Kredi Dayı
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Yazar: - 16 Ocak 2020
1.154
0

Kredi kartı, insanların hayatını kolaylaştırmak amacı ile hazırlanmış bir banka ürünüdür. Ekonomik koşulların zorlayıcı olması ve insanların birçok şeyi peşin para ile alamaması sonucunda kredi kartı kullanımı oldukça yüksek oranlara çıkmıştır. Kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerini düzenli olarak yapması gerekir. Kredi kartı borcu ödenmediği zaman istenmeyen durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu yazımızda Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı, özellikle taksitli alışverişlerde sıklıkla kullanılır. Kredi kartı ile yapılan alışverişler, ay sonunda toplu şekilde tüketiciye ekstre yöntemi ile ulaştırılır. Ekstrede yer alan ücretin belirlenen süre içerisinde mutlaka ödenmesi gerekir.

KREDİ KARTI BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Kredi kartı ödemelerinde tüketicilere borcun tamamı ile birlikte asgari ödeme tutarı da bildirilir. Borcun tamamını ödeyemeyecek durumda olan kişilerin mutlaka asgari tutarı ödemesi gerekir. Asgari tutar ödendiği zaman kalan borç için faiz işlemesi söz konusu olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Kredi kartının asgari tutarı yılda 3 kere ödenmez ise kart nakit kullanımlara kapatılır.
  • Kredi kartı borcu üst üste üç kere ödenmez ise kredi kartı tamamen kullanıma kapatılır.
  • Kredi kartı borcundan dolayı kapandıktan sonra 90 gün içerisinde ödeme yapılmaması durumunda 7 günlük ek süre tanınır.
  • 7 günlük ek sürenin dolmasına rağmen ödeme yapılmaması durumunda yasal işlem süreci başlar.

KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen bir kişinin öncelikle borcunu yapılandırması gerekir. Borcun yapılandırılması ile daha kolay şartlarda ödeme yapılabilmektedir. Bankalar, kredi kartını ödemekte zorlanan müşterilerine belirli faiz oranları üzerinden yapılandırma fırsatı sunar. Yapılandırma sonucunda kart borcu taksitler halinde ödenebilir. Ödemenin tamamlanmasının ardından kredi kartı yeniden kullanıma açılacaktır.

KREDİ KARTI YASAL TAKİBE DÜŞERSE NE OLUR?

Kredi kartı yasal takibe düşerse bankalar alacaklarını faizi ile birlikte talep ederler. Yasal takip süreci genel olarak avukatlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Borçlu olan kişiden borcunun tamamını belirlenen süre içerisinde ödemesini talep eden avukatlar,  borcun süre içinde ödenmemesi durumunda icra işlemlerini başlatırlar. Yasal takip sürecinde bazı bankalar yapılandırma fırsatı da sunabilir.

KREDİ KARTI KULLANIMA NE ZAMAN KAPANIR?

Kredi kartının kullanıma kapatılması için bir yıl içinde 3 kere ya da daha fazla asgari ücretin altında ödeme yapmış olmak ya da hiç ödeme yapmamak gerekir. Bununla birlikte kredi kartı borcunun asgari tutarını 2 ay üst üste ödeyen kişinin kredi kartı geçici bir süre kapatılır. Bu karar her bankada farklılık gösterebilir. Bazı bankalar kartı kapatırken bazıları gerek duymazlar.

KREDİ KARTI BORCUNDAN DOLAYI MAAŞA HACİZ GELİR Mİ?

Bir kişinin kredi kartı borcundan dolayı maaşına haciz gelebilir. Maaş haczi, kredi kartı borcu tahsilinde en çok kullanılan yöntemdir. Kredi kartı için maaşın ancak 4/1 ine haciz getirme şansı bulunmaktadır.

KREDİ KARTI BORCU YÜZÜNDEN AİLEME HACİZ GELİR Mİ?

Kredi kartı borcu olanların en büyük telaşlarından birisi ailelerine haciz gelmesidir. Bir kişinin borcu yüzünden ailesi ile yaşadığı eve haciz gelebilir. Ancak sadece kişiye ait olan eşyaların haczedilmesi mümkündür. Aileye ait eşyalara hiçbir şekilde haciz işlemi uygulanamaz.

BORÇ NEDENİYLE KAPANAN KREDİ KARTI NE ZAMAN KULLANIMA AÇILIR?

Borcundan dolayı kapanmış olan bir kredi kartını tekrar kullanıma açtırmak mümkündür. Borç nedeniyle kapanan kredi kartı ne zaman kullanıma açılır sorusunun cevabı hiçbir zaman olarak verilebilir.

Borcundan dolayı kapanmış olan bir kredi kartı bir daha asla açılamaz. Bankalar, borcu olan ve ödeme yapmayan kişileri güvenilmez olarak görürler. Bu kişilere bir daha kredi kartı verilmesi mümkün değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ