Kredi Dayı
Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?
Yazar: - 30 Ocak 2021
521
0

Bankalar, kendilerinden kredi kartı alan müşterilerinin özelliklerine göre farklı limitlerde kredi kartı kullanım hakkı sunarlar. Kişinin geliri ve kredi notu ne kadar yüksek olursa, kredi kartı limiti de o kadar yüksek olmaktadır. Ancak bazı kredi kartı sahipleri, sahip oldukları kredi kartı limitini düşürmeyi tercih ederler. Bu yazımızda Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı kullanıcıları, ihtiyaçlarını daha rahat karşılamak için yüksek limitli kartları kullanmayı tercih ederler. Ancak harcamalarında ölçüyü kaçırmak istemeyen temkinli kişiler için düşük kredi kartı limiti çok daha doğrudur. Bu düşüncede olan birçok kredi kartı kullanıcısı, sahip olduğu kredi kartının limitini düşürtmek istemektedir.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Sorusuna birden fazla yöntem ile cevap vermek mümkündür. Kredi kartı limitini yükseltmek kadar düşürmek de kullanıcılara sunulan haklar arasında yer almaktadır. Bir kredi kartı kullanıcısı istediği zaman kartının limitini düşürmek için talepte bulunabilir.

Kredi kartı limiti düşürme yolları şu şekilde sıralanır;

  • Banka şubeleri üzerinden kredi kartı limiti düşürme
  • İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürme
  • Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürme

BANKA ŞUBELERİ ÜZERİNDEN KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Banka şubeleri üzerinden kredi kartı limiti düşürmek için kart sahiplerinin bağlı bulundukları bankanın en yakın şubesine gitmesi gerekir. Şubede görevli bireysel danışmana kredi kartı limitini düşürme talebi iletilmelidir. Banka görevlisi, talep doğrultusunda istenilen işlemi kısa sürede gerçekleştirerek kart sahibinin istediği oranda limit düşürme işlemini gerçekleştirecektir.

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürmek için kart sahiplerinin bağlı bulundukları bankanın internet bankacılığına girmesi gerekir. Bankaya ait internet sitesine kullanıcı bilgileri ile giriş yapan kart sahipleri, kredi kartı menüsü üzerinden kredi kartı limit düşürme talebinde bulunabilirler. İşlemleri kısa süre içerisinde işleme alınarak istedikleri oranda limit düşürme gerçekleştirilecektir.

TELEFON BANKACILIĞI ÜZERİNDEN KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürmek için kart sahiplerinin bağlı bulundukları bankaya ait telefon bankacılığını araması gerekmektedir. Telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilcisine bağlanan kart sahibi, kredi kartı limitinin düşürülmesi talebinde bulunabilir. Müşteri temsilcisi, talep doğrultusunda kart sahibinin istediği oranda limit düşürme işlemini gerçekleştirecektir.

KREDİ KARTI LİMİT DÜŞÜRME İŞLEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Kredi kartı limit düşürme işleminde dikkat edilmesi gerekenler şöyle açıklanabilir; kredi kartı sahibinin limit düşürme talebinde bulunmadan önce, aylık kredi kartı harcamasını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurması ve bir hesaplama yapması gerekmektedir. Hesaplama doğrultusunda limit düşürülmesinin bir etkisi olmuyor ise işlem gerçekleştirilebilir.

Kredi kartı limit düşürme talebi sonrasında kart sahibinin işlemi gerçekleştirilir ancak bir süre limitin tekrar yükseltilmesi mümkün olmayacaktır. Bankalar, kredi kartı limitini düşüren müşterilerinin tekrar yükseltme taleplerini uzun bir süre kabul etmemektedir. Bu nedenle kredi kartı limitini düşürdükten sonra pişmanlık yaşama ihtimali olan kart sahiplerinin iyice düşündükten sonra bu kararı vermesi çok daha akıllıca olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ