Kredi Dayı
Kredim Çıkmıyor, Neden Kredi Çekemiyorum?
Yazar: - 21 Şubat 2020
1.428
0

Kredi çekmek isteyen kişiler, seçtikleri bankaya başvuruda bulunmak zorundadır. Her kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Bazı banka müşterileri ne yaparsa yapsın bir türlü kredi çıkmaz. Bu yazımızda Kredim Çıkmıyor, Neden Kredi Çekemiyorum sorularına cevap vereceğiz.

Kredi çekmek, günümüzde milyonlarca kişinin başvurduğu yöntemlerin başında gelmektedir. Anlık nakit ihtiyacının karşılanması adına kredi çeken kişiler, taksitler halinde bu krediyi geri öder. Ancak her kredi başvurusuna kredi çıkması söz konusu değildir. Bazı başvurularda kredi isteği olumsuz olarak cevaplanabilir.

KREDİM ÇIKMIYOR, NEDEN KREDİ ÇEKEMİYORUM?

Bir banka müşterisi, yapmış olduğu kredi başvurusundan bazen olumsuz dönüş alabilir. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken bazı ön koşullar belirlerler bu ön koşullara uygun olmayan başvurular olumsuz olarak değerlendirilir.

Bankanın şartlarına uymayan kişilerin yapmış olduğu kredi başvuruları her zaman olumsuz sonuçlanır. Bir banka müşterisi kredi başvurusunda bulunduğu halde bir türlü kredi çıkmıyorsa, Kredim Çıkmıyor, Neden Kredi Çekemiyorum sorusunu dillendirecektir.

KREDİ ÇIKMAMASININ NEDENLERİ NEDİR?

Bir kişinin kredi başvurusuna rağmen bir türlü kredi çıkmıyorsa, bazı nedenlere bağlı olduğu söylenebilir. Kredi çıkmamasının nedenleri şu şekilde sıralanır;

  • Gelir belgesinin olmaması
  • Gelir ve istenen kredi arasında fark olması
  • Başka bir bankadan devam eden kredi olması
  • Kredi ödemelerinin aksatılması
  • Düzensiz ödeme yapmak
  • Kişinin kredi referansı bulunmaması
  • Kişinin sigortasının 6 aydan az olması
  • Kişinin yasal takibe düşmesi
  • Kişinin kefil olduğu borcun ödenmemesi

GELİR BELGESİNİN OLMAMASINDAN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Gelir belgesinin olmamasından dolayı kredi çıkmaması, kredi başvurusunda bulunan kişinin başvuru sırasında gelirinin olduğunu belirtmesi ancak evrak istenmesi durumunda gelir belgesi sunamaması durumudur. Bankalar, başvuruda belirtilen gelir durumunun belgelenmesini isterler. Belgelenmeme durumunda kredinin onaylanması mümkün değildir.

GELİR VE İSTENEN KREDİ ARASINDA FARK OLMASINDAN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Gelir ve istenen kredi arasında fark olmasından dolayı kredi çıkmaması, kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık aldığı gelir ile başvurduğu kredi miktarı arasında çok fark olması durumudur. Bankalar, aldığı maaştan çok daha yüksek ödemeye sahip kredi başvurularını ödemede sorun çıkması ihtimaline karşı olumsuz cevaplandırır.

BAŞKA BİR BANKADAN DEVAM EDEN KREDİ OLMASINDAN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Başka bir bankadan devam eden kredi olmasından dolayı kredi çekememek, kredi başvurusunda bulunan kişinin ödediği bir diğer kredinin olması ve bu kredinin devam etmesinden kaynaklı bir durumdur. Banka, bir başka bankada kredi ödemesi olan kişinin ödemelerinde sorun olabilme ihtimaline karşı olumsuz cevap verebilir.

KREDİ ÖDEMESİNİN AKSATILMASINDAN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Kredi ödemesinin aksatılmasından dolayı kredi çıkmaması, kredi başvurusunda bulunan kişinin önceki kredi alımlarında düzenli ödeme yapmamasından kaynaklı bir durumdur. Kredi çekmek isteyen kişi, daha önce çektiği kredilerde ödemelerini aksattıysa, banka yeni kredi başvurularında bulunması durumunda temkinli yaklaşıp krediyi onaylamayacaktır.

DÜZENSİZ ÖDEME YAPMAKTAN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Düzensiz ödeme yapmaktan dolayı kredi çıkmaması, kredi başvurusunda bulunan kişinin son 12 aylık dönemde kredi kartı ya da kredi ödemelerinin düzensiz yapılmasından kaynaklı bir durumdur. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankacılık geçmişlerini incelerler. Bu inceleme sırasında son bir yıllık sürede ödemelerde düzensizlik olması, kredinin onaylanmamasına neden olacaktır.

KİŞİNİN KREDİ REFERANSININ BULUNMAMASINDAN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Kişinin kredi referansının bulunmamasından dolayı kredi çıkmaması, kredi başvurusu yapan kişinin KKB veri tabanında kayıtlı olmamasından kaynaklı bir durumdur. Kredi çekmek isteyen kişilerin KKB veri tabanında kendi referansının bulunuyor olması gerekir.

KİŞİNİN SİGORTASININ 6 AYDAN AZ OLMASINDAN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Kişinin sigortasının 6 aydan az olmasında dolayı kredi çıkmaması, kredi başvurusu yapan kişinin sigortasından kaynaklanan bir durumdur. Bankalar, kredi vermek için 6 aydan daha uzun süre sigortalı olma şartı aramaktadır. 6 aydan az olan sigortalıların kredi alması oldukça zor olacaktır.

KİŞİNİN YASAL TAKİBE DÜŞMESİNDEN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Kişinin yasal takibe düşmesinden dolayı kredi çıkmaması, daha önce çekilen kredilerde ödeme yapılmamasından kaynaklı yasal takibe düşmesi durumudur. Kredi başvurusunda bulunan kişi, eğer önceki kredilerinde ödeme yapmamış ve yasal takip sürecine girmişse kredi çıkması oldukça zor olacaktır.

KİŞİNİN KEFİL OLDUĞU BORCU ÖDEMEMESİNDEN DOLAYI KREDİ ÇIKMAMASI

Kişinin kefil olduğu borcu ödememesinden dolayı kredi çıkmaması, kredi başvurusunda bulunan kişinin kefilliği kabul etmesinden kaynaklı bir durumdur. Kredi başvurusunda bulunan bir kişi, başka birisinin kredisine kefil olduysa ve bu kredi düzenli olarak ödenmiyorsa, kefil olan kişinin de kredi çekmesi zorlaşacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ