Kredi Dayı
Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! O Tuzağa Sakın Düşmeyin!
Yazar: - 29 Mayıs 2020
251
0

Kredi kartı kullanımı büyük kolaylık sunmasının yanı sıra bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Dolandırıcıların ilk hedeflerinden birisi olan kredi kartı kullanımında çok dikkatli olmak gerekir. Bu yazımızda Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! O Tuzağa Sakın Düşmeyin! Başlığının detaylarını anlatacağız.

Kredi kartı kullanımı sağladığı kolaylıkların yanı sıra bazı tehlikeleri de içerisinde barındırıyor. Kart bilgilerinin bir dolandırıcının eline geçmesi durumunda hiç istenmeyecek sonuçlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor.

KREDİ KARTI KULLANANLAR DİKKAT! O TUZAĞA SAKIN DÜŞMEYİN!

Kredi kartı kullananlara önemli bir uyarı daha geldi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü ekiplerince moto kuryelerin gerçekleştirdiği bir kredi kartı dolandırıcılığı ortaya çıkartıldı. Düzenlenen operasyon kapsamında bazı moto kuryelerin sipariş götürdükleri kişilerin kredi kartı bilgilerini kopyaladığı ve daha sonra bu bilgileri kullanarak 50 bin lira haksız kazanç sağlandığı tespit edildi.

Kredi kartı üzerinden yapılan sahtekarlık ile ilgili bir açıklama da Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demirci’ den geldi. Demirci, bazı firmalar ile çalışan moto kuryelerin kapıdan teslim ettikleri ürünler karşılığında kredi kartından çekim yaparken POS makinesine takılan bir sistem sayesinde kart bilgilerini kopyaladıklarını söyledi.

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ FARK ETTİRMEDEN KOPYALIYORLAR

Kredi kartı ile ödemeli sipariş getiren moto kuryeler, kredi kartı sahiplerinin haberi bile olmadan kredi kartı bilgilerini kopyalıyorlar. Fark ettirmeden yapılan bu işlem sonrasında kart bilgilerinin kopyalanmasının ardından kurye ödemenin hatalı olduğu söylüyor ve bir kez daha denerken gerçek ücreti çekip işlemi tamamlıyor. Ancak bu işlemden önce kart bilgilerinin kopyalanmış olması sayesinde ardından kart üzerinden işlem yapmak çok daha kolay hale geliyor.

Siber güvenlik uzmanları kredi kartı kullanıcılarına önemli uyarılarda bulunuyor. Kredi kartının özellikle güvenilir yerlerdeki pos cihazlarında kullanılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, dolandırıcıların fark ettirmeden çok kolay bir şekilde bilgileri kopyaladığının da altını çiziyor.

KREDİ KARTI DOLANDIRICILARINA NASIL ÖNLEM ALINIR?

Kredi kartı dolandırıcılarına karşı çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen siber uzmanlar, tanımadığı ve bilmediği yerlerden alışveriş yapmaması konusunda kredi kartı kullanıcılarına ciddi uyarılarda bulundu.

Kredi kartı kullanıcılarının kart limitlerini en düşük seviyede tutmasının önemli olduğunun altını çizen uzmanlar, günlük harcama limitlerinin de az tutulmasının doğru bir karar olacağının altını çizdi. Kredi kartı limitleri ne kadar düşük oranda tutulursa, yaşanacak bir dolandırıcılık durumunda meydana gelen hasar da o kadar az olacaktır.

Siber güvenlik uzmanları, kredi kartı üzerinden yapılan dolandırıcılıkların çok sık görüldüğünü ve en kolay dolandırma yöntemlerinden birisi olduğunu belirtirken özellikle internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde kredi kartından dolayı sıkıntı yaşanmaması adına sanal kart oluşturmanın ve bu kartı kullanmanın çok daha güvenlikli olduğunun altını çizdi.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ