Kredi Dayı
Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
Yazar: - 15 Ocak 2020
908
0

Bankalar, borcunu düzenli ödemeyen müşterilerini bazı yöntemlerle işaretler. Uzun süre borcunu ödemeyen kişiler banka tarafından kara listeye alınırken bir önceki evrede kırmızı kalem yemektedir. Kırmızı kalem yiyen kişiler, bankacılık işlemlerinde oldukça zorlanırlar. Bu yazımızda Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz. ,

Bankaların ödemelerini 2 ay üst üte yapmayan müşterileri kırmızı kalem yerler. Kırmızı kalem yemek, borcun avukata devredilmesinden önceki süreç olarak bilinir. Bu süreçte borcunu ödemeyen banka müşterileri kara listeye alınarak haklarında yasal takip süreci başlar.

KIRMIZI KALEM YİYEN KİŞİ KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Kırmızı kalem yiyen banka müşterileri, ödemelerini düzenli yapmıyor ve takibe takılıyor demektir. Bu kişilerin bankacılık işlemleri de orantılı olarak sıkıntıya düşecektir. Kırmızı kalem yiyen kişi kredi çekebilir mi sorusunun cevabı duruma göre değişiklik gösterir. Bir banka müşterisi kırmızı kalem yemişse, bankadan kredi çekebilmesi için mutlaka kefil ya da bir teminat göstermesi gerekir.

Kırmızı kalem yiyen bir kişi için teminat bile bazen yeterli olmayabilir. Teminat ile birlikte kişinin bankadan çekeceği krediyi ödeyebileceğinin garantisini de vermesi gerekir. Bu da ancak düzenli bir gelir olduğunu belgelemekle mümkündür. Kırmızı kalem yemiş olan kişi teminatla birlikte düzenli gelir aldığını gösteren belgeyi de bankaya sunmalıdır. Böylece kredi çekmesi daha kolay bir hale gelir.

KIRMIZI KALEM YİYENLERE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Kırmızı kalem yiyenlere kredi, sadece evini, aracını ya da arsasını ipotek göstermesi karşılığında verilir. İpotek olarak gösterilecek olan malın kredi çekmek isteyen kırmızı kalem yemiş kişinin üzerine olması gerekir. İpotek gösterilmesi karşılığında banka üzerinden %70 – %80 oranda kredi çekmek mümkündür. Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar şu şekilde sıralanır;

  • Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi
  • Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi
  • İş Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi
  • Garanti Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi
  • Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

ZİRAAT BANKASI İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç kredisi, 48 ay vadeli olarak sunulmaktadır. Kırmızı kalem yemiş olan kişi, 90 bin TL’ ye kadar nakit ihtiyacını karşılayabilir. Kredi başvurusunda bulunan kişi, ipotek olarak göstereceği mala ait tapu kaydı, gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgah bilgisini mutlaka bankaya sunmalıdır.

 

AKBANK İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi, 48 ay vadeli olarak sunulur. Kırmızı kalem yemiş olan kişi, 100 bin TL’ ye kadar olan nakit ihtiyacını karşılayabilir. Akbank, ipotek olarak gösterilen yerin ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi sunacaktır.

İŞ BANKASI İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

İş Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi, ipotek olarak gösterilen ürünün ekspertiz değerinin tamamı kadar sunulur. Banka, kırmızı kalem yemiş kişilere ipotek karşılığında vereceği kredide herhangi bir tutar limiti belirlememiştir. İş Bankası üzerinden kredi çekebilmek için ipotek edilen malın tapusu, gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi ile birlikte başvuruda bulunması gerekir.

GARANTİ BANKASI İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

Garanti Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi, ipotek olarak gösterilen malın ekspertiz değerinin %50’si oranında sunulur. Garanti Bankası üzerinden hem konut hem de arsa ve taşıt ipotek gösterilebilir. Kırmızı kalem yemiş kişilerin bankadan kredi alabilmesi için ipotekli malın sahibi olmaları gerekir.

YAPI KREDİ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

Yapı Kredi ipotekli ihtiyaç kredisi, 48 ay vadeli olarak sunulmaktadır. Kırmızı kalem yemiş olan kişiler 50 bin TL’ye kadar kredi çekme hakkına sahiptir. Yapı Kredi bankası, ipotek gösterilen malın ekspertiz değerinin %80’i oranda kredi sunmaktadır. Kredi çekmek isteyen kırmızı kalem yemiş kişilerin ipotek gösterilen mal ile ilgili tüm belgeleri bankaya sunması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ