Kredi Dayı
Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Nasıl Geri Alabilirim?
Yazar: - 03 Temmuz 2020
427
0

Kredi kartı kullanan banka müşterileri, her ay kartı kullanımları karşılığında bir aidat ödemesi yapmak zorundadır. Kredi kartı aidatlarının yüksek olması, kart sahiplerinin bu ödemeyi yapmama ve yaptığı aidat ödemelerini geri almayı talep etmesine neden olmaktadır. Bu yazımızda Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Nasıl Geri Alabilirim sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalar, müşterilerine günlük alışverişlerinde kullanabilecekleri kredi kartı seçenekleri sunar. Sunulan bu kredi kartlarının çoğunluğu aidatlı kart olarak verilir. Aidatlı kredi kartı alan banka müşterileri, her yıl belirlenmiş ayda kullandıkları kart için aidat ödemesi yapmak zorundadır.

KREDİ KARTI AİDATI NEDİR?

Kredi kartı aidatı, bankaların müşterilerine sundukları kredi kartının kullanımına karşılık banka tarafından talep edilen kullanım ücretidir. Bankaların önemli kredi kartlarında mutlaka aidat talep edilir. Kredi kartı aidatı, bankanın belirlemiş olduğu oranlarda yılda bir kere olacak şekilde alınır.

KREDİ KARTI AİDATI YASAL MIDIR?

Kredi kartı aidatı yasal mıdır sorusunun cevabına evet demek mümkündür. Kredi kartı aidatı ile ilgili olarak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından alınan karar sonrasında kredi kartı aidatı yasal hale getirilmiştir. Bunun yanı sıra bankalar müşterilerine aidatsız kredi kartı seçeneği de sunmak zorundadır.

BDDK tarafından alınan karar kapsamında bankaların kredi kartı aidatı talep etmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kredi kartı kullanıcıları aidat ödemek istememeleri durumunda bankanın sunacağı aidatsız kredi kartını tercih edebilirler.

BANKALAR HANGİ DURUMLARDAN KREDİ KARTI AİDATI TALEP EDEMEZLER?

Bankalar her şartta kredi kartı aidatı talep etme hakkına sahip değildir. Bazı durumlarda aidat talep etme durumları ortadan kalkacaktır. Bankalar hangi durumlarda kredi kartı aidatı talep edemezler sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Ana kredi kartına bağlı ve internet alışverişi için oluşturulmuş olan sanal kredi kartları
  • Borçlandırıcı niteliği bulunmayan ve banka üzerindeki krediden harcamayan kredi kartları
  • 6 ay boyunca hiçbir hareket görülmeyen kredi kartları

KREDİ KARTI AİDATLARINI TOPTAN NASIL GERİ ALABİLİRİM?

Kredi kartı aidatı ödeyen ve bu durumdan rahatsızlık duyan kart kullanıcıları ödedikleri aidatları toplu şekilde geri almak isteyecektir. Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Nasıl Geri Alabilirim sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Kredi kartı aidatını toptan geri almak için kart kullanıcılarının öncelikle başvuruda bulunması gerekir. Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Nasıl Geri Alım başvuru yolları şu şekilde sıralanır;

  • Tüketici hakem heyeti üzerinden başvuru
  • Banka müdürlüğü üzerinden başvuru
  • E – devlet üzerinden başvuru

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ ÜZERİNDEN KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Tüketici Hakem Heyeti üzerinden kredi kartı aidatını geri alma başvurusu kolaylıkla yapılabilir. Kart kullanıcıları, bağlı bulundukları bölgede yer alan Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe ile başvuruda bulunarak ödediği kredi kartı aidatlarını geri alabilecektir.

BANKA MÜDÜRLÜĞÜ ÜZERİNDEN KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Banka müdürlüğü üzerinden kredi kartı aidatını geri alma başvurusu kolaylıkla yapılabilir. Kart sahibi, kredi kartını kullandığı bankanın müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuruda bulunarak ödediği kart aidatlarını geri ödeme hakkına sahiptir.

E – DEVLET ÜZERİNDEN KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E – devlet üzerinden kredi kartı aidatını geri alma başvurusu kolaylıkla yapılabilir. E – devlet sistemine giriş yapan kart sahibi, bu sistem üzerinden de aidat ödemesi talep edebilir. Bunun için öncelikle kartı kullanılan bankaya mail atmak ve talepte bulunmak gerekir. Bankanın talebi olumlu yanıtlaması durumunda e – devlet üzerinden kolaylıkla kart aidatı geri ödemesi talep edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ