Kredi Dayı
Konut Kredisi Neden Çıkmadı? İşte Cevapları…
Yazar: - 07 Mart 2020
237
0

Ev sahibi olmak, günümüz koşullarında ne yazık ki oldukça zor. Ev fiyatlarının çok yüksek olması, insanların bu amaçla bankalara yönelmesine neden oluyor. Konut kredisi başvurularının ise bir kısmı genelde olumsuz olarak cevaplanıyor. Bu yazımızda Konut Kredisi Neden Çıkmadı sorusuna cevap vereceğiz.

İnsanlar yaşamları boyunca yatırım amacıyla ya da oturmak amacıyla ev sahibi olmak isterler. Konut sahibi olmak için toplu paraya sahip olmayan kişiler, bu işlemi bankalar üzerinden gerçekleştirmeye çalışır. Bankalar, konut kredisi verirken birçok ayrıntıya dikkat etmektedir. Bu nedenle her konut kredisi başvurusunda bulunan kişiye olumlu cevap vermek mümkün olmayacaktır.

KONUT KREDİSİ NEDEN ÇIKMADI?

Konut kredisi neden çıkmadı sorusuna birçok cevap verilebilir. Konut kredisi veren bankalar, kredi verecekleri müşterilerin bazı şartlara uygun olmasını isterler. Belirlenen şartlara uygun olmayan müşterilerin konut kredisi başvurusu olumsuz değerlendirilir.

Konut kredisinde ilk şart, kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu, bir müşterinin bankacılık işlemlerinde ne kadar güvenilir olduğunu gösterir. Bu nedenle kredi notunun her zaman yüksek olması çok önemlidir.

Kredi notu ile birlikte bankaların belirlediği yaş aralığında olmak da gerekir. Bankalar, konut kredisini 18 – 65 yaş aralığında olan müşterilerine vermektedir. Bu yaş aralığının üzerindeki kişilerin kredi başvuruları olumsuz sonuçlanır.

KONUT KREDİSİNİN ONAYLANMAMA NEDENLERİ NELERDİR?

Konut kredisinin onaylanmama nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Bankaya verilen bilgilerin yanlış ya da eksik olması
  • Kredi çekecek kişinin kredi notu
  • Satın alınacak olan konutun niteliği
  • Çekilecek kredi miktarı

BANKAYA VERİLEN BİLGİLERİN YANLIŞ YA DA EKSİK OLMASI

Bankaya verilen bilgilerin tam ve doğru olması gerekir. Bankalar, konut kredisi başvurusunda bulunmuş olan müşterilerinin bilgilerinde eksiklik ya da hata tespit ederse kredini asla onaylamaz. Bununla birlikte banka tarafından kredi işlemlerinin tamamlanması için talep edilen tüm belgelerin de eksiksiz şekilde sunulması gerekir. Özellikle gelir belgesi, bankanın ilk taleplerinden birisi olacaktır.

KREDİ ÇEKECEK KİŞİNİN KREDİ NOTU

Kredi çekecek kişinin kredi notunun düşük olması, konut kredisinin olumsuz sonuçlanması anlamına gelecektir. Bankalar, önceki ödemelerini düzensiz yapan bir müşteriye asla konut kredisi vermez. Kişinin ödemelerini düzgün yapması, yüksek kredi notuna sahip olması, bankadan konut kredisi başvurusunun olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.

SATIN ALINACAK KONUTUN NİTELİĞİ

Satın alınacak konutun niteliği de konut kredisinin onaylanmasını etkiler. Bankalar, kredi verecekleri evin tüm özelliklerini incelerler. Evin genişliği, büyüklüğü, konumu, merkeze uzaklığı, bulunduğu bölgenin işlekliği gibi konular, kredinin onaylanmasını etkilemektedir. Kredi talep edilen evin değeri de kredi çıkmasını etkileyecektir.

ÇEKİLECEK KREDİ MİKTARI

Bankadan çekilecek konut kredisinin miktarı, kredinin onaylanmasında etkili konulardan birisidir. Konut kredisi için gösterilen evin çok yüksek tutarda olması, bankanın bu kadar yüksek tutar için kredi verme olasılığının azalmasına neden olur. Yüksek tutarlı konut kredisi, bankalar için risk anlamına gelmektedir.

Kişinin başvuruda bulunduğu konut kredisinin aylık ödeme miktarı da kişinin aylık gelirine orantılı olmalıdır. Konut kredisi başvurusunda bulunan kişinin aylık taksitleri karşılayacak düzeyde gelire sahip olmaması, konut kredisinin olumlu sonuçlanmasına engel olacaktır. Bu nedenle kişilerin konut kredisi başvurusunda gelirlerini göz önünde bulundurması oldukça önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ