Kredi Dayı
Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
Yazar: - 14 Mart 2020
487
0

Kara liste, banka müşterilerinin ödemelerinde sorun çıkarmaları sonucunda bankalar tarafından alındıkları listedir. Kara listeye giren kişilerin bankacılık işlemleri bir nevi askıya alınır ve her başvuruları olumsuz yanıtlanır. Bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için müşterilerin kara listeden mutlaka çıkması gerekir. Bu yazımızda Kara Listeden Nasıl Çıkılır sorusuna cevap vereceğiz.

Bankaların müşterileri hakkında karar verdikleri ve bir nevi bankacılık kimliği olarak gördükleri alan kara listedir. Kara listede yer alan kişiler, bankadan aldıkları kredinin ya da kredi kartının ödemelerini düzenli yapmayan kişilerdir. Bu nedenle kara listede olan kişilerle hiçbir banka çalışmak istemez.

KARA LİSTEYE NASIL GİRİLİR?

Kredi kayıt bürosu, banka müşterilerinin yaptıkları tüm bankacılık işlemlerini kayıt altında tutar. Müşterinin ödemeleri ne kadar düzenli, ödemelerini ne kadar geciktiriyor, kaç ay ödeme yapmadı gibi tüm bilgiler bu büroda kayıtlı tutulur.

Banka müşterilerinin düzenli ödeme yapmaları önemlidir. Ödemelerin düzenli yapılmamış olması kara listeye girme ihtimalini ortaya çıkartır. Bir banka müşterisi, bankadan almış olduğu kredinin ya da kredi kartının ödemesini düzenli olarak yapmaz ve 90 gün art arda ödeme gerçekleştirmez ise kara listeye girmiş olur.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR?

Kara listeden nasıl çıkılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir, bir banka müşterisinin kara listeden çıkabilmesi için bankaya olan borcunu ödemesi ve artık iyi bir müşteri olduğunu göstermesi gerekmektedir. Kara listeden çıkmak için ilk adım olarak ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmesi gerekir.

Borcun ödenmesinin ardından müşteri küçük limitli bir kredi kartı kullanarak ya da bankaya otomatik fatura ödeme talimatı vererek güvenilir bir müşteri olduğunu kanıtlayabilir. Banka, müşterinin artık düzenli ödeme yapabilecek standartlarda olduğunu görürse kara listeden çıkmasını sağlayacaktır.

Bankalara borcu çok olan ve bir türlü toparlanamayan müşteriler için birçok banka yapılandırma kredileri sunmaktadır. Bu kredilerde birden fazla yere borcu olan müşterilerin borcu tek bir çatı altında yeniden düzenlenerek ödetilir. Bu işlem, müşterilerin borçlarını daha kolay ödemesini sağlamak için en doğru yollardan birisidir.

Kara listeden çıkmak için borcunuzu biz kapatırız gibi ifadelerle insanları kandırmaya çalışan yeni nesil tefecilerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu tür kişiler insanları kurtarmak bir yana daha büyük sıkıntıların içine girmelerine neden olacaktır.

KARA LİSTEDEN ÇIKAN KREDİ YA DA KREDİ KARTI ALABİLİR Mİ?

Kara listeden çıkmayı başarmış olan bir müşteri, maaş müşterisi olduğu banka üzerinden çok daha kolay işlem yapabilecektir. Kara listeden çıkan kredi ya da kredi kartı alabilir mi sorusuna bankanın gözüne girmek karşılığında evet şeklinde cevap verilebilir.

Kara listeden çıkmış olan banka müşterisi, özellikle maş aldığı banka üzerinden bir mevduat hesabı açabilir, otomatik ödeme talimatı verebilir, birikim yapmaya başlayabilir. Tüm bu işlemler, müşterinin bankacılık işlemlerinden yeniden yararlanmaya başlaması anlamına gelecektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ