Kredi Dayı
Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?
Yazar: - 14 Mart 2020
2.478
1

Banka müşterilerinin kredi çekme işlemleri için bankalar öncelikle kredi notuna bakarlar. Bir kişinin kredi notu ne orandaysa, bankadan çekebileceği kredi de o oranda belirlenmektedir. Bu yazımızda Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi notu, bir müşterinin bankacılık kimliği olarak gösterilebilir. Bir banka müşterisi sahip olduğu kredi notu oranında kredi alma hakkına sahip olacaktır. Kişilerin kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Bankaları, bu kayıt bürosu verilerini göz önünde bulundurarak kişinin başvurularını olumlu ya da olumsuz şekilde değerlendirir.

KREDİ NOTUMA GÖRE NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim sorusuna cevap vermek için kredi notlarını sıralamak gerekir. Kredi notu belirleme oranı şu şekilde sıralanır;

  • Kredi notu 0 – 700 arası olanlar
  • Kredi notu 700 – 1000 arası olanlar
  • Kredi notu 1100 – 1350 arası olanlar
  • Kredi notu 1350 – 1650 arası olanlar
  • Kredi notu 1650 – 1900 arası olanlar

KREDİ NOTU 0 – 700 ARASI OLANLAR NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Kredi notu 0 – 700 arası olanlar, en riskli grup olarak değerlendirilir. Kredi başvurusu yapacak olan kişinin bu aralıkta kredi notuna sahip olması durumunda kredi başvuruları olumlu karşılanmayacaktır. Kredi başvurusunun onaylanmasını isteyen kişilerin kredi notunu yükselttikten sonra tekrar başvuru yapması akıllıca olacaktır.

KREDİ NOTU 700 – 1100 ARASI OLANLAR NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Kredi notu 700 – 1100 arası olanlar, biraz daha avantajlı durumda olacaktır. Yine de bankalar için yeterli kredi notu olarak değerlendirilemez. Bu kredi notu aralığında olanların kredi çekebilmesi için bir kefil ya da teminat göstermesi gerekir.

KREDİ NOTU 1100 – 1350 ARASI OLANLAR NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Kredi notu 1100 – 1350 arası olanlar, düşük miktarlı kredi başvurusunda bulunabilir. Bu kredi notu arasında olanlar, kredi başvurusu yaparken kredi talebiyle sahip olduğu gelir arasında bir orantı kurmak zorundadır. Bankalar kişinin gelir durumuna göre kredi çıkmasını uygun görürler.

KREDİ NOTU 1350 – 1650 ARASI OLANLAR NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Kredi notu 1350 – 1650 arası olanlar, bankalardan rahatlıkla kredi çekebilirler. Bankalar için müşterilerin bu aralıkta olması kredi alabilmeleri için yeterlidir. Bu aralıkta olan banka müşterileri, yüksek miktardaki kredi başvurularını herhangi bir kefil ya da teminat göstermeden de çekebilir.

KREDİ NOTU 1650 – 1900 ARASI OLANLAR NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Kredi notu 1650 – 1900 arası olanlar, kredi notu yönünden herhangi bir sorun yaşamayan müşterilerdir. Kredi notu 1650 üzerinde olan müşterilerin kredi başvuruları otomatik olarak onaylanmaktadır. Bununla birlikte bu kredi notu aralığındaki kişilere bankalardan birçok avantaj da sağlanmaktadır.

KREDİ NOTU KREDİ ÇEKERKEN NE KADAR ETKİLİDİR?

Kredi notu, kredi çekmek isteyenleri için oldukça etkili bir detaydır. Bankalar, kendilerine kredi başvurusunda bulunan müşterilerin ilk olarak kredi notuna bakar. Bununla birlikte kişinin düzenli gelire sahip olması ve başvuruda bulunduğu kredi miktarının gelire eşdeğer olması, oldukça önemlidir.

Kişinin kredi notu ile birlikte çalıştığı işi de oldukça etkileyicidir. Kredi başvurusunda bulunan kişi devlette çalışıyorsa özel sektör çalışanlarından çok daha garantili kredi çekebilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Cengiz dedi ki:

    Kredi notunu nasıl öğrenebilirim

BİR YORUM YAZ