Kredi Dayı
Konut Kredisi Erken Kapatma Cezası Var mı, Ne Kadar?
Yazar: - 18 Ocak 2020
531
0

Konut kredileri genel olarak çok yüksek tutarlarda çekileceği için uzun vadeler şeklinde ödeme gerçekleştirilir. Günümüz ekonomik şartları birçok kişinin kredi ile ev sahibi olmasına neden olmaktadır. Ancak bazen eline toplu para geçen kişiler, çektikleri konut kredisini kapatmak isterler. Bu yazımızda Konut Kredisi Erken Kapatma Cezası Var mı, Ne Kadar sorularına cevap vereceğiz.

Bir banka müşterisi kredi çektiği zaman erken kapatma hakkına sahiptir. Bankalar müşterilerine bu hakkı her zaman verir. Ancak durum konut kredilerinde biraz daha farklıdır. Konut kredisini erken kapatmak isteyen bir banka müşterisi, erken kapama cezası ile karşı karşıya kalabilir.

KONUT KREDİSİNİ ERKEN KAPATMA CEZASI VAR MIDIR?

Konut kredileri her zaman yüksek meblağlarda çekilir. Bu kredinin çekilmesi aşamasında müşteri ve banka arasında bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşme kapsamında konut kredisi çeken müşterilerine ödemelerinde zorluk çekmemeleri adına en uygun ödeme seçeneklerini sunulur. Bu kadar uğraştırıcı ve müşteriyi sıkıntıya sokmayacak şekilde hazırlanmış bir sözleşmeye herkesin sadık olması istenir. Bankalar bu nedenle konut kredisini erken kapatmak isteyenlere ceza uygulamaktadır.

Konut kredilerinde bankalar faiz indirimi ve uygun vade oranları sunarak hesaplama yapar. Erken kapatma talebinde tüm bu düzenlemeler bozulacaktır. Bu nedenle bankalar özellikle konut kredilerinde erken kapatma talebine olumlu cevap vermezler. Erken kapatma konusunda kararlı olan müşterilere ise belirli bir ceza uygulanır.

KONUT KREDİSİNİ ERKEN KAPATIRSAM NE OLUR?

Konut kredisi erken kapatma durumunda bankalar cezai işlem uygulayacaktır. Banka, kendisine başvuruda bulunarak konut kredisini erken kapatma talebinde bulunan müşterilerine sunduğu tüm avantajları geri çekerler. Avantajların geri alınmasından sonra kalan kredi miktarına önce ödenmiş taksitlerin de faizleri eklenerek yeni bir ücret belirlenir.

Tüketicinin bankadan talep ettiği erken kapatma işlemi öncesinde müşterilerden talep ettiği faiz, vergi, borç ve bu tür yükümlülükler dışındaki ücret anapara borcundan düşürülür. Geriye kalan taksit sayısı ve yeni hazırlanacak taksit bedeli hesaplanarak banka tarafından kredi erken kapatma ücreti belirlenir.

KONUT KREDİSİ KAPATMA CEZASI NE KADARDIR?

Konut kredisi erken kapatma cezası banka tarafından belirlenir. Her banka kendisine göre bir ceza ücreti belirlemektedir. Konut kredisi erken kapatma cezası şu şekilde hesaplanır;

  • 36 aydan daha az vadeli alınmış konut kredisi erken kapatma cezası: Toplam kredinin %1’i kadar
  • 36 aydan daha uzun vadeli alınmış konut kredisi erken kapatma cezası: Toplam kredinin %2’si kadar

HER KONUT KREDİSİ ERKEN KAPATMA TALEBİYLE KAPATILABİLİR Mİ?

Erken konut kredisi kapatma talebinde bulunan bir banka müşterisi öncelikle kredi çekerken imzaladığı sözleşmeyi incelemelidir. İnceleme sırasında sözleşmede erken kapatma hakkı ile ilgili bir bilgi yer alıyorsa cezasını ödeme karşılığında konut kredisini erken kapatabilir.

Ancak sözleşmede erken kapatma ile ilgili herhangi bir ibare bulunmuyor ise bankanın erken kapatma durumunda müşterisinden ceza talep etmesi mümkün değildir. Bu nedenle konut kredisi alan müşterilerin öncelikle sözleşmeyi dikkatli şekilde okuması ve konut kredisi kapatma ile ilgili bir bilgi bulunup bulunmadığına bakması oldukça doğru olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ