Kredi Dayı
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Yazar: - 21 Şubat 2020
105
0

Kredi çeken kişilerin en fazla dikkat etmesi gereken kredi borcunu düzenli ve zamanında ödemektir. Kredi borcunu düzenli ödemeyen ya da hiç ödeme yapmayan kişiler, ilerleyen dönemde bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşarlar. Bu yazımızda Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi borcu, düzenli olarak ödenmesi gereken bir borçtur. Herhangi bir bankadan kredi çeken kişilerin aylık belirlenmiş taksit tutarını aksatmadan ödemesi gerekir. Düzenli ödeme yapılmayan kredilerde kişinin kredi notu düşer, banka sicili olumsuz yönde etkilenir.

KREDİ BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kredi çeken kişiler düzenli ödeme yapmak zorundadır. Birbirini izleyen iki ay taksit ödemesinin yapılmaması durumunda kredi borcu olan kişiye banka tarafından 30 günlük bir süre daha tanınır. Bu süre içerisinde de borcun ödenmemesi durumunda yasal süreç başlayacaktır.

Yasal süreç başlama da dahil olmak üzere geç ödeme sürecine girildiği zaman alınan kredinin faiz oranı üzerinden en fazla %30 oranında gecikme faizi de uygulanmaya başlar. Kredi çekme aşamasında %1 faiz oranı uygulanan kişinin gecikmeli ödemesinde faiz uygulaması %1,30 olarak uygulanacaktır.

KREDİ BORCU ÖDENMEZSE NE ZAMAN AVUKATLIK OLUNUR?

Kredi borcu ödenmezse ne zaman avukatlık olunur sorusunun cevabı şöyledir; Herhangi bir bankadan kredi çekmiş olan kişi, kredi borcunu 90 gün boyunca ödemezse avukatlık olacaktır. Kredi dosyasının avukata gitmesinden itibaren olay bankanın elinden çıkar ve borçlu kişi bu saatten sonra avukatla muhatap olmak zorundadır.

Avukat, öncelikle borcun ödenmesi konusunda yeni bir yapılandırma düzenlemesi yapar. Bu aşamada borçlu olan kişiye yasal takip sürecinin başladığı ve borcun en kısa zamanda ödenmesi ile ilgili olarak bir bilgilendirme yazısı gönderilir. Kredi borçlusu ile yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmaması ve ödemenin yapılmaması durumunda icra işlemleri başlatılacaktır.

ÖDENMEYEN KREDİ İÇİN BANKA LE ANLAŞMA YAPILABİLİR Mİ?

Kredi ödemesinde düzenli olmayan kişilerin ilk olarak kredi notları düşürülür. Kredi notunun düşmesi, kişinin ilerleyen bir dönemlerde bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşaması anlamına gelecektir. Kredi notu düşük olan kişiler, bankaların gözünde ödeme sorunu çıkartan ve güvenilmeyen müşteri olacaktır. Bu tür müşterilere kimse kredi vermek istemez.

Ödenemeyen kredi için banka ile anlaşma yapılabilir mi sorusunun cevabı şu şekildedir; kredisini ödemeyen bir kişi ile bankalar genel olarak anlaşma yoluna gider. Ödenemeyen kredi yeniden yapılandırma yapılarak daha düşük taksit tutarlarına çevrilir. Ancak bu durumda kredi üzerinden yeniden bir faiz uygulaması yapılacaktır. Kredisini ödemeyen kişilere bankaların yardımcı olup olmaması durumu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur.

FARKLI BANKALARDAN KREDİ KULLANARAK BORÇ KAPATILABİLİR Mİ?

Kredi çeken kişi, borcunu ödeyemediği durumlarda kredi çektiği bankadan destek alamazsa başka bankalara da yönelebilir. Hemen her banka, kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin borcunu kapatarak kendi bankasına transfer edebilmektedir. Bu durumda borç kapatma kredisi çekilmesi gerekir. Yeni kredide de eski kredideki gibi tüm prosedürler geçerli olacaktır.

KREDİ ÖDENMEZSE MAAŞA HACİZ GELİR Mİ?

Kredi borcunu ödeyemeyen bir kişinin maaşına haciz gelmesi mümkündür. Yasal işlemlerin başlatılmasının ardından banka, kişinin maaşı üzerine haciz getirerek ödemeyi alabilir. Banka kredi borcundan dolayı maaşa getirilen haciz, sadece %25’i oranında olmaktadır.  Maaşın tamamına haciz gelmesi mümkün değildir.

KREDİ BORCUNU ÖDEMEYEN KİŞİLERİN İZLEMESİ GEREKEN YOLLAR NELERDİR?

Kredi borcunu ödemeyen kişilerin izlemesi gereken yollar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kredisini ödeyemeyen kişilerin daha uygun ödeme seçeneklerini incelemesi ve banka ile görüşmesi gerekir.
  • Ödemelerde gecikme olması durumunda banka ya da avukat ile anlaşmak gerekir.
  • Kredi ödemelerinin yapılmaması durumunda kişiye ya da eşine ait mallara haciz gelebilir.
  • Maaşın dörtte birine haciz gelme durumu söz konusu olacaktır.
  • Kredi borcunun Varlık Yönetim Şirketine devrolması durumunda faizin silinmesi ya da taksitlendirme işlemi için görüşme yapmak doğru olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ