Kredi Dayı
Kredi Borcunu Öderken İşsiz Kalınırsa Ne Olur?
Yazar: - 11 Nisan 2020
495
0

Acil nakit ihtiyacı olan kişiler, genel olarak kredi başvurusunda bulunur. Kredi başvurusunda bulunan kişiler şartlara uygun ise kredi alma hakkına sahip olacaktır. Kredi çekmiş bir kişi, borcunu ödediği dönemde işsiz kalırsa borcunu ödemekte büyük sıkıntı yaşayabilir. Bu yazımızda Kredi Borcunu Öderken İşsiz Kalınırsa Ne Olur sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi borcunu öderken işsiz kalmak hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Kredi borcunu öderken işini kaybeden bir kişi, borcunu nasıl ödeyeceğini bilmez ve büyük bir tedirginlik yaşar. Kredi ödemesi sırasında işsiz kalan kişiler için bankaların aldığı bazı tedbirler bulunmaktadır.

KREDİ BORCUNU ÖDERKEN İŞSİZ KALINIRSA NE OLUR?

Kredi çekmiş olan bir kişi, her ay belirlenen taksit tutarında ödeme yapmalıdır. Kredi ödemesi sırasında işsiz kalan kişilerin eğer ek bir geliri ya da kredi taksitini ödeyebileceği kadar maddi birikimi varsa sıkıntı yaşamaz. Ancak bunlar yoksa ödeme konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir.

Kredi Borcunu Öderken İşsiz Kalınırsa Ne Olur sorusuna ilk cevap olarak banka ile görüşmek ve borcu dondurmak cevabı verilebilir. İşsiz kalan kredi borçlusu, banka ile görüşerek işsiz kaldığını belirtip kredi taksitini dondurma talebinde bulunabilir.

KREDİ BORCUNU ÖDERKEN İŞSİZ KALANLARIN YAPMASI GEREKENLER NELERDİR?

Kredi Borcunu Öderken İşsiz Kalanların yapması gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • Kredi dondurmayı talep etmek
  • Kredi yapılandırması istemek
  • İşsizlik sigortası yaptırmak
  • İşsizlik maaşına başvurmak

KREDİ BORCUNU ÖDERKEN İŞSİZ KALANLARIN KREDİ DONDURMAYI TALEP ETMESİ

Kredi borcunu öderken işsiz kalanların kredi dondurmayı talep etmesi, kullanılabilecek ilk yöntemdir. Kredi borcu olan bir kişinin ödeme sırasında işsiz kalması durumunda banka ile görüşerek kredi ödemesini dondurma talebinde bulunması mümkündür. Bazı bankalar bu konuda anlayışlı davranarak belirli bir süre kredi ödemesini dondurabilir. Bazı bankalar ise ne yazık ki bu konuda anlayışlı davranmaz.

KREDİ BORCUNU ÖDERKEN İŞSİZ KALANLARIN KREDİ YAPILANDIRMASI İSTEMESİ

Kredi borcunu öderken işsiz kalanların kredi yapılandırması istemesi, kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Kredi öderken işsiz kalan kişi, banka ile görüşerek durumunu anlatıp yeni bir kredi yapılandırması talep edebilir. Kredi yapılandırması bankalar tarafından genel olarak olumlu karşılanır. Yapılandırma sayesinde kredi taksit ödemeleri çok daha uygun rakamlara düşürülür ve kişinin ödemede zorluk çekmesi engellenmiş olur.

KREDİ BORCUNU ÖDERKEN İŞSİZ KALANLARIN İŞSİZLİK SİGORTASI TALEP ETMESİ

Kredi borcunu öderken işsiz kalanların işsizlik sigortası talep etmesi, kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Kredi borcunu öderken işsiz kalan kişi, işsizlik sigortası yaptırarak kendisini garantiye alabilir. Ancak işsizlik sigortası kredi çekilirken yapılması gereken bir sözleşmedir. Sonradan yapılması mümkün değildir. Krediyi çekerken işsizlik sigortası da yaptırmış olan kişi, ödeme sırasında işsiz kalırsa banka borcu otomatik olarak en alt seviyeden ödetmeye başlayacaktır. Bu ödeme kişi iş bulana kadar devam eder.

KREDİ BORCUNU ÖDERKEN İŞSİZ KALANLARIN İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURMASI

Kredi borcunu öderken işsiz kalanların işsizlik maaşına başvurması, kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. İşsiz kalan her vatandaşın şartlara uygun olması durumunda işsizlik maaşı alma hakkı bulunmaktadır. İşsizlik maaşı almak için çalışan kişilerin son 3 yıl içinde 600 gün prim ödemesi yapmış olması ve son 4 aydır aralıksız çalışıyor olması gerekir. Bu şartlara uygun olan kişiler işsiz kaldıklarında İŞKUR’ a giderek işsizlik başvurusunda bulunabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ