Kredi Dayı
Kredi Borcu Bitmeden Yeni Kredi Çekilebilir mi?
Yazar: - 02 Nisan 2020
1.243
0

Kredi çeken ve ödemeye devam eden kişiler yeni bir acil nakit ihtiyacında bir kez daha kredi başvurusu yapmak ister. Kredi borcu bitmeden yeni bir kredi çekilip çekilemeyeceği sorusu hemen herkesin kafasında soru işareti oluşturmaktadır. Bu yazımızda Kredi Borcu Bitmeden Yeni Kredi Çekilebilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalar, nakit ihtiyacı olan, ev ya da araba almak isteyen müşterilerine her zaman kredi ile destek vermeye çalışırlar. Bir bankadan kredi çekmiş olan kişi, ikinci bir nakit ihtiyacında yine bankanın yolunu tutar. Ancak birçok kişi, kredi öderken yeni bir kredi alıp alamayacağı konusunda kesin bilgiye sahip değildir.

KREDİ BORCU BİTMEDEN YENİ KREDİ ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Kredi Borcu Bitmeden Yeni Kredi Çekilebilir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kredi borcu bitmemiş olan bir kişinin yeni kredi çekebilmesi için belirli şartlara uygun olması gerekmektedir. Öncelikle kişinin kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu düşük kişilerin ikinci bir kredi başvurusu yapması durumunda olumlu sonuç alması mümkün değildir. Kredi notu yüksek olan kişilere borcu bitmeden de yeni bir kredi hakkı verilmektedir.

Kredi borcu bitmeden yeni kredi çekmenin ikinci şartı ise kişinin gelir durumudur. Bir banka müşterisi yüksek gelire sahipse ve iki kredinin taksitlerini de zorlanmadan ödeyebilecek durumda ise kredisi varken ikinci bir kredi çekme hakkına sahip olacaktır.

KREDİ BORCU BİTMEDEN YENİ KREDİ NASIL ÇEKİLİR?

Kredi borcu varken yeni kredi çekmek isteyen kişinin öncelikle belgelenebilir hane geliri göz önünde bulundurulacaktır. Başvuruda bulunan kişinin toplam hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde ödeme düzenlemesi yapılabilir.

Kredi başvurusunda bulunan kişinin hane gelirinin %50’si hesaplandıktan sonra çekilecek kredi ödemesinin sıkıntı yaratmayacak şekilde olması sağlanmalıdır. İkinci bir kredi başvurusunda bulunan kişinin her iki krediyi de rahatlıkla ödeyebileceği belirlendiğinde kredinin onaylanması gerçekleşecektir.

KREDİ BORCU BİTMEDEN YENİ KREDİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Kredi borcu bitmeden yeni kredi hesaplaması, kişinin gelir düzeyinin belirlenmesiyle gerçekleştirilir. İkinci bir kredi için başvuruda bulunan kişinin toplam hane gelirinin yarısı belirlenir. Bu rakamın belirlenmesi, belgelenebilir gelir üzerinden yapılmaktadır. Kişinin gelir düzeyinin yarısı belirlendikten sonra öncelikle ilk çekilmiş kredinin aylık ödeme tutarı bu tutardan çıkartılır.

İlk taksit tutarının çıkartılmasının ardından kişinin kalan gelir üzerinden ikinci krediyi ödeyip ödeyemeyeceğine bakılır. Kredi başvurusunda bulunan kişinin kalan gelir tutarı ikinci bir krediyi ödeyebilecek seviyede ise başvurduğu ikinci kredi de hemen onaylanacaktır.

Kredi ödemesi devam ederken ikinci bir krediye başvuran bir müşterinin onay alabilmesi için ödemelerini düzenli yapması gerekir. Kredi çeken kişi, ilk kredisinin ödemelerini düzenli yapmıyor ise ya da yasal takibe girmiş ise ikinci bir kredinin çıkması mümkün olmayacaktır. Kredi ödemelerini düzenli yapmayan kişilere hiçbir bankadan ikinci bir kredi şansı verilmez.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ