Kredi Dayı
Kredi Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yazar: - 05 Nisan 2020
671
0

Corona virüs nedeniyle vatandaşların maddi sıkıntı çekmemesi adına birçok bankadan kredi erteleme fırsatı sunuldu. Bu dönemde çalıştığı işten ayrılan ya da düzenli ödeme alamayacak olan vatandaşlara yönelik kredi erteleme gerçekleştirilecek. Bu yazımızda Kredi Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi çekmiş olan vatandaşlara borçlu oldukları banka üzerinden kredi erteleme şansı verildi. Corona virüs nedeniyle alınan ekonomik güvenlik önlemleri kapsamında vatandaşların etkilenmemesi için böyle bir karar alındı.

KREDİ BORCUNA ERTELEME FIRSATI GELDİ

Corona virüsle mücadele kapsamında birçok kişinin çalıştığı işyeri kapatma kararı aldı. Hal böyle olunca kredi çekmiş ve düzenli ödeme yapmak zorunda olan birçok kişi, maddi yönden sıkıntı yaşamamak için yöntemler aramaya başladı.

Vatandaşların sıkıntı yaşamaması adına devletin aldığı önlemlerden birisi de kredi ertelemesi yönünde oldu. Kredi borcu olanlar, ödeme sıkıntısına düşerse banka ile görüşüp kredi erteleyebilecek. Kredi ertelemesi için izlenmesi gereken bazı yollar bulunuyor.

KREDİ ERTELEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kredi ertelemek için vatandaşların öncelikle kredi kullandıkları bankaya başvuruda bulunması gerekir. Corona virüs önlemleri dahilinde ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi çeken tüm vatandaşlar banka ile görüşerek kredi erteleme fırsatından yararlanabilecekler.

Kredi erteleme başvurusu nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kredi ertelemek isteyen vatandaşlar, kredi kullandıkları banka ile görüşerek erteleme talebinde bulunabilirler. Banka müşterilerinin talep ettikleri kredi erteleme işlemi, banka tarafından uygun faiz koşulları uygulanarak gerçekleştirilecektir.

KREDİ ERTELEME NE KADAR SÜRE GEÇERLİ?

Corona virüs nedeniyle kredi ertelemesi yapacak olan kişiler, Nisan – Mayıs – Haziran aylarında geçerli olmak üzere 3 aylık dönemde kredi ertelemesi yapabilecekler. Kredi ertelemesi talebinde bulunan banka müşterilerine 3 aylık dönemde erteleme işlemi uygulanır.

3 ay kredi ertelemesi alan banka müşterileri, bu erteleme için uygulanacak faiz oranını da ödemek zorundadır. Her banka kendi belirlediği oranda faiz işletmesi gerçekleştirir. İşlenen faiz oranındaki ödeme kredinin kalan ödemesine eşit taksitler halinde bölünecektir.

KREDİ ERTELEMESİ HANGİ BANKALARDA GEÇERLİDİR?

Kredi ertelemesi devlet desteği ile birlikte kamu bankalarınca gerçekleştirilmektedir. Kredi erteleme fırsatından yararlanmak isteyenlere yardımcı olan bankalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • Türkiye Katılım Bankası
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Albaraka
 • Alternatif Bank

Söz konusu bankalardan 3 ay erteleme isteyen banka müşterileri, bankalarının müşteri hizmetleri üzerinden temsilci ile görüşerek erteleme taleplerini iletebilirler. Bununla birlikte bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden de başvuruda bulunmak mümkün olacaktır.

Kredi erteleme talebi kapsamında başvuruda bulunan kişinin anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süre ile ertelenirken mevcut kredi tutarı üzerinden erteleme dönemine ait faiz oranı hesaplanarak kalan taksit ödemelerine eklenmesi yapılacaktır.

 

 

 

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ