Kredi Dayı
Kredi Çekmek İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
Yazar: - 13 Şubat 2020
513
0

Kredi çekenler için en önemli kriterlerden birisi kredi notudur. Bir kişinin kredi çekebilmesi için kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu, kişinin bir nevi bankacılık kimliğidir. Bu yazımızda Kredi Çekmek İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi notu, bir banka müşterisinin bankacılık işlemlerinde ne kadar özenli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapan bir kişi, bankaların gözünde her zaman güvenilir müşteridir. Ancak kredi notunun düşük olması ödemelerin düzenli yapılmadığı anlamına gelir ki bu tür müşterilerle hiçbir banka çalışmak istemez.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Findeks kredi notu, kişinin bankacılık geçmişidir. Kişinin geçmiş yıllarda banka ile yaptığı işlemler, kullandığı krediler, kredi kartları ve ödemeleri göz önünde bulundurularak hazırlanır. Bir banka müşterisi bankacılık işlemlerinde düzenli ödeme yapmazsa, kredi kartı borcunu ödemezse, yasal takip sürecine girerse kredi notu oldukça düşecektir. Findeks kredi notu, tüm bu detaylardan dolayı kişinin hangi nota sahip olması gerektiğini belirlemektedir.

KREDİ ÇEKMEK İÇİN FİNDEKS KREDİ NOTU KAÇ OLMALI?

Kredi çekmek isteyen bir kişinin Findeks kredi notunun yüksek olması gerekir. Bankaya kredi için başvuruda bulunan kişilerin öncelikle kredi notuna bakılır. Kredi notu düşük olan kişilerin herhangi bir kredi ürününden yararlanması mümkün olmaz.

Bankalar, kendilerine kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin öncelikle Findeks kredi notunu inceler. Belirlenmiş aralıklarda olan kredi notları için kredi onaylanırken, belirlenenden daha az kredi notunda kredi onaylanması ancak kefil ya da ipotek yolu ile gerçekleştirilir.

Kredi Çekmek İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı sorusuna şu şekilde cevap vermek gerekir;

 • 0-699 arası nota sahip olan kişiler: En Riskli
 • 700-1099 arası nota sahip olan kişiler: Orta Riskli
 • 1100-1499 arası nota sahip olan kişiler: Az Riskli
 • 1500-1699 arası nota sahip olan kişiler: İyi
 • 1700-1900 arası nota sahip olan kişiler: Çok İyi

Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notunun 1500 – 1900 arası olması durumunda kredi almak oldukça kolay olacaktır. Kredi notu 0 – 1099 arası olan kişilerin ise kredi alma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bankalar, kredi vermek için riskli kısımda olan müşterilerden kefil ya da ipotek talebinde bulunabilir. Bu talebin yerine getirilmesi, kredi çekilme ihtimalini daha da artıracaktır.

 FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL BELİRLENİR?

Findeks kredi notunun belirlenmesi bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması ile gerçekleştirilir. Findeks kredi notu nasıl belirlenir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

 • Düzenli kredi ve kredi kartı ödemeleri %30’unu oluşturur.
 • Hesap ve borç durumu %25’ini oluşturur.
 • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları %30’unu oluşturur.
 • Kredi kullanım yoğunluğu %15’ini oluşturur.
 • Diğer ölçütlerin etkilemesi %10’unu oluşturur.

FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

Bir banka müşterisinin herhangi bir kredi işlemi öncesinde mutlaka kredi notunu öğrenmesi gerekir. Kredi notu yüksek olan kişiler istedikleri zaman kredi başvurusunda bulunabilirler. Ancak kredi notu düşük olan kişilerin öncelikle kredi notunu artıracak adımlar atması, ardından kredi başvurusunda bulunması daha akıllıca olacaktır.

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Findeks internet sitesi üzerinden kredi notunu öğrenme
 • Bankalar aracılığı ile kredi notunu öğrenme

Banka müşterileri istedikleri yöntemi kullanarak kısa sürede Findeks kredi notunu öğrenerek gerekli adımları atabilecektir. Findeks kredi notu ne kadar yüksek olursa kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle Findeks kredi notu mutlaka yükseltilmelidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ