Kredi Dayı
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?
Yazar: - 11 Nisan 2020
127
0

Kredi kartı kullanıcıları aylık olarak yaptıkları harcamaları ödemek zorundadır. Hesap kesin tarihi sonrasında kart sahiplerine ödemeleri gereken toplam tutar ve en az ödeme tutarı olan Asgari ödeme tutarını içeren hesap özeti gönderilir. Bu yazımızda Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı taksitle alışveriş fırsatı sunduğu için hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Aylık olarak yapılan harcama, belirlenen hesap kesim tarihinde hesaplanarak kart sahibine ödeme olarak gönderilir. Hesap özetinde hem ödenmesi gereken toplam tutar hem de ödenmesi gereken en az tutar olan Asgari ücret yer almaktadır.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME TUTARI NEDİR?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartının dönem borcunun son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken en az tutarıdır. Kredi kartının asgari ödemesi mutlaka yapılmalıdır. Bu ödemenin yapılmaması durumunda kart sahibine banka tarafından bazı yaptırımlar uygulanır.

Kredi kartı ödemesini düzenli olarak yapmak zorunda olan kredi kartı kullanıcıları, en azından asgari ödeme tutarını yatırmalıdır. Bu tutarın da ödenmemesi durumunda gecikme bildirimi oluşur ve kart sahibinin kredi notu bu durumdan etkilenir.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEMESİ YAPILMAZSA NE OLUR?

Kredi kartının asgari ödemesi yapılmazsa ne olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kredi kartı sahibi kartının asgari ödemesini yapmazsa banka tarafından bazı kısıtlamalarla karşılaşabilir. Ödemenin yapılmamaya devam etmesi durumunda kartın kullanımı tamamen kapatılabilir.

Kredi kartının borcunun tamamının ödenmesi önemlidir. Borcun bir kısmının ödenmemesi durumunda ödenmemiş olan bölümü için gecikme faizi uygulanır. Bununla birlikte bir takvim yılı içerisinde kredi kartı kullanıcısının kart borcunun asgari ödemesinin altında 3 defa ödeme yapması durumunda kartın borcunun tamamı ödenene kadar nakit çekim ve limit artışı kapatılmaktadır. Bankalar, kartın borcunun ödenmemesi durumunda kartın kullanımını tüm borç ödenene kadar da kapatabilir.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME TUTARI NASIL HESAPLANIR?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kredi kartının asgari tutarı, dönem borcunun belirli bir kısmı göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bu hesaplama kart sahibinin kart limitinden ayrı şekilde sabit bir oran üzerinden gerçekleştirilir.

Kredi kartı kullanımında ilk 1 yıllık süre henüz dolmadıysa asgari ödeme tutarı toplam borcun %40’ı oranında uygulanır. Kartın kullanımı 1 yılı geçmişse o zaman toplam borcun %30’u oranda uygulanmaktadır.

KREDİ KARTI GECİKME FAİZİ VE AKDİ FAİZİ NASIL HESAPLANIR?

Kredi kartı dönem borcunun bir kısmının yani asgari ödeme tutarının ödenmesi, kalan borç üzerinden faiz işlemesi anlamına gelmektedir. Akdi faiz oranı, dönem borcunun asgari tutarı ödendikten sonra geriye kalan borcun üzerine uygulanan faizdir. Bu faiz oranı genel olarak %1,25 oranına uygulanır.

Güncel gecikme faiz oranı ise asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması durumunda uygulanmaktadır. Bu faiz oranı ise genel olarak %1,55 oranında uygulanmaktadır.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ