Kredi Dayı
Kredim Ne Zaman Onaylanır, Kaç Günde Çıkar?
Yazar: - 28 Haziran 2020
18
0

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin en merak ettiği soruların başında kredinin ne zaman onaylanacağı ve kaç günde çıkacağı gelir. Kredi onaylanma ve çıkma süreci çekilen krediden bankaya kadar birçok faktörden etkilenen bir durumdur. Bu yazımızda Kredim Ne Zaman Onaylanır, Kaç Günde Çıkar sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalar, müşterilerinin kredi başvurularını öncelikle bir değerlendirme sürecinden geçirirler. Kredi verilmesi onaylanan bir başvuru ardından müşteriye sunulmaktadır. Bu süreçte kredi çekmek isteyen kişinin onay ve kredi çıkma aşamalarını beklemesi gerekmektedir.

KREDİM NE ZAMAN ONAYLANIR?

Kredi başvurularında banka onay vermeden önce mutlaka başvuruyu yapan kişiyi araştırmak zorundadır. Bankanın belirlemiş olduğu şartlara uymayan kişilerin kredi alması mümkün olmayacaktır. Bu şartlara uygun mu diye bakılma sürece değerlendirme süreci olarak adlandırılır.

Kredim ne zaman onaylanır sorusuna cevap olarak net bir rakam vermek mümkün değildir. Bankanın işleyici, istemin hızı, kişinin KKB notu gibi ayrıntılar bu onaylanma sürecini etkilemektedir. Banka müşterisi kredi başvurusu için hangi yöntemi kullanırsa kullansın kredi notunun belirlenmesi ve gelir durumuna göre ödeyebileceği kredi tutarının hesaplanması için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

KREDİM KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Kredim kaç günde çıkar sorusuna şu şekilde ortalama bir cevap verilebilir;

 • İhtiyaç kredisi başvurularında: 5 dakika – 2 iş günü arası
 • Konut kredisi başvurularında: 3 iş günü – 10 iş günü arası
 • Taşıt kredisi başvurularında: 1 saat – 3 iş günü arası

Kredi başvurusunun en hızlı şekilde sonuçlanmasını isteyen kişilerin öncelikle genel olarak çalıştığı banka üzerinden ve internet ya da mobil bankacılık sistemlerini kullanarak başvuruda bulunması gerekir. Bu yöntemle kredi sonucu en kısa sürede alınacaktır. Şubeler üzerinden yapılan başvuruların sonuçlanması biraz daha uzun bir süreç olacaktır.

İHTİYAÇ KREDİSİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

İhtiyaç kredisi kaç günde çıkar sorusunun cevabı bankaya göre değişiklik gösterecektir. Bazı bankalar birkaç dakika içerisinde cevap verirken, bazı bankalarda birkaç gün sürmesi mümkündür. Kredi başvurusunda bulunacak olan kişi bankanın daimi müşterisi ise süreç biraz daha hızlı olacaktır.

Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinde bazı temek faktörleri incelerler. İhtiyaç kredisi başvurusunun hızlı sonuçlanmasını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanır;

 • Sistemde kayıtlı kişisel bilgilerin bulunması
 • Aktif müşteri olup olmama
 • Banka hesabında nakit bulunup bulunmadığı
 • Kullanılacak kredi tutarı

İhtiyaç kredisi başvurusu için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık tercih eden kişilerin 5 dakika içerisinde cevap alması mümkündür. Şube üzerinden yapılan başvurularda ise cevap süresi 2- 3 iş gününü bulacaktır.

KONUT KREDİSİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Konut kredisi kaç günde çıkar sorusunun cevabı biraz daha karışıktır. Konut kredisinin onaylanması 3 aşamalı bir sistemden oluşmaktadır. Konut kredisi başvurularında ilk aşama ön onay olarak bilinir. Ön onay süreci bazı bankalarda 5 dakika olurken bazı bankalarda 1 – 2 iş günü kadar sürmektedir.

Konut kredisi ön onay almak içini gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Kredinin kullanım amacı ve nasıl geri ödeneceği
 • Kredi çekecek kişinin risk durumu
 • Kredi çekecek kişinin geçmiş kredilerini ödeme durumu
 • Kredi için sunulan teminatın yeterliliği

Konut kredisi başvurusunda ikinci aşama eve ekspertiz değerinin belirlenmesidir. Bu aşamada satın alınacak eve yetkili bir ekspertiz gönderilerek evin gerçek değeri belirlenir. Değerin belirlenmesinin ardından eve ne kadar kredi verilebileceği de belirlenmiş olacaktır. Bankalar, ekspertizin belirlediği değerin genel olarak %80’i oranında kredi vermektedir.

Konut kredisi başvurusu üçüncü aşamada ise kredi onaylanma sürecine geçilecektir. Kredi, ekspertizin belirlediği değere göre belirlendikten sonra kredinin çıkması için gerekli sözleşmeler imzalanır. İmzaların atılmasıyla birlikte kredi çıkması ve ipotek işlemleri de başlatılmış olacaktır.

TAŞIT KREDİSİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Taşıt kredisi kaç günde çıkar sorusuna ortalama 2 iş günü şeklinde cevap vermek mümkündür. Taşıt kredisi başvurularına aynı gün cevap veren birçok banka da bulunmaktadır. Taşıt kredisi başvurularında süre belirli kriterlere göre belirlenmektedir.

Taşıt kredisi çıkma süresini belirleyen faktörler şu şekilde sıralanır;

 • Talep edilen belgelerin eksiksiz teslim edilmiş olması
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin gelir durumu
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin geri ödeme geçmişi
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu
 • Sıfır kilometre araçlar için proforma faturası

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ