Kredi Dayı
Sakın Eşinizden Habersiz Kredi Çekmeyin!
Yazar: - 09 Mart 2020
6.387
1

Kredi çekme ile ilgili olarak yapılan yeni düzenlemeler kapsamında eşlere de söz hakkı tanındı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşlerden habersiz kredi çekilmemesi konusunda önemli bir uyarıda bulundu. Bu yazımızda Sakın Eşinizden Habersiz Kredi Çekmeyin başlığının detaylarını paylaşacağız.

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler, son düzenlemelere kadar eşlerinin fikrini bile almadan başvuruda bulunma hakkına sahipti. Ancak yapılan düzenlemenin ardından eşlerden izin almadan kredi başvurusunda bulunmak tarihe karıştı.

SAKIN EŞİNİZDEN HABERSİZ KREDİ ÇEKMEYİN!

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşlerinden habersiz kredi başvurusunda bulunacaklara önemli bir uyarıda bulundu. Yapılan uyarı kapsamında bundan sonra kimse eşinden habersiz kredi çekme şansına sahip olmayacak.

Eşinden izin almadan ya da habersiz kredi başvurusunda bulunan kişiler, güven sarsıcı hareketten dolayı anında eşleri tarafından boşanabilecekler. Yargıtay’ dan yapılan açıklamada, eşlerinden habersiz kredi başvurusunda bulunan kişilerin bu davranışları güven sarsıcı olarak görülecek. Eşi kendinden habersiz kredi çeken kişiler boşanma davası açabilecek ve mahkeme güven sarsıcı nedene bağlı olarak boşanmayı onaylayacak.

EŞTEN HABERSİZ KREDİ ÇEKMEK GÜVEN SARSICI DAVRANIŞ

Yargıtay’dan yapılan uyarı ile ilgili bir olay geçtiğimiz günlerde Balıkesir’ de yaşandı. Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşayan bir çift, eşlerden birisinin diğerinden habersiz kredi başvurusunda bulunması üzerine anlaşmazlığa düştü. Kadın, eşinin kendisinden habersiz kredi çekmesi nedeniyle boşanma davası açtı.

Açılan dava kapsamında davalı olan eşin karısına haber vermeden bankadan kredi çekmesi mahkeme tarafından güven sarsıcı davranış olarak görüldü. Edremit 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında kocanın eşinden habersiz kredi çekmesine karşılık açılan boşanma davasında eş haklı görüldü ve mahkeme boşanma talebini onaylayan yönde karar verdi. Yargıtay’ da mahkemenin aldığı bu kararı yerinde görerek oy birliği ile boşanma kararını onadı.

EŞTEN HABERSİZ KREDİ BOŞANMA NEDENİ

Yargıtay’ dan yapılan açıklama kapsamında örnek olarak gösterilen bu boşanma davası göz önünde bulundurulduğunda bundan sonra yaşanacak olan eşten habersiz kredi başvurusu ya da kredi çekme gibi işlemlerde kredi başvurusundan habersiz olan eşin boşanma davası açma hakkı bulunacak.

Kredi nedeniyle boşanma davası açmış olan eşin bu talebi mahkeme tarafından kabul edilecek. Mahkemenin eşin boşanma talebini kabul etmesinin bazı nedenleri bulunuyor. Eşten habersiz kredi çekmenin boşanma nedenleri şu şekilde sıralanıyor;

  • Ekonomik sadakatin bozulması
  • Eşlerin birbirinden habersiz şekilde bir borçlanmaya girmesi
  • Çekilen kredi miktarının krediden habersiz olan eşin güvenini sarsacak kadar yüksek miktarda olması
  • Eşin evlilik içerisinde yaşanan her türlü olaydan haberdar olma hakkının elinden alınmış olması
  • Evlilikte gizli kapaklı işlerin yapılmasının uygun olmaması

Tüm bu nedenlere bağlı olarak eşlerin kredi çekme ile ilgili açacakları boşanma davası, mahkemeler tarafından sorgusuz sualsiz onaylanacak. Bu nedenle yuvasını yıkmak istemeyen kişilerin eşlerinin onayını almadan kredi başvurusunda bulunmaktan ya da kredi çekmekten mümkün olduğunca uzak durması gerekiyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Samira Demircan dedi ki:

    Ben beyendim və böyle kanunu cok haklı buldum….

BİR YORUM YAZ