Kredi Dayı
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?
Yazar: - 25 Haziran 2020
198
0

Kredi kartı ile alışveriş yapan kişiler, hesap hareketlerini kontrol ettikleri zaman genelde yaptıkları bu işlemin bekleyen provizyon kısmında olduğunu görürler. Bekleyen provizyon uyarısı, birçok kart kullanıcısı tarafından bilinmeyen alanlardan birisidir. Bu yazımızda Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin sonrasında yapılan bu alışveriş bilgisi hesap hareketlerinde bekleyen provizyon olarak görüntülenir. Kredi kartı ile alışveriş yapan kişi, mobil bankacılık uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden yaptığı işlemlere baktığında bu bilgiyi kolaylıkla görebilir.

PROVİZYON NEDİR?

Provizyon, ön onay anlamına gelmektedir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin sonrasında işlemin birçok onaydan geçirilmesi gerekir. Bu onayların temel amacı, kredi kartı ile yapılan işlemin güvenlik açısından sıkıntılı olup olmadığını tespit etmektir.

Kredi kartı ile yapılan alışverişin kart sahibi tarafından güvenilir bir şekilde yapılıp yapılmadığını tespit etmek için işlem öncelikle provizyon bölümüne alınır. İşlemin provizyonda bulunduğu süre içerisinde banka tarafından kart numarası, işlemin yapıldığı pos cihazı, iş yeri bilgileri gibi birçok alanda inceleme yapılır. İşlemin sorunsuz olduğunun tespit edilmesiyle birlikte onaylanması aşamasına geçilir.

KREDİ KARTI BEKLEYEN PROVİZYON NEDİR?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon, kredi kartı ile yapılmış olan bir alışverişin banka onayından geçene kadar alındığı bölümdür. Bir alışverişin bekleyen provizyonlarda yer alması, kredi kartı sahibini rahatsız edecek bir durum değildir.

Kredi kartı ile yapılan işlem sonrasında alışverişin Kredi Kartı Bekleyen Provizyon bölümünde yer alması, kısa süren bir işlemdir. Banka tarafından gerekli incelemenin yapılmasının ardından işlem alışverişlerin arasına alınacaktır.

KREDİ KARTI BEKLEYEN PROVİZYON İŞLEMLERİ NE KADAR SÜRER?

Kredi kartı bekleyen provizyon işlemleri ne kadar sürer sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bekleyen provizyon işlemlerinin tamamlanması ortalama 1 gün sürmektedir.

Kredi kartı sahipleri, yaptıkları alışverişin ne kadar süre bekleyen provizyon bölümünde kaldığını mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla görebilir. Kart sahipleri, yaptıkları işlemin ne kadar süre bekleyen provizyon işlemlerinde kalacağını bankanın müşteri hizmetleri üzerinden de öğrenmek mümkündür.

KREDİ KARTI BEKLEYEN PROVİZYONDAKİ İŞLEM İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyondaki işlem iptal edilebilir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Kredi Kartı Bekleyen Provizyon işlemi, yapılan alışveriş için ön onay alınması işlemidir. Bu işlem ortalama 1 günde tamamlanmaktadır. Kredi kartı sahibi, hesap hareketlerinde bilgisi olmayan bir işlemi bekleyen provizyonda görürse bu işlemi hemen iptal etme hakkına sahiptir.

Kredi kartında bekleyen provizyondaki işlemi iptal ettirmek için kredi kartı sahibinin en kısa sürede bankanın müşteri hizmetlerini araması gerekir. Şüpheli işlem bildirim menüsü üzerinden kredi kartı bekleyen provizyondaki işlem hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten kart sahibi, bu işlemin iptal edilmesi talebini müşteri temsilcisine iletmelidir. Müşteri temsilcisi talebi aldıktan sonra kısa sürede bekleyen provizyon işlemini iptal edecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ