Kredi Dayı
Konut Kredisi Kullananlar Dikkat! O ücreti Geri Alabilirsiniz
Yazar: - 24 Nisan 2020
249
0

Konut kredisi almak için bankaya başvuranlar, kredi tutarlarının belirlenmesi için ekspertiz ve ipotek bedeli ödemek zorundadır. Bu ödemelerden rahatsızlık duyan vatandaşların sesi nihayet karşılık buldu. Yapılan yeni düzenlemenin ardından artık ev kredisi çekerken verilen ekspertiz ve ipotek bedelleri geri alınabilecek. Bu yazımızda Konut Kredisi Kullananlar Dikkat! O ücreti Geri Alabilirsiniz başlığının detaylarını anlatacağız.

Konut kredisi, en sık başvurular krediler arasında yer alıyor. Konut kredisi çeken kişiler, kredi tutarının belirlenmesi için öncelikle satın alacakları evin ekspertiz değerini belirlemek ve ipotek ücreti ödemek zorunda kalıyor. Bu gereksiz iki ödemeye karşı nihayet beklenen karar alındı.

KONUT KREDİSİ KULLANANLAR DİKKAT! O ÜCRETİ GERİ ALABİLİRSİNİZ

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konut kredisi çekenlerin yüzünü güldürecek bir karar alındığını açıkladı. Alınan karar kapsamında konut kredisi çekecek olan vatandaşlar, tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak ödedikleri ekspertiz ve ipotek bedellerini geri alabilecek.

Konu hakkında açıklamada bulunan Mahmut Şahin, bankalardan konut kredisi çeken vatandaşların ekspertiz ve ipotek bedellerini tüketicilere ödenmesi gerektiğinin altını çizerken, bu konuda nasıl adımlar atılması gerektiğini de detaylı şekilde anlattı.

KONUT KREDİSİ BEDELLERİ GERİ ALINABİLECEK

Konut kredisi çeken kişilerin bankadan yaptıracakları ekspertiz için ve ipotek için ödeyecekleri ücretlerin gereksiz yere alındığı belirlendi. Bankaların özel gayrimenkul değerleme şirketlerine ücret ödediklerini ve bu ücreti de kredi başvurusunda bulunan kişilerden karşıladıklarını belirten Şahin, bu haksız ücretin talep edilmemesi gerektiğini belirtti.

Konu ile ilgili olarak Kayseri’de yaşayan ve konut kredisi başvurusunda bulunan bir vatandaşın Kocasinan Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine gerçekleştirdiği başvuru olumlu olarak sonuçlandı. Bankanın karara itirazının ardından Tüketici Hakem Heyeti, Kayseri Tüketici Mahkemesi’nin de yine tüketici lehine karar verdiğini açıkladı.

EKSPERTİZ VE İPOTEK BEDELLERİ NASIL GERİ ALINIR?

Konut kredisi başvurusunda bulunan vatandaşlar, seçtikleri konut üzerinden ödedikleri ekspertiz ve ipotek ücretini geri alabilecekler. Yapılan inceleme sonucunda normal koşullarda 300 TL olan ekspertiz ücretinin bankalar tarafından 600 – 700 TL şeklinde tahsil edildiğinin belirlenmesinin ardından tüketicilerin bu konuda haklı olduğu kararına varıldı. Bankaların aynı zamanda tüketicilerden aldıkları ekspertiz ücretinin faturasını kendi adlarına kestirerek vergiden de düştükleri belirlendi.

Konut kredisi çekmiş olan kişiler, ödedikleri ekspertiz ve ipotek ücretlerini geri alabilmek için tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunmak zorunda. Hakem heyetine yapılan başvurunun ardından tüketiciye ödediği ücreti geri alma hakkı sunuluyor. Bu konuda bankanın itiraz etmesi de sonuçsuz kalıyor. Tüketici Mahkemeleri de artık bu konuda tüketicilerin yanında yer alıyor.

GERİYE DÖNÜK 10 YILLIK ÜCRET TALEP EDİLEBİLECEK

Alınan yeni karar kapsamında konut kredisi çeken tüketicilerin ödedikleri ekspertiz ücreti 10 yıl geriye dönük olarak alınabilecek. Bu konu hakkında açıklamada bulunan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konut kredisi ipotek ücreti ile ilgili olarak girişimde bulunacak olan tüketicilerin her zaman yanında olacaklarını  da sözlerine ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ