Kredi Dayı
Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?
Yazar: - 05 Şubat 2021
588
0

Kredi kartı kullanıcıları kart borçlarını öderken bazen fazladan ödeme yapabilirler. Bu durumda birçok kart sahibi fazladan yatırdığı tutarı almak ister. Ancak bunun mümkün olup olmadığı birçok kullanıcı tarafından bilinmemektedir. Bu yazımızda Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kartı kullanımında her ay harcama tutarı kadar bir geri ödeme gerçekleştirilir. Kredi kartı ödemelerinde bazen kart sahipleri bilerek ya da bilmeden fazla ödeme yapabilirler. Kredi kartı borcundan fazla ödeme yapılması durumunda fazla yatırılan paranın geri alınması düşünülür.

KREDİ KARTINA FAZLA YATIRILAN PARA GERİ ALINABİLİR Mİ?

Kredi kartına gereğinden fazla para yatırmış olan bir kart sahibinin aklına gelen ilk soru kredi kartına fazla yatırılan para geri alınabilir mi? Olacaktır. Kredi kartına yapılmış olan fazla ödeme elbette ki istenildiği zaman geri alınabilir.

Bankalar kredi kartı ödemelerinde kart sahiplerinin yaptıkları fazla ödemeleri geri almaları aşamasında gerekli kolaylığı sağlamaktadır. Kart sahibi, fazladan yatırdığı parayı istediği zaman kısa süre içerisinde geri iade alabilecektir.

KREDİ KARTINA FAZLA YATIRILAN PARA NASIL GERİ ALINIR?

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır? Sorusuna iki farklı şekilde cevap vermek mümkündür. Kredi kartına yatırılmış olan fazla paranın geri alınması sanıldığından daha kolaydır. Kredi kartına yatırılan fazla paranın geri alınma yolları şu şekildedir;

  • Gelecekteki harcamalar için kullanmak
  • Geri ödeme talep etmek

KREDİ KARTINA YATIRILAN FAZLA PARAYI GELECEKTEKİ HARCAMALAR İÇİN KULLANMAK

Kredi kartına yatırılan fazla parayı gelecekteki harcamalar için kullanmak seçeneklerden birisidir. Kredi kartı sahibi, kartına fazladan para yatırdığı zaman bu para kredi kartının bakiyesine eklenir. Yapılan harcamalar ise öncelikle yatırılmış olan bu artı bakiyeden karşılanmaktadır.

Kredi kartına yatırılmış olan fazla para çekilmez ise kart sahibinin o ay içerisindeki harcamaları öncelikle o fazlalık tutardan karşılanacaktır. Bu tutar kredi kartı hesap özetine borç olarak yansıtılmaz. Kredi kartını düzenli olarak kullanan kişilerin fazladan yaptıkları ödemeyi geri çekmesi çok da önemli değildir. Düzenli kullanım sağlandığı için karttan da harcamalar için kullanmak akıllıca olacaktır.

KREDİ KARTINA YATIRILAN FAZLA PARA İÇİN GERİ ÖDEME TALEP ETMEK

Kredi kartına yatırılan fazla para için geri ödeme talep etmek seçeneklerden birisidir. Kredi kartı sahibi, çok fazla kullanmadığı bir karta ödeme yaptı ise bu ödemeyi geri talep edebilir. Kredi kartına yatırılan fazla parayı almak için kart sahibinin banka ile görüşmesi gerekmektedir.

Bankanın en yakın şubesi üzerinden ya da bankanın telefon bankacılığı üzerinden temsilci ile görüşerek kredi kartına fazladan yatırılmış olan tutar geri ödeme olarak talep edilebilmektedir. Kart sahibinin talebini işleme sokan banka, en geç 1 gün içerisinde fazladan yatırılmış olan tutarı kart sahibine ait mevduat hesabına iade eder. İade edilen tutar, mevduat hesabı üzerinden kontrol edilebilir.

KREDİ KARTINA FAZLA PARA ÖDEME İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Kredi kartına fazla para ödeme ile ilgili birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Birçok kart sahibi bu bilgilerin gerçek olduğunu düşünerek hatalı adımlar atmaktadır. Kredi kartına fazla para ödeme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar şu şekilde sıralanır;

  • Kredi kartına fazladan para yatırmak kredi notunu artırmak için kullanılabilir; Bu yanlış bir bilgidir. Kredi kartına fazladan para yatırıldığı zaman kart sahibinin kredi notuna hiçbir etki sağlamayacaktır. Kredi notu, kullanıcının tüm bankacılık işlemleri göz önünde bulundurularak belirlenir.
  • Kredi kartına fazladan para yatırmak kredi kartı limitinin artırılmasını sağlar; Bu yanlış bir bilgidir. Kredi kartının limiti yatırılan paranın fazlalığına göre belirlenmez. Bir kartın limitinin artması için kart sahibinin banka tarafından belirlenen bazı kriterlere uygun olması gerekmektedir.
  • Kredi kartına fazladan para yatırıldığı zaman kart limitinin aşılması durumunda aşılan tutara alışveriş faiz oranı üzerinden faiz ödenmesi gerekir. Birçok kişi bu bilgiden habersiz olsa da kredi kartına fazladan para yatırırken çok dikkatli olmak gerekir. Yatırılan fazla tutar, bir anda borç olarak kart sahibine dönebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ