Kredi Dayı
Mobil Bankacılığı Güvenli Hale Nasıl Getirebilirim?
Yazar: - 19 Mart 2020
109
0

Mobil bankacılık günümüzde işleri en kolaylaştıran bankacılık yöntemlerinden birisidir. Banka müşterileri cep telefonlarını kullanarak birçok bankacılık işlemini kısa sürede gerçekleştirme şansına sahiptir. Ancak mobil bankacılığın güvenliği konusunda insanların kafasında soru işaretleri oluşabilir. Bu yazımızda Mobil Bankacılığı Güvenli Hale Nasıl Getirebilirim sorusuna cevap vereceğiz.

Mobil bankacılık, her geçen gün kullanıcı sayısını biraz daha artırıyor. Banka müşterileri, işlemlerini daha kolay ve kısa sürede yapabilmek için mobil bankacılık fırsatlarından yararlanıyor. Mobil bankacılık uygulamaları kolaylık sağlamasının yanı sıra birçok kullanıcının kafasında güvenliği ile alakalı soru işaretlerine neden oluyor.

MOBİL BANKACILIK GÜVENLİ MİDİR?

Mobil bankacılık uygulamaları kişilerin özel bilgilerinin, bankacılık bilgilerinin ve bankacılık hesaplarının yer aldığı uygulamalardır. Bu nedenle güvenliğine ekstradan önem vermek gerekir. Siber korsanların en fazla müdahalede bulunduğu alanlardan birisi olan mobil bankacılık uygulamalarının güvenli olması büyük önem taşımaktadır.

MOBİL BANKACILIK BİLGİLERİNİ ÇALMAK İÇİN EN SIK KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Mobil bankacılık uygulaması, siber korsanların sıklıkla saldırıda bulunduğu alanlardan birisidir. Mobil bankacılık bilgilerini çalmak için en sık kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanır;

 • Kötü Amaçlı Yazılımlar: kötü amaçlı yazılımlar, kişilerin şifresini, numarasını ve hesap adı başta olmak üzere tüm kişisel bilgilerini kayıt altına alabilir. Bu tür yazılımlar aldıkları bilgileri korsanlara iletirler. Böylece kişilerin hesap bilgilerine sahip olan siber korsanlar, her türlü işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilir.
 • Kopya Sunucular: kopya sunucular, bankaların kimlik doğrulama sistemlerini birebir kopyalayarak kullanıcıların karşısına çıkartırlar. Kullanıcı, bankadan doğrulama yaptığını düşünürken aslında siber korsanların istedikleri bilgileri verir. Böylece korsanların hesaplara ulaşması kolaylaşır.
 • Kimlik Avı Dolandırıcılığı: kimlik avı dolandırıcılığı siber korsanlar tarafından en sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Günümüzde de hala işe yarayan bu yöntemde e – posta, telefon ya da sosyal medya üzerinden kişilerle bağlantı kuran korsanlar kendilerini güvenilir göstererek kişilerin bilgilerini ele geçirirler.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE NASIL GETİREBİLİRİM?

Mobil Bankacılığı Güvenli Hale Nasıl Getirebilirim sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

 • Güçlü şifreler kullanmak
 • Yüz tanıma ya da parmak izi teknolojisini kullanmak
 • Hücresel veri ya da ev wifisini kullanmak
 • Kaybolan telefonu bulma uygulaması kullanmak
 • Kaybolan telefonun içeriğini silen bir uygulama kullanmak
 • Sadece resmi uygulamaları kullanmak
 • Uygulamaları güncel tutmak
 • Mobil bankacılığı kullandıktan sonra oturum kapatmak
 • Kullanıcı adı ve şifreleri kaydetmemek

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN GÜÇLÜ ŞİFRELER KULLANMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için güçlü şifreler kullanmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Kolay şifreler, dolandırıcılar tarafından en çabuk bulunan şifrelerdir. Doğum tarihi, ad- soyad, art arda gelen rakamlar kullanmamak akıllıca olacaktır. Mobil bankacılık şifresi ne kadar güçlü olursa ele geçirilmesi de o kadar zor olacaktır.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN YÜZ TANIMA VE PARMAK İZİ TEKNOLOJİSİNİ KULLANMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için yüz tanıma ve parmak izi teknolojisini kullanmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Yüz tanıma ve parmak izi teknolojisi oldukça havalı ve çok güvenilir bir sistemdir. Ekstra güvenlik isteyenlerin mutlaka bu uygulamaları kullanması gerekir.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN HÜCRESEL VERİ YA DA EV WİFİSİNİ KULLANMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için hücresel veri ya da ev wifisini kullanmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Mobil bankacılık kullananların mecbur kalmadıkça herkese açık internet ağları üzerinden bağlanmaması gerekir. Bu tür ağlar üzerinden dolandırıcılık işlemleri sıklıkla yaşanmaktadır.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN KAYBOLAN TELEFONU BULMA UYGULAMASINI KULLANMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için kaybolan telefonu bulma uygulamasını kullanmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Telefonların bazen kaybolması mümkündür. Böyle durumlarda telefonun nerede olduğunu hemen bulabilecek uygulamaları kullanmak gerekir. Bu uygulamalar, telefonun nerede unutulduğunun kolaylıkla anlaşılmasını sağlamaktadır.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN KAYBOLAN TELEFONUN İÇERİĞİNİ SİLEN UYGULAMA KULLANMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için kaybolan telefonun içeriğini silen uygulama kullanmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Bir kişinin telefonunu kaybetmesi, ele geçiren kişinin tüm bilgilere erişmesine neden olmaktadır. Telefonunu kaybeden bir kişinin uzaktan veri silme programı kullanması sayesinde telefonda bulunan tüm bilgileri silmesi mümkün olacaktır.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN RESMİ UYGULAMALARI KULLANMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için resmi uygulamaları kullanmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Günümüzde uygulama mağazalarında çok sayıda üçüncü parti uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamaların güvenli olduğunu söylemek mümkün değildir. Herhangi bir sorun yaşamamak için resmi uygulamaları indirmek mümkün olacaktır.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN UYGULAMAYI GÜNCEL TUTMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için uygulamayı güncel tutmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Uygulama güncellemeleri, yeni özellik eklemek için yapılır. Birçok güncellemenin amacı ise güvenlik açıklarının düzeltilmesidir. Bu nedenle uygulamaların her zaman güncel tutulması önemlidir.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN UYGULAMAYI KULLANDIKTAN SONRA OTURUMU KAPATMAK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için uygulamayı kullandıktan sonra oturumu kapatmak, alınabilecek önlemlerden birisidir. Mobil bankacılık uygulamalarını kullanan kişiler genelde oturum kapatmaya önem vermezler. Bu durumda banka uygulaması her zaman açık kalır ve bu da çok büyük bir risktir.

MOBİL BANKACILIĞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN KULLANICI ADI VE ŞİFREYİ KATDETMEMEK

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için kullanıcı adı ve şifreyi kaydetmemek, alınabilecek önlemlerden birisidir. Birçok kişi kolaylık olması için tarayıcıya kullanıcı adı ve şifreyi kaydederek otomatik açılmasını sağlar. Ancak bu işlem dolandırıcıların işini daha da kolaylaştıracaktır. Bu nedenle kullanıcı adı ve şifrenin asla kaydedilmemesi gerekir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ