Kredi Dayı
Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Alışveriş Yapılmış Ne Yapmalıyım?
Yazar: - 07 Nisan 2020
202
0

Kredi kartı kullanıcıları özellikle hesap özetini kontrol ederken bazen bilgileri dışında alışveriş yapıldığını görebilir. Bir kart sahibinin böyle bir durumla karşılaştığı zaman izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu yazımızda Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Alışveriş Yapılmış Ne Yapmalıyım sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı kullanıcılarının en büyük korkularından birisi, kartlarından bilgileri dışında harcama yapılıp yapılmadığı sorusudur. Kredi kartı bilgileri başkalarınca ele geçirilmiş olan bir kişi bilgisi dışında yapılan harcamaları kart harcamalarını kontrol ederken kolaylıkla görebilecektir.

KREDİ KARTINDAN YAPILAN HARCAMA NASIL TESPİT EDİLİR?

Kredi kartından yapılan harcama nasıl tespit edilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kredi kartı üzerinden harcamaların yer aldığı hesap özeti, kart sahiplerinin hesap kesim tarihinde evlerine gönderilir. Bununla birlikte internet üzerinden de hesap özetini kontrol etmek mümkündür.

Hesap özeti kontrol edilirken, kart sahiplerinin bilgisi dışında yapılan tüm harcamaların görüntülenmesi mümkün olacaktır. Bir kart kullanıcısının bilgisi dışında bir harcama tespit etmesi durumunda hemen gerekli işlemleri yapması gerekir.

KREDİ KARTIYLA İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN HARCAMA NASIL TESPİT EDİLİR?

Kredi kartıyla internet üzerinden yapılan harcamanın da tespit edilmesi mümkündür. İnternet, kredi kartının en yoğun şekilde kullanıldığı alanlardan birisidir. Kart sahipleri, internet siteleri üzerinden hemen her gün yüzlerce ürün satın alır. Ancak bu aşamada güvenilir olan siteleri tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Bir sitenin güvenli olmaması ve o siteden yapılan alışverişlerde kredi kartının güvenliğinin tehlikeye girmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya çalışmak doğru olacaktır.

KREDİ KARTIMDAN BİLGİM DIŞINDA ALIŞVERİŞ YAPILMIŞ NE YAPMALIYIM?

Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Alışveriş Yapılmış Ne Yapmalıyım sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür. Bir kredi kartı kullanıcısı, bilgisi dışında kredi kartından alışveriş yapıldığını tespit ettiği anca öncelikle kartı üzerinde yer alan 0850 ya da 444 ile başlayan banka müşteri hizmetleri numarasını aramalıdır.

Bankanın müşteri hizmetleri ile görüşen kart sahibi, kredi kartından bilgisi dışında alışveriş yapıldığını temsilciye iletmeli ve gereken işlemlerin yapılmasını talep etmelidir. Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Alışveriş Yapılmış olan kişilerin yapması gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • Birinci Adım

Alışveriş yapılmış olan kredi kartı hemen kullanıma kapatılmalıdır. Böylece kartın bir kez daha kullanımı engellenmiş olur.

  • İkinci Adım

Kredi kartının iptal edilmesinden sonra kart ile yapılan tüm alışverişlerin liste halinde hazırlanması gerekir.

  • Üçüncü Adım

Hazırlanan liste ile birlikte kart sahibi banka şubesine giderek başvuruda bulunmalıdır.

  • Dördüncü Adım

Bankada kart sahibine verilen dilekçenin doldurulması gerekir. Dilekçeyle birlikte alışveriş yapılmış olan yerlerin listesinin olduğu belge de sunulmalıdır.

  • Beşinci Adım

Başvuru dilekçesi ve hazırlanan liste, banka tarafından verilen faks adresine gönderilmelidir.

  • Altıncı Adım

Belgelerin fakslanmasının ardından 3 – 4 gün süreyle bilgilerin incelenmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu incelemede hangi harcamaların kart sahibi tarafından hangi harcamaların bilgi dışında yapıldığı belirlenir.

  • Yedinci Adım

Kredi kartı sahibinin bilgisi dışında yapılan harcamaların listesi, banka tarafından kart sahibine iletilir.

  • Sekizinci Adım

Kredi kartı sahibi bu liste ile birlikte bilgisi dışında alışveriş yapıldığı gerekçesiyle savcılığa başvuruda bulunması gerekir.

  • Dokuzuncu Adım

Savcılık incelemesi sonucunda en fazla 90 günlük sürede olumlu ya da olumsuz geri dönüş sağlanmaktadır. Bu süreçte kart sahiplerinin yapması gereken tek şey, sabırlı bir şekilde sürecin tamamlanmasını beklemek olacaktır.

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU KREDİ KARTI BİLGİ DIŞI HARCAMALARINA NE YAPAR?

Bir kredi kartı kullanıcısının bilgisi dışında kartından alışveriş yapılması durumunda kart sahibinin neler yapması gerektiği konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bilgi vermektedir. Kredi kartı hesap özetinde bilgisi dışında bir harcama fark eden kredi kartı sahiplerinin ödeme tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde bankaya başvurması gerektiğini belirten BDDK, bankaya başvuruyla itiraz sürecinin başlatılması gerektiğini söylemektedir.

BDDK tarafından belirlenen 10 günlük sürenin dolmasından sonra yapılan itirazların geçerli olması mümkün değildir. Bu nedenle süreci geçirmeden itiraz başvurusunda bulunmak çok önemlidir. Bir kişinin süreyi geçirerek hesap özetinin kesinleşmesi genel hükümler kapsamında dava hakkına engel değildir. Yani kredi kartı hesap özetine itiraz sürecini kaçıran bir kart sahibi yine de dava açma hakkına sahip olmaktadır.

KREDİ KARTI SAHİBİNE BİLGİ DIŞI ALIŞVERİŞ MESAJI GELİRSE NE YAPMALIDIR?

Kredi kartı kullanıcılarına bazen bilgileri dışında alışveriş yapıldığını söyleyen bir mesaj gelebilir. Bu mesajda “Kredi kartınızdan … tutarında alışveriş yapılmıştır” şeklinde bir ibare yer alır. Bu harcamadan kredi kartı sahibinin bilgisi yoksa yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Kredi kartı sahibine bilgi dışı alışveriş mesajı gelirse, hemen alışverişin yapılmış olduğu firma ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Kart kullanıcısı, firmaya gelen mesaj hakkında bilgi verip bu alışverişin bilgisi dışında yapıldığını söylemesi gerekir. Firma, alınan ürünü kişiye teslim etmediyse hemen durdurma işlemini gerçekleştirme hakkına sahiptir. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde iptal işlemi kolaylıkla yapılabilir. Ancak ürün firma tarafından kargoya verilmişse o zaman yukarıda anlattığımız adımları izleyerek itiraz sürecini başlatmak gerekmektedir.

KREDİ KARTIMDAN BİLGİM DIŞINDA ALIŞVERİŞ YAPILMIŞ İTİRAZ DİLEKÇESİ NASIL HAZIRLANIR?

Kredi kartı kullanıcısının bilgisi dışında alışveriş yapılması durumunda bankaya itiraz dilekçesi hazırlayıp göndermek gerekir. Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Alışveriş Yapılmış itiraz dilekçesi şu şekilde hazırlanır;

XXX Bankası Genel Müdürlüğüne

Konu: Kredi kartı hesap özetimdeki tarafıma ait olmayan işlemlere yönelik itirazım

Açıklama:

Bankanızın 123456 müşteri numaralı müşterisi ve tarafıma tahsis etmiş olduğu 1111-2222-3333-4444 numaralı kredi (veya bankamatik) kartının kullanıcısıyım.

Kredi kartımın (veya banka kartımın) hesap özetini incelediğim zaman aşağıda listelemiş olduğum işlemlerin tarafımca gerçekleştirilmediğini tespit ettim.

Bu işlemlere yönelik Uluslararası Visa ve Mastercard kuralları uyarınca gerekli olan harcama itirazı (Chargeback) sürecinin başlatılmasını, tarafıma konu hakkında yazılı olarak dönüş yapılmasını, eğer bankanızca da uygun görülür ise işlem tutarlarının sürecin tamamlanması beklenmeksizin kredi kartıma geçici olarak alacak kaydedilmesini saygılarımla talep ederim.

Tarih: xx.xx.20xx

Kart Hamili: Adınız Soyadınız

İmza:

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ