Kredi Dayı
Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Yazar: - 07 Nisan 2020
215
0

Kredi kartı, günümüzde yaşamın vazgeçilmezlerinden birisi haline geldi. Hemen herkesin kullandığı bir kredi kartı bulunuyor. Kredi kartı kullanımının bu kadar yaygın olması, güvenliği konusunda da çok dikkatli olmayı gerektiriyor. Bu yazımızda Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı, bankaların en çok tercih edilen ürünlerinden birisi. Taksitli alışveriş fırsatı sunan bu kart günlük yaşamda sıklıkla kullanılıyor. Bu kadar sık kullanılan bir ürüne güvenlik açısından da çok dikkat etmek gerekiyor. Birçok dolandırıcının hedefinde olan kredi kartlarının güvenliğini sağlamak en önemli konulardan birisi.

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır sorusuna birçok farklı şekilde cevap verilebilir. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan kredi kartının güvenliğini sağlamak için kart bilgilerinin dikkatle korunması ilk sırada gelmektedir.

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Güvenilir sitelerden alışveriş yapmak
  • 3D ödeme seçeneğini kullanmak
  • Kredi kartı şifresini düzenli değiştirmek
  • Kredi kartına basit şifreler koymamak
  • Kredi kartı bilgilerini başkalarıyla paylaşmamak

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN GÜVENİLİR SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPMAK

Kredi kartı güvenliğini sağlamak için güvenilir sitelerden alışveriş yapmak, alınacak ilk önlemlerden birisidir. Günümüzde birçok kart kullanıcısı alışverişini ve birçok işlemini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. İnternet üzerinden kredi kartı kullanırken kart bilgilerinin her internet sitesine girilmemesine dikkat etmek gerekir. Özellikle bilindik ve güvenilir sitelerden alışveriş etmeye özen gösterilmelidir. Bağlantısında “https” uzantısı olmayan siteler güvenlik konusunda sıkıntıya neden olabilir.

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN 3 D ÖDEME SEÇENEĞİNİ KULLANMAK

Kredi kartı güvenliğini sağlamak için 3 D ödeme seçeneğini kullanmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Kredi kartı ile internet üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme öncesinde mutlaka 3D güvenlik uygulamasını kullanmak gerekir. Bu özellik sayesinde kredi kartı kullanan kişinin cep telefonuna alışverişi tamamlamak için bir şifre gönderilir. Şifre internet sitesindeki ekrana girilmeden alışverişin tamamlanması mümkün değildir. 3D ödeme seçeneği sayesinde kredi kartıyla güvenle alışveriş yapılabilecektir.

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN KREDİ KARTI ŞİFRESİNİ DÜZENLİ DEĞİŞTİRMEK

Kredi kartı güvenliğini sağlamak için kredi kartının şifresini düzenli olarak değiştirmek, alınabilecek önlemlerden birisidir. Kredi kartının uzun süre aynı şifre ile kullanılması sorun yaşanmasına neden olabilir. Kredi karttı bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçme ihtimaline karşılık mutlaka düzenli olarak kredi kartı şifresini değiştirmek gerekecektir.

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN KREDİ KARTINA BASİT ŞİFRELER KOYMAMAK

Kredi kartı güvenliğini sağlamak için kredi kartına basit şifreler koymamak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Kredi kartı şifresi olarak asla kolay bulunabilen sıralı rakamlar, doğum tarihleri kullanılmamalıdır. Bu tür şifreler, dolandırıcıların kısa sürede bulmasına ve kartın sahibinden habersiz kullanımına neden olacaktır. Kredi kartı güvenliğini sağlamak isteyen kişilerin mutlaka kolay çözülemeyecek bir şifre belirlemesi oldukça önemlidir.

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAMAK

Kredi kartı güvenliğini sağlamak için kredi kartı bilgilerini başkalarıyla paylaşmamak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Kredi kartı bilgileri sadece kart sahibinin bilmesi gereken türden bilgilerdir. Bu bilgilerin başkalarınca da bilinmesi, kartın rahatlıkla kullanılabilmesi anlamına gelecektir. Kredi kartı bilgilerinin özellikle alışveriş ya da ödeme sırasında üçüncü kişilerle paylaşılmamasına özen göstermek akıllıca olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ