Kredi Dayı
Sanal Kart Nedir, Sanal Kart Nasıl Kullanılır?
Yazar: - 21 Eylül 2020
740
0

İnternet üzerinden alışveriş yapmak için kullanılabilecek en güvenilir yol sanal karttır. Sanal kart sayesinde dolandırıcıların tuzaklarına düşmek büyük ölçüde önlenecektir. Sanal kartın en büyük özelliği, asıl kredi kartını koruma altına almaktır. Bu yazımızda Sanal Kart Nedir, Sanal Kart Nasıl Kullanılır? Sorularına cevap vereceğiz.

Sanal kart, internet üzerinden güvenle alışveriş yapmak için kullanılabilecek etkili yöntemlerden birisidir. Kredi kartının korunması ve bilgilerin başkalarının eline geçmesini engellemek adına hazırlanmıştır.

SANAL KART NEDİR?

Sanal kart, kredi kartının güvenle kullanılamadığı yerlerde kullanılabilen ve limiti kullanıcı tarafından belirlenen bir kart türüdür. Kredi kartı kullanılan banka üzerinden alınabilen sanal kart, içerisindeki limit doğrultusunda kullanılabilen ve asıl kredi kartından farklı bilgiler içeren özelliktedir.

Sanal kart kullanarak dolandırıcıların tuzaklarından kurtulmak çok daha kolay olacaktır. Kredi kartı içerisindeki limitin istenilen tutarının aktarılması şeklinde kullanılmaktadır. Sanal kart, kredi kartı kullanacaklar için en güvenli yöntemdir.

SANAL KART NASIL ALINIR?

Sanal kart nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sanal kart almak isteyen bir kişinin öncelikle kredi kartını kullandığı banka ile işlem yapması gerekir. Sanal kart, bankanın internet bankacılığı, şubeler ya da telefon bankacılığı üzerinden kolaylıkla alınabilir.

Sanal kart adından da anlaşılacağı gibi sadece internet üzerinden kullanılabilen bir kart türüdür. Sanal kart kullanan bir kişinin elinde somut bir kart bulunmaz. Sadece internet üzerinden kullanılabilecek bilgileri içermektedir. Sanal kartta da aynı gerçek kredi kartında olduğu gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodu bulunmaktadır.

SANAL KART LİMİTİ NASIL BELİRLENİR?

Sanal kart limiti, tamamen kullanıcının tercihine göre belirlenmektedir. Sanal kart ilk oluşturulduğu zaman içerisinde hiç limit bulunmamaktadır. Kart sahibi mevcut gerçek kredi kartı limiti üzerinden istediği kadar limiti sanal karta aktararak kullanacaktır.

Sanal kartın limitini yapılacak alışverişe göre belirlemek en doğru olandır. Alışveriş tutarı belirlendikten sonra tutar kadarlık limit kredi kartından sanal karta aktarılarak sanal kart ile alışveriş tamamlanmalıdır. Böylece sanal kart bilgileri dolandırıcıların eline dahi geçmiş olsa kartın limiti olmadığı için hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır.

SANAL KARTIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Sanal kartın avantajları oldukça fazladır. Avantajları nedeniyle günümüzde birçok kullanıcı sanal kartı tercih etmektedir. Sanal kartın avantajları şu şekilde sıralanır;

  • Sanal kartın limiti tamamen kullanıcının isteğine göre belirlenir.
  • Sanal kart kullanıcısı, kartına istediği zaman istediği kadar limit yükleyebilir.
  • Sanal kart sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde geçerlidir.
  • Sanal kart kullanımında dolandırıcılardan çok daha kolay korunmak mümkündür.
  • Sanal kartın hesap kesim ücreti yoktur.
  • Sanal kartın her oluşturulduğunda üzerindeki bilgiler değişecektir. Böylece maddi açıdan zarar görme ihtimali en aza inecektir.

SANAL KART İLE TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPILABİLİR Mİ?

Sanal kart ile taksitli alışveriş yapılabilir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sanal kart üzerinden taksitli alışveriş yapmak mümkündür. Birçok alışveriş sitesi üzerinden sanal kart kullanarak taksitli alışveriş yapılabilir.

Sanal kart ile yapılmış olan taksitli alışverişin taksit tutarları gerçek kredi kartına yansıtılacaktır. Böylece tek bir kart üzerinden ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Sanal kart kullanıcıları yıllık aidat ödemek zorunda kalmaz. Buna karşılık markaların özel indirimlerinden yararlanma şansına sahip olurken puan kazanma ya da bonus kampanyalarına katılma hakkına da sahip olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ