka kara liste sorgulama yöntemlerinden birisini kullanmak gerekir. Bir kişi kara listede olup olmadığını farklı yöntemlerle öğrenebilir. Banka kara liste sorgulama yöntemleri şu şekilde sıralanır;

 • Başvuru ile kara liste sorgulama
 • Risk merkezi raporu ile kara liste sorgulama
 • Merkez Bankası aracılığı ile kara liste sorgulama

 

BAŞVURU İLE KARA LİSTE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Başvuru ile kara liste sorgulama, bir kişinin kara listede olup olmadığını anlamak için kullanılacak en kolay yöntemlerden birisidir. Başvuru ile kara liste sorgulama işleminde kişi, bağlı olduğu bankaya giderek müşteri temsilcisinden kara liste bilgisi talep edebilir. Kara listede olup olmadığını anlamak için kişinin kredi başvurusunda bulunacağını söylemesi yeterlidir. Başvuru şartlarını inceleyen müşteri temsilcisi, kara listede olması durumunda kişiye bilgi verecektir.

RİSK MERKEZİ RAPORU İLE KARA LİSTE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Risk merkezi raporu ile kara liste sorgulama, bankalar tarafından müşterilerine verilen bir hizmettir. Risk merkezi raporu almak için kişilerin çalıştıkları banka şubesine gitmesi ya da Online işlemler üzerinden rapor talep etmesi gerekir. Bu rapor üzerinde kişinin kara listede olup olmadığı rahatlıkla görülecektir. Risk merkezi raporu veren bankalar şu şekilde sıralanır;

 • Ziraat bankası
 • İş bankası
 • Finansbank
 • TEB
 • Halkbank
 • Akbank
 • Garanti bankası

MERKEZ BANKASI ARACILIĞI İLE KARA LİSTE SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Merkez Bankası aracılığı ile kara liste sorgulama, çok sık başvurulmamakla birlikte kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Merkez Bankası Genel Müdürlüğü, isteyen herkese kara listede olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Ancak Merkez Bankası üzerinden yapılan işlemler biraz uzun sürmektedir. Bu süreyi beklemek istemeyen kişiler, Merkez Bankası üzerinden kara liste sorgulamayı genel olarak talep etmez.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR?

Yukarıda saydığımız yöntemlerden birisini kullanarak kara listede olup olmadığını öğrenen kişiler, kara listede ise en kısa sürede çıkmak için çabalamalıdır. Kara listede olan bir kişinin tüm bankacılık başvuruları olumsuz sonuçlanır. Bu nedenle kısa sürede listeden çıkmaya çalışmak gerekir.

Kara listeden nasıl çıkılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kara listeden çıkmanın en kolay ve garantili yolu, bankaya olan borçların ödenmesidir. Borcun kapatılmasından bir süre sonra kişinin adı kara listeden çıkartılır. Ancak bankalar bu kişiye karşı bir süre daha dikkatli davranmayı tercih ederler.

Bankaların ön yargısını yıkmak ve tekrar güven kazanabilmek için kara listeden çıkan kişilerin öncelikle bir mevduat hesabı açtırması ya da bankadan kullandığı kart üzerinden otomatik ödeme talimatı vermesi gerekir. Böylece bankaların güvenilir müşteri listesine girmek çok daha kolay bir hale gelir ve bankacılık işlemleri sorunsuz halledilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
 1. MEHMET ÜSTÜNTAŞ dedi ki:

  Kara listeden nasıl çıkılır

BİR YORUM YAZ