Kredi Dayı
Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?
Yazar: - 24 Ağustos 2020
158
0

Konut kredisi çekebilmek için kişinin mevcut haklarının bankaya ipotek olarak vermesi gerekir. Konut kredisi ödemesi bittikten sonra ise ipotek kaldırma işleminin uygulanması gerekir. Bu yazımızda Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Günümüzde birçok kişi ev satın almak için konut kredisi başvurusunda bulunmaktadır. Konut kredisi alırken, bankalara güvence olarak evi ipotek göstermek gerekir. Konut kredisi borcunun ödenmesinin ardından evin ipoteği kaldırılabilir.

KONUT KREDİSİ İPOTEK KALDIRMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Konut kredisi ipotek kaldırma işlemi, zaman içerisinde bazı değişikliklere uğramıştır. Geçmiş dönemlerde banka tarafından alınmış olan ipotek kaldırma yazısını kredi çeken kişi kendisi tapu müdürlüğüne iletmekteydi. Yeni düzenleme ile bu işlem daha farklı bir hal aldı.

Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Birinci Adım

İpotek kaldırma yazısı, kredi sahibinin talebi doğrultusunda banka tarafından online olarak tapu müdürlüğüne gönderilir.

  • İkinci Adım

İpotek kaldırma işleminin gerçekleşmesi için o sene geçerli olan ipotek kaldırma harç ücretini bankaya yatırmak gerekir.

  • Üçüncü Adım

Tapu müdürlüğü tarafından yapılacak incelemenin ardından herhangi bir sorun yok ise konut üzerindeki ipotek kaldırılır.

  • Dördüncü Adım

Yapılan tüm bu işlemlerin ardından konut alan kişi e – devlet sistemi üzerinden “Tapularım” başlığı üzerinden süreci kolaylıkla takip edebilir.

İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ İÇİN GEREKEN BELGELER NELERDİR?

İpotek kaldırma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle gerekli belgeleri hazırlamak gerekir. İpotek kaldırma işlemi için gereken belgeler nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; konut kredisi çekmiş ve borcunu ödemiş olan kişi, öncelikle tapu müdürlüğüne borcu yoktur yazısının gönderilmesini sağlamalıdır.

Yazının gönderilmesinin ardından bankaya ipotek kaldırmak için talep edilen harç ücreti yatırılarak bu işleme ait dekont da mutlaka alınmalıdır. Konut kredisi ipotek kaldırma işlemi üzerinde yapılan son düzenleme göz önünde bulundurulduğunda artık evrakların elden ibraz edilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle borcu yoktur yazısı ile birlikte harç ücretine ait dekontun da banka tarafından Online olarak tapu müdürlüğüne gönderilmesi gerekir.

KONUT KREDİSİ İPOTEK KALDIRMA İŞLEM ÜCRETİ NE KADARDIR?

Konut kredisi üzerindeki ipoteği kaldırmak isteyen kişilerin öncelikle ipotek kaldırma harç ücreti ödemesi gerekir. Konut kredi ipotek kaldırma ücreti her yıl değişiklik göstermektedir. Konut kredisi ipotek kaldırma işlem ücreti ne kadardır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Konut kredisi ipotek kaldırma işlem ücreti son olarak 37,50 TL olarak belirlemiştir. Bu işlemin mutlaka ödenmesi ve alınan ücret dekontunun mutlaka tapu müdürlüğüne iletilmesi gerekmektedir. İpotek işlemi kaldırma ücretini ödemek istemeyen kişilerin de izlemesi gereken yollar bulunmaktadır.

KONUT KREDİSİ İPOTEK KALDIRMA ÜCRETİNİ ÖDEMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Konut kredisi ipotek kaldırma ücretini ödemek istemeyen kişilerin de izleyebilecekleri bir yöntem bulunmaktadır. Konut kredisi ipotek kaldırma ücretini ödememek için ne yapmalıyım sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Birinci Adım

Konut kredisi ipotek kaldırma ücretini almak için öncelikle bankaya bu ücretin yatırılması ve ücretin ödendiğine dair dekontun mutlaka alınması gerekir.

  • İkinci Adım

Bankaya ipotek kaldırma harç ücretini yatıran kişi, aldığı makbuz ile birlikte oturduğu ilçede bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmalıdır.

  • Üçüncü Adım

Tüketici Hakem Heyeti’ ne başvuru yapıldığı sırada bankanın haksız yere ipotek ücreti aldığı belirtilerek geri ödeme talep edilmelidir.

  • Dördüncü Adım

Tüketici Hakem heyeti, en geç bir yıl içerisinde talebi değerlendirerek paranın geri iadesi konusunda bankaya tebliğde bulunacaktır.

KONUT KREDİSİ İPOTEK KALDIRMA SÜRESİ NE KADARDIR?

Konut kredisi ödemesi bittikten sonra ipotek kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi ile birlikte ipoteğin kaldırılması sürecine girilir. Konut kredisi ipotek kaldırma süresi ne kadardır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; konut kredisi ipotek kaldırma talebinde bulunan kişi, başvurusunun ardından herhangi bir sorun görülmemesi durumunda öncelikle ipotek şerhi silinir.

Şerhin silinmesinin ardından gayrimenkul üzerindeki ipotek, incelemenin tamamlanmasıyla birlikte birkaç hafta içerisinde kaldırılacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ